Janez Poklukar

Minister za zdravje o obveznem cepljenju zaposlenih v zdravstvu

J.P.
8. 7. 2021, 16.28
Posodobljeno: 8. 7. 2021, 18.22
Deli članek:

Cepljenje je nujno za obvladovanje epidemije, je poudaril Janez Poklukar.

Bobo
Fotografija je simbolična.

Tako imenovana delta različica novega koronavirusa skrbi tudi ministra za zdravje Janeza Poklukarja. Ta nam, kot je dejal, »greni prihodnost«.

Poklukarju se zdi prav, da če imamo izbiro, to tudi izkoristimo, torej da izberemo cepivo in tako omogočimo, da bodo šole jeseni odprte, zdravstvo pa da bo delovalo učinkovito. Cepljenje je označil za privilegij, ki pa, tako vsaj kaže zaenkrat, ne bo postalo obveza, denimo za tiste, ki so zaposleni v zdravstvu, čeprav je za obvladovanje epidemije nujno. Zato je vse medicinske sestre prosil, da pristopijo k cepljenju. Poklukar pri tem stavi na pozitivno komunikacijo.

Da prisila v tem trenutku ne bi bila uspešna, je dala vedeti tudi Monika Ažman, predsednica Zbornice zdravstvene in babiške nege. Po podatkih, ki so jih zbrali, je precepljenost v zdravstveni negi med 50-, 60-, ponekod tudi do 65-odstotna. So pa bile po njenih besedah medicinske sestre v velikem odstotku tudi med okuženimi z novim koronavirusom. Kot je pojasnila, so identificirali skupino, ki je trenutno najslabše precepljena, in sicer je to starostna skupina okoli 30 let.

Morda že naslednji teden

Vlada po Poklukarjevih besedah danes ni bistveno spremenila ukrepov, ki veljajo za omejitev širjenja okužb. Pravila o nošenju mask v zaprtih prostorih ostajajo takšna kot zadnji teden, nekaj pa je sprememb na področju prehoda meja, poroča STA.

Tako je vlada danes odločila, da se do 18. julija podaljša veljavnost protikoronskih ukrepov, ki veljajo v trgovinah, v kulturnih ustanovah in prireditvah, v verskih objektih in prireditvah, na področju zbiranja ljudi, pri šolah vožnje, pri javnem prevozu in pri obvezni namestitvi razpršilnikov za razkuževanje rok v večstanovanjskih stavbah, so sporočili z vladnega urada za komuniciranje po današnji seji vlade.

Je pa Poklukar poudaril, da pozorno spremljajo epidemiološke podatke, položaj pa se je v primerjavi s tistim izpred tedna dni nekoliko poslabšal. Ocenjujejo, da v veliki meri na račun vnosov okužb iz tujine. Tako bodo, če bo prišlo do poslabšanja razmer, z odloki morda že naslednji teden lahko uvajali kakšne že poznane ukrepe, še poroča STA.