Foto: ArianeSpace
Foto: ArianeSpace

Izstrelitev rakete Vega-C je bila sprva predvidena ob 13.13 po srednjeevropskem času, a so jo zaradi tehničnih težav nekajkrat preložili, piše Slovenska tiskovna agencija.

Prvi polet nosilne rakete Vega-C prenaša v vesolje prve nanosatelite v srednjo Zemljino orbito. Trisat-R bo tako poletel desetkrat globlje v vesolje kot prvi satelit Trisat pred dvema letoma.
"Novi satelit, ki nam ga je uspelo sestaviti v manj kot šestih mesecih, je v številnih pogledih prvi na svetovni ravni," je povedal vodja projekta Iztok Kramberger z mariborske fakultete za elektrotehniko, računalništvo in informatiko (FERI).

"Kot prvi nanosateliti gremo v izjemno zahtevno okolje. Gre za pionirsko misijo, na katero stopamo skupaj Slovenci, Francozi in Italijani, pri čemer je naš satelit tokrat eden najzanimivejših, saj nosi celo kopico inovacij," je pojasnil.

"Če bo misija uspešna, bo to izjemno pomembna infrastruktura ne le za našo univerzo in podjetje Skylabs, ampak tudi za druge pridružene članice, kot sta Cern in Evropska vesoljska agencija," je dodal.

Satelit Trisat-R temelji na platformi z izjemno visoko stopnjo miniaturizacije in je v celoti zasnovan, načrtovan in izdelan v Sloveniji. S svojo težo 4965 gramov in velikostjo 30 krat 10 krat 10 centimetrov sodi v razred nanosatelitov standardne velikosti treh enot.

Sorodna novica Čez teden dni bo izstreljen naslednji slovenski satelit, Trisat-R

Njegov osnovni namen je opravljanje meritev ionizirajočega sevanja v srednji Zemljini orbiti z namenom modeliranja okolja magnetosfere in boljšega razumevanja vesoljskega vremena. "Razumevanje tega okolja nam omogoča, da modeliramo vplive na Zemeljsko dogajanje, tako z vidika navigacije kot vesoljskega vremena na splošno, ki ima velik vpliv tudi na energetska omrežja in podnebje," je povedal Kramberger.

Predvsem pa je projekt pomemben kot prikaz sposobnosti slovenskega visokotehnološkega znanja in tehnologij. Med drugim zajema dve ultra miniaturni kameri, od katerih si obetajo fotografijo Zemlje.

Ne bo padel dol

Zaradi visoke Zemljine orbite se satelit Trisat-R po svojem utirjenju in novem življenjskem ciklu ne bo približeval Zemlji in izgorel, temveč se bo počasi oddaljeval od Zemlje in ostal v vesolju. "Bo večni slovenski spomenik v vesolju," je dejal Kramberger.

Kačič: Načrtujemo tudi tretji Trisat

Tako so prenos izstrelitve spremljali na mariborski univerzi. Foto: BoBo
Tako so prenos izstrelitve spremljali na mariborski univerzi. Foto: BoBo

Zaradi visoke stopnje sevanja je predvidena življenjska doba satelita približno dve leti. Rektor Univerze v Mariboru Zdravko Kačič je povedal, da je v načrtovanju že izstrelitev tretjega nanosatelita Trisat. Pojasnil je, da se je Trisat razvil iz študentskega projekta, ki so ga na FERI-ju začeli izvajati pred več kot desetimi leti in predstavlja primer uspešnega izvajanja tretjega poslanstva univerze, to je prenos znanja v okolje.

Po besedah ministra za gospodarski razvoj in tehnologijo Matjaža Hana gre za enega vzorčnih primerov sodelovanja med gospodarstvom in akademsko sfero. "Če kje, potem morajo na področju vesolja podjetja in raziskovalne institucije delati z roko v roki. Pri tem pa je izjemno pomembna tudi podpira države," je dejal.

To je tretji slovenski satelit v vesolju. Z isto raketo kot prvi nanosatelit Trisat so septembra 2020 poslali v vesolje še mikrosatelit Nemo HD, ki so ga razvili v Centru odličnosti Vesolje-SI v Ljubljani.

Nova raketa

Satelit Trisat-R je poletel v vesolje z raketo Vega-C, ki so jo danes izstrelili z evropskega vesoljskega letališča Kourou v Francoski Gvajani. Gre za najnovejšo evropsko raketo Vega, ki jih uporabljajo od leta 2012 za prevoz lažjih satelitov v vesolje. Najnovejša različica je po poročanju nemške tiskovne agencije DPA bolj prilagodljiva in zmožna prevoza več tovora kot prejšnje. Z njo Evropa dokazuje svojo sposobnost v primerjavi s tekmeci na področju vesoljskih tehnologij in industrij.

Tretji slovenski satelit v vesolju