Stephen Curry je odigral tekmo sezone na kultnem parketu TD Gardna. Ostrostrelec je po sijajni predstavi v letošnjem finalu zdaj pri povprečju 34,3 točke na tekmo, iz igre pa meče 50-odstotno, od tega 49-odstotno za tri točke. Foto: AP

17-kratni prvaki Lige NBA so vodili večji del srečanja, sredi zadnje četrtine so imeli pet točk naskoka. Končnica je prvič v tej finalni seriji popolnoma pripadla Bojevnikom, ki so tekmo končali z delnim izidom 21:6. Curry je v zadnjih štirih minutah dosegel 10 točk, ključna je bila trojka minuto in 42 sekund pred zadnjim piskom sirene (94:100).

Curry si je v zadnji četrtini tretje tekme poškodoval stopalo. Znašel se je v gneči igralcev, ki so lovili izgubljeno žogo. Povedal je, da ga poškodba spominja na zvin gležnja. Stisnil je zobe in odigral eno izmed najboljših tekem v končnici. Na parketu je bil 41 minut, zadel je sedem trojk in 14 poskusov.

Jayson Tatum je blestel v prvem polčasu, v zadnjih desetih minutah pa ni dosegel niti točke. Foto: AP

Klay Thompson, ki ni blestel na uvodnih dveh tekmah v San Franciscu, je zbral 18 točk, štirikrat je bil natančen izza črte. Izkazal se je tudi Andrew Wiggins s 17 točkami in 16 skoki, s klopi je veliko energije vnesel Jordan Poole (14 točk v 21 minutah).

Bojevniki tokrat prevladovali v skoku
Bojevniki, ki so na tretji tekmi izgubili skok z 31:47, so bili tokrat precej boljši v tem ključnem elementu (55:42). Draymond Green je prispeval pet skokov v napadu, Kevon Looney pa štiri.

Jayson Tatum je bil najboljši strelec Celticsov s 23 točkami, a v zadnjih desetih minutah ni dosegel niti ene. Izgubil je tudi šest žog. Jaylen Brown je zbral 21 točk, Marcus Smart pa 18. V zadnji četrtini so bili Celticsi popolnoma razglašeni, trener Ime Udoka je v igro poslal osem igralcev, Grant Williams in Payton Pritchard sta igrala zelo malo.

Draymond Green je na obeh tekmah v Bostonu zbral skupaj štiri točke. Tokrat je iz igre metal 1/7. Vsak zgrešen met so navijači glasno pozdravili. Sovražnik številka ena se je tokrat zadnji smejal, a že zdaj je jasno, da bo moral še enkrat priti v TD Garden. Šesta tekma bo prihodnji petek ob 3.00. Foto: AP

Green trn v peti navijačev Bostona
Rivalstvo med ekipama je veliko, čeprav Bojevniki niso LA Lakersi. Včasih so v starem Boston Gardnu sovražili Magica Johnsona, Jamesa Worthyja in Kareema-Abdula Jabbarja. Zdaj je sovražnik številka ena Draymond Green. Znova se je naposlušal neokusnih kletvic.

Navijači Celticov so ob prihodu v dvorano na sedežu dobili belo majico, na kateri je bilo označenih 17 šampionskih praporjev, potem pa je bilo še prosto mesto za rekordni 18. naslov.

Celticsom se ni uspelo odlepiti
Naelektreno vzdušje je znova dalo dodaten zalet gostiteljem, ki so po dveh trojkah Tatuma povedli z 11:4. Curry je hitro ujel pravi ritem. Najprej je zadel trojko po koraku nazaj z devetih metrov, potem pa je navdušil še z desetih metrov z leve strani. Golden State si je z delnim izidom 11:2 priigral pet točk naskoka (18:23) in Udoka je hitro vzel minuto odmora. Grant Williams je sekundo pred koncem prve četrtine Bostonu zagotovil minimalno prednost (28:27).

Celticsi so sredi druge četrtine z delnim izidom 10:0 povedli z 49:42. Odlično so igrali v obrambi, Bojevniki skoraj tri minute niso dosegli točke. Ob odmoru je imel Boston pet točk naskoka (54:49).

Andrew Wiggins je odigral najboljšo tekmo v finalu. Foto: AP

Bojevniki specialisti za tretje četrtine
Tretja četrtina je na vseh tekmah zanesljivo pripadla Bojevnikom in tudi tokrat je bilo tako. Curry je zadel tri trojke v zadnjih štirih minutah in po 36 minutah se je obetala napeta končnica (78:79). Na štirih finalnih tekmah je skupni izid tretjih četrtin neverjetnih 136:87.

Curry neustavljiv v končnici
Derrick White in Tatum sta bila na začetku zadnje četrtine natančna izza črte, razigral se je tudi Brown, ki je nanizal šest točk, in sredi zadnje četrtine je Boston povedel z 91:86. Po trojki Smarta za 94:90 so gostitelji doživeli pravi strelski mrk. Skoraj štiri minute niso dosegli niti točke in Bojevniki so si z desetimi zaporednimi točkami zagotovili odločilno prednost. Thompson in Curry sta zadela ključni trojki. Ko je minuto pred koncem Loo s polaganjem povišal na 97:102, so bili Celticsi v izgubljenem položaju. Njihovo usodo je zapečatil Curry s petimi prostimi meti v zadnjih 47 sekundah, ko so navijači že razočarani zapuščali dvorano.

Kerr: Poškodba noge se Curryju ni poznala niti za trenutek
"Wiggins je odigral izjemno. Zbral je 16 skokov in v obrambi pokrival Tatuma in Browna. V zadnji četrtini sem moral nekaj počitka nameniti Greenu. Seveda je bil začuden, ko je moral na klop v ključnih trenutkih, a izkazalo se je, da sem imel prav. V končnici je bil svež in sijajno igral v obrambi. Na tretji tekmi je igral celotno zadnjo četrtino in vsi vemo, kako se je končalo. Na tretji tekmi je Looney igral premalo. To je bila moja napaka. Res je naredil velik korak naprej v tej sezoni. Imamo izkušeno jedro ekipe, ki ima ogromne izkušnje na finalnih tekmah. Tokrat smo bili zbrani od prve minute, potem ko so nas v sredo popolnoma nadigrali," je bil zadovoljen trener Bojevnikov Steve Kerr.

"Poškodba noge se Curryju ni poznala niti za trenutek. Gre za fizično naporno serijo. Boston ima najboljšo obrambo v ligi, močni in visoki so na vseh položajih. Zdržal je pritisk skozi vso tekmo in na koncu tudi odlično odigral v obrambi. To je kazalnik, da je v tem trenutku fizično na najboljši ravni v karieri," je ostrostrelca pohvalil Kerr, ki je Golden State vodil do naslovov v letih 2015, 2017 in 2018.

Celticsi so bili zelo razočarani po koncu tekme, a na gostovanjih so v letošnji končnici zares sijajni. Dobili so osem od enajstih tekem. Dvakrat so bili uspešni v Brooklynu in Milwaukeeju, trikrat v Miamiju, dobili pa so tudi uvodno finalno tekmo prejšnji teden v Chase Centru. Foto: AP

Udoka: Ne znamo zmagovati na lahek način, vedno gremo po trnovi poti
"Imeli smo kar nekaj odprtih metov za tri točke v zadnji četrtini, a jih nismo zadeli. Premalo smo prodirali pod koš. Vsakič ko smo povedli za pet ali šest točk, smo naredili kakšno neumnost. Met nam ni stekel, Curry pa je bil zelo sproščen. Zadel je nekaj norih metov, ko smo ga zelo dobro pokrivali. Zavedali smo se, da to ne bo lahka tekma. Proti Milwaukeeju in Miamiju smo odigrali sedem tekem. Proti prvakom smo tudi že zaostajali z 2:3 v zmagah, pa smo na koncu napredovali. Ne znamo zmagovati na lahek način, vedno gremo po trnovi poti. Dokazali smo, da smo zelo nevarni na gostovanjih, in ni me strah poti v San Francisco," je poudaril trener Bostona Ime Udoka.

Curry: Nismo se želeli vrniti domov z zaostankom z 1:3
"Zavedali smo se, da moramo nujno dobiti četrto tekmo. Zares smo si prigarali to zmago. V obrambi smo igrali odlično, veliko bolje kot na tretji tekmi. Green je bil odličen. Nismo jim dopustili, da si priigrajo večjo prednost, v končnici pa smo odigrali zelo pametno. Nismo se želeli vrniti domov z zaostankom z 1:3. Pritisk je bil velik, na takih trenutkih lahko tudi pregoriš v veliki želji. Nisem bil utrujen, stopalo me ni bolelo," je razmišljal Curry.

"V finalu igram šestič in imam dovolj izkušenj, da ostanem zbran in samozavesten. Sem dovolj vzdržljiv, da me načeta noga ne moti in da igram svojo igro. Hvaležen sem vsakemu posamezniku v naši ekipi, saj smo fizično zdržali pritisk, ostali blizu tekmeca in na koncu tudi dobili tekmo. Čutim veliko ponosa v naši ekipi. Veliko je bilo govora o tem, ali se lahko vrnemo v serijo in zmagamo v tej dvorani. Končno smo našli način, kako odigrati v zadnji četrtini," je še dodal s 34 leti in 88 dnevi drugi najstarejši košarkar, ki je v finalu dosegel najmanj 40 točk in ob tem pobral vsaj deset skokov. Najstarejši ostaja LeBron James, ki mu je to uspelo 9. oktobra 2020 na peti tekmi finala proti Miamiju, ko je imel 35 let in 284 dni.

Center Kevon Looney je blestel že v finalu Zahoda proti Dallasu, ki pa nima nevarnih visokih igralcev. Boston je precej boljša ekipa pod obročema. Tokrat je bil na parketu 28 minut, zgrešil je le en met iz igre in prispeval 11 skokov. Foto: AP

Green čutil, da bo Curry eksplodiral
"Curry je odigral neverjetno tekmo. Dokazal je, da je eden najboljših košarkarjev vseh časov. Celotno tekmo nas je nosil na svojih ramenih. Po poškodbi je bil še bolj zbran, nič ga ni spravilo s tira. Po tretji tekmi sem vedel, da bo eksplodiral. Čutil sem pred tekmo, da bo to njegov strelski večer," je junaka četrte tekme pohvalil Green.

"Ves čas smo bili blizu njega, a je izjemen igralec. Zadeval je mete tudi ob našem dobrem pokrivanju. To počne že vrsto let, sami pa mu moramo kar najbolj otežiti delo. Zdaj je, kar je. V ponedeljek imamo novo priložnost, da ga skušamo ustaviti," je po tekmi dejal Smart.

Bojevniki so v končnici 27-krat zapored dobili vsaj eno gostujočo tekmo v seriji, kar je nov rekord Lige NBA. Serija se vrača v San Francisco, kjer bo v noči s ponedeljka na torek na sporedu peta tekma.