oranžno opozorilo Svet24.si

Arso oranžen alarm prižgal tudi za severovzhod, ...

kača-na-policijski-postaji Svet24.si

Kača s policijske postaje Koper

1706792389-b60k4933-1706792354008 Necenzurirano

Furs blokiral premoženje nekdanjega ministra ...

1696960818-172a6788-1696960549922 Reporter.si

Teorije zarote: bo Anžetu Logarju uspelo prevzeti...

Komplet za trening Ekipa24.si

Šik po francosko s slovensko noto

Afera ogroža von der Leyenovo politično prihodnost, saj poteka v obdobju pred evropskimi volitvami, Odkrito.si

Ursula von der Leyen in primer Pfizergate

doncic Ekipa24.si

Ste videli to? Navijači Oklahome z majicami z ...

Naročilo knjige OZADJE REPORTERJA IN MAGA
Magazin

V Hrastniku se danes začne prvi festival delavskega filma, kot poklon zasavskemu delavstvu, kulturi in uporništvu

Deli na:
V Hrastniku se danes začne prvi festival delavskega filma, kot poklon zasavskemu delavstvu, kulturi in uporništvu

Uporno Zasavje predstavljeno na razstavi v novi galeriji Mašinhaus v Hrastniku - Foto: Branko Klančar

Festival se je pravzaprav začel že z otvoritvijo razstave „Struna je počila“, Uporništvo v Zasavju v novi galeriji Mašinhaus. V okviru festivala, ki predstavlja poklon zasavski industrijski dediščini, se bo v nekdanjih industrijskih objektih predvajalo 13 filmov domače in tuje produkcije. Festival pa bo zaznamovalo tudi spremljevalno dogajanje, namenjeno preizpraševanju položaja delavstva in kulture v sodobnih razmerah.

Mnoge je razveselilo, da bodo ponovno zaživeli rudniški rov, nekdanja kompresorska postaja Rudnika Trbovlje-Hrastnik in nekdanja rudarska kopalnica, ki ji tu rečejo vašhava, kjer se bodo predvajali filmi z delavsko tematiko. Filmi so razdeljeni v štiri sklope: retrospektiva, dokumentarni film, celovečerni film in fokus. Slednji letos poteka v sodelovanju z mednarodno organizacijo British council. V tem sklopu bo poudarek na filmih protagonista socialnega realizma in družbene kritike v filmu, režiserja Kena Loacha. Na festivalu bosta  predstavljena njegova filma Jaz, Daniel Blake in Medtem ko vas ni bilo.

Poleg omenjenih filmov se bodo na festivalu predstavili še naslednji filmi: Zgodnja dela (Rani radovi; Želimir Žilnik), Ovacik (Ayşegül Selenga Taşkent), Delo osvobaja (Damjan Kozole), Kam je izginil delavski razred? (Maja Weiss), Tatovi časa (Time Thieves; Cosima Dannoritzer), Zlata riba, afriška riba (Golden Fish, African Fish; Thomas Grand in Moussa Diop), Umreti za zlato (Dying for Gold; Richard Pakleppa in Catherine Meyburgh), Oče (Otac; Srdan Golubović), Andrés Carrasco: Moteča znanost (Andrés Carrasco: Disruptive Science; Valeria Turci) in Ponos (Pride; Matthew Warchus).

V okviru festivala bosta potekala tudi pogovor z režiserjema Želimirjem Žilnikom in Karpom Godino ter okrogla miza o položaju delavcev v filmski industriji (Sebastijan Cavazza, predsednik Društva slovenskih avdiovizualnih igralcev, Matevž Luzar, predsednik Društva slovenskih režiserjev, Jurij Moškon, filmski in televizijski montažer in Ana Šturm, urednica revije Ekran).

Nocoj ob 20. uri bo tudi uradna slovesnost ob otvoritvi festivala, na kateri bodo zbrane nagovorili župan občine Hrastnik Marko Funkl, veleposlanica Združenega kraljestva Velike Britanije in Severne Irske v Sloveniji Tiffany Sadler, delovodja in koordinatorica festivala Nina Kavzar in programski vodja festivala in direktor fotografije Simon Tanšek. Prireditvi bo sledila projekcija filma Ponos.


Festival organizirajo javni zavod KRC Hrastnik, Občina Hrastnik in Gibanje za dostojno delo in socialno družbo.

Uvodno dejanje festivala Kamerat pa je bila  kot rečeno odprtje razstave „Struna je počila“, Uporništvo v Zasavju, ki je tudi prva razstava v galeriji Mašinhaus, ki ima prostore v nekdanji strojnici, ki je poganjala dvigalo, s katerim so se rudarji spuščali v jamo. Ob otvoritvi je župan Marko Funkl poudaril, da so bili upori v Zasavju vselej spontani od spodaj navzgor in predstavljajo kulturno dediščino Zasavja, ki je v zasavskih genih in je nekaj, kar želijo še naprej razvijati.

Ob tem je dejal, da je Občina Hrastnik od RTH-ja nekdanje prostore rudnika kupila prav z namenom ohranjanja te dediščine Hrastnika, ki pa bo sedaj dobila novo vsebino.  Sledila bo tudi obnova drugih rudarskih objektov, kjer bodo z novimi vsebinami vdihnili novo življenje prostorom, ki so desetletja gostili zasavske knape.

Direktorica Zasavskega muzeja Trbovlje Nataša Gala je ob tem dejala, da je razstava Uporništvo v Zasavju prvi del razstave, ki se bo v prihodnjih letih nadaljevala s podobno tematiko, vse do leta 2024, ko bo 90. obletnica gladovne stavke zasavskih rudarjev, ki so si z gladovno stavko ob podpori vseh zasavskih delavcev izborili boljše pogoje za delo. Po stavki je 3. julij postal rudarski in občinski praznik.

Gregor Jerman, kustos v Zasavskem muzeju Trbovlje, je ob otvoritvi razstave predstavil pestro zgodovino uporništva v Zasavju – od stavke leta 1934 do dogodkov po drugi svetovni vojni, ko naj bi bile tovarne v lasti delavcev in je bila potrebna drugačna organizacija upora. In končno do stavke rudarjev leta 2014, s katero so si zagotovili odpravnine in ostale pogoje socialne varnosti po zaprtju RTH-ja.