Slovenske skakalke bodo v Pekingu spadale v najožji krog favoritinj za medalje. Nika Križnar je zdajšnja zmagovalka skupnega seštevka svetovnega pokala. Foto: OKS
Slovenske skakalke bodo v Pekingu spadale v najožji krog favoritinj za medalje. Nika Križnar je zdajšnja zmagovalka skupnega seštevka svetovnega pokala. Foto: OKS

Skakalke so se v svetovnem pokalu nazadnje merile na silvestrski turneji na Ljubnem ob Savinji, nato pa so imele zaradi odpadlih tekem na Japonskem nenadejan daljši premor. Na Ljubnem so Slovenke pokazale izvrstne nastope – na prvi tekmi je Nika Križnar zmagala, Ema Klinec je bila tretja, Urša Bogataj četrta, na drugi tekmi pa je bila Bogataj druga, Klinec četrta, Križnar pa peta –, zato vse upajo, da so med tekmovalnim premorom zadržale dobro pripravljenost.

Ema Klinec na olimpijske igre potuje kot aktualna svetovna pvakinja na srednji napravi. Foto: EPA
Ema Klinec na olimpijske igre potuje kot aktualna svetovna pvakinja na srednji napravi. Foto: EPA

Predah od tekem najvišje ravni so izkoristile za priprave v Beljaku in Planici, kjer so imele, kot pravijo, odlične možnosti za trening. Pred odhodom v Peking jih sicer še čakajo nastopi v Willingenu prihodnji konec tedna – od 28. do 30 januarja –, od koder bodo tudi odpotovale na prizorišče olimpijskih iger. Junakinja Ljubnega, lanska skupna zmagovalka sezone, Nika Križnar je sicer na virtualnem druženju z novinarji povedala, da ji žal skokov z zadnje tekme ni uspelo prenesti na treninge. "Ljubno je bilo zame fenomenalno, rezultati so bili nad pričakovanji. Žal trenutno še iščem občutke, ki sem jih imela na Ljubnem. Vseeno bom na Kitajskem skušala uživati v skokih," je dejala 21-letna skakalka, ki je – tako kot vse Slovenke – z razočaranjem pospremila to, da dekleta v Pekingu nimajo ne tekme na veliki skakalnici ne ekipne tekme: "Lepo bi bilo imeti dodatno tekmo, saj je to še ena priložnost več za kolajno. A s tem se moramo sprijazniti in upamo, da bo na naslednjih zimskih igrah drugače."

Na olimpijski tekmi je mogoče prav vse

Najboljša slovenska skakalka v svetovnem pokalu to zimo je sicer Urša Bogataj, ki je na skupnem tretjem mestu. Glede same pripravljenosti pred igrami, kot pravi, nima pravega občutka, saj ni bilo tekem in torej tudi ne primerjav z dekleti tujih reprezentanc: "Ne vem, kaj bi rekla glede forme. Ampak na olimpijski tekmi, kot vemo, je mogoče prav vse. Sama si ne nalagam pritiska, želim uživati in do iger le vzdrževati formo, ki jo imam. Tam pa bo nekakšna loterija. Po mojem mnenju smo vse štiri Slovenke sposobne skočiti na zmagovalni oder olimpijskih iger. Upam, da bo eni od nas to res tudi uspelo."

Tik za njo je v svetovnem pokalu skupno na četrtem mestu Ema Klinec, ki je na lanskem svetovnem prvenstvu na srednji napravi dokazala, da se zna zbrati za eno tekmo, in osvojila naslov svetovne prvakinje. Kot je dejala, je že pred turnejo na Ljubnem začela razmišljati o tem, kako se bo treba pripraviti na olimpijske igre v smislu vseh dodatnih obveznosti, izpolnjevanja obrazcev, aplikacij in podobnega, ki jih olimpijcem nalaga pandemija. Najbolj izkušena v slovenski vrsti je 27-letna Špela Rogelj, ki bo po Sočiju 2014 (26. mesto) in Pjongčangu 2018 (22.) nastopila na svojih tretjih igrah. "Glavno motivacijo za olimpijske igre mi daje to, da sem v tem vmesnem premoru zelo dobro trenirala. Na pripravah smo imeli super razmere, zato sem zadovoljna s pripravljenostjo. Veselim se teh iger," je povedala.