Portret
Portret "zlate muze" in skrivne ljubimke Pabla Picassa Marie-Therese Walter iz leta 1932 je bil na dražbi v New Yorku prodan za 139,4 milijona dolarjev, ​​s čimer je postal drugo najvrednejše delo umetnika 20. stoletja. Foto: Reuters

V začetku oktobra smo najavili, da bodo 8. novembra v avkcijski hiši Sothesby's na dražbi 120 del iz zbirke Emily Fisher Landau. Umrla je letos v 102. letu starosti in veljala za eno največjih zbirateljic umetnosti v preteklem stoletju. Poleg tega mineva 50 let od smrti enega svetovno najbolj poznanih slikarjev 20. stoletja, Pabla Picassa, tudi zato je izstopala najava, da bo na omenjeni dražbi tudi njegova slika Ženske z uro (Femme a la Montre), ki je od leta 1968 krasila dnevno sobo Landauinega newyorškega stanovanja. Sliko je Sotheby's opisal kot "cenjen dragulj" in napovedovali, da bodo platno prodali za 120 milijonov dolarjev (114 milijonov evrov). Motili so se in verjetno niso pričakovali, da bo umetnina postala umetnikovo drugo najdražje delo, prodano na dražbi.

Sorodna novica Ženska z uro: za Picassov portret zlate muze si pri Sotheby'su obetajo 114 milijonov evrov

Rekord drži Picassova slika Alžirke, ki je bila leta 2015 prodana za 179,4 milijona dolarjev
Slika Ženska z uro je nastala leta 1932 v času, ko se je takrat 50-letni Picasso pripravljal na svojo prvo obsežno retrospektivo v Parizu, na njej pa je upodobljena njegova takratna ljubica, francoska manekenka Marie-Therese Walter, s katero je bil v skrivnem razmerju, saj je bil Picasso tedaj poročen z rusko baletno plesalko Olgo Koklovo.

Walter je navdihnila številne slike, risbe in kipe, med katerimi nekateri veljajo za največja dela Picassove osemdesetletne kariere, zato umetnico nekateri poimenujejo kar Picassova zlata muza. Že njeno upodobitev na sliki Ženska, ki sedi ob oknu, so leta 2021 iztržili 103 milijone dolarjev.

Po besedah Juliana Dawesa iz avkcijske hiše Sotheby's je Ženska z uro eno od zgolj treh večjih del, na katerih je umetnik naslikal tudi uro, mojstrovina v vseh pogledih. Kot je pojasnil, je Picasso sliko ustvaril "v radostnem in strastnem zanosu, obenem pa domišljeno in odločno".

Sorodna novica V Parizu največja retrospektiva Picassovih del na papirju

Ženska z uro je peto Picassovo delo, ki je bilo v zadnjih 20 letih prodano za več kot 100 milijonov dolarjev
Portret je leta 1968 kupila Emily Fisher Landau, ena največjih zbirateljic umetnin 20. stoletja. Fisher Landau je začela resno zbirati umetnine, potem ko je vlomilec pobegnil z diamanti, smaragdi, rubini in safirji, ki jih je daroval njen mož. Namesto da bi zamenjala nakit, se je Fisher Landau odločila, da bo znatno zavarovalnino porabila za nakup slik in kipov. V njeni zbirki so bila tako dela Marka Rothka, Franza Klinea, Henrija Matissa, Georgie O'Keeffe, Pieta Mondriana, Paula Kleeja in drugih.

Z dražbo zbirke Fisher Landau se je tako začela jesenska dražbena sezona, ki naj bi vključevala več kot 2 milijardi funtov umetnin, ki so jih prodale tri velike dražbene hiše Sotheby's, Christie's in Phillips. Dražbena hiša Christie's si recimo obeta podobno odmevno prodajo velike slike vodne lilije Clauda Moneta, ki je javnost večinoma ni videla, ker je bila v lasti iste družine več kot 50 let.