Naravovarstveni projekt Leti, leti štorklja omogoča sledenje štorkljam na njihovi selitveni poti in že tretje leto pomembno prispeva k razumevanju in poznavanju teh ptic. Foto: Jani Vidmar
Naravovarstveni projekt Leti, leti štorklja omogoča sledenje štorkljam na njihovi selitveni poti in že tretje leto pomembno prispeva k razumevanju in poznavanju teh ptic. Foto: Jani Vidmar

Mladiča iz gnezda v dolenjskih Zburah, ki sta se izvalila aprila, sta do 12. avgusta raziskovala okolico svojega gnezda v Zburah, nato pa sta se odpravila proti jugu, so danes sporočili iz Elektra Ljubljana.

Riki in Kiki. Foto: Jani Vidmar
Riki in Kiki. Foto: Jani Vidmar

Mladi štorklji sta se najprej prehranjevali v okolici Družinske vasi, vzhodno od Šentjerneja, nato pa sta 15. avgusta v enem dnevu prileteli na odlagališče odpadkov blizu Kutine na Hrvaškem, oddaljeni 130 kilometrov. Zjutraj naslednjega dne sta pot nadaljevali do Slavonskega Broda, naslednji dan pa vse do mesta Vidin na bolgarsko-romunski meji. Naslednji dan, 19. avgusta, sta prenočili v mestu Corlu v evropskem delu Turčije. Trenutno sta že v južni Turčiji, v bližini meje s Sirijo.

"Posebno zanimivo je dejstvo, da sta mladi štorklji vso pot opravili skupaj. Glede na dosedanji tempo selitve upamo, da bosta štorklji hitro prečkali Bližnji vzhod in se napotili Afriko. Na tem mestu moramo še posebej držati pesti, saj ju v prihodnjih dneh čaka verjetno najnevarnejši del poti, prečkanje Sirije in Libanona, kjer so tudi štorklje pogoste tarče neusmiljenih krivolovcev," so poudarili.

Prvi opremljeni štorklji v projektu sta bila Srečko in Bela iz Matene na Ljubljanskem barju. Srečko, ki je uspešno preletel Sredozemlje, je nato žalostno končal, ker se je zapletel v plastično vrečko.

Sorodna novica Štorklja Bela "letuje" v Šarm el Šejku, Srečko v Hamametu

Lani so za opremljanje izbrali gnezdo v Bevkah, v katerem so bili trije mladiči, Čarli, Oto in Lola. Oto je izginil v Čadu, na območju, kjer je smrtnost belih štorkelj statistično zelo visoka. Čarlija so ustrelili, našel ga je pastir kamel v Sudanu. Lola pa je poginila zaradi zlomljene noge, vzroka poškodbe pa ne poznajo.

Tako so štiri od petih opremljenih štorkelj nesrečno končale, so pa za skoraj vse ugotovili vzrok nesreče. Še vedno pa spremljajo potovanje štorklje Bele, ki se po dveh letih in več kot 34.000 prepotovanih kilometrih trenutno nahaja v bližini Kaira.

Izsledki projekta Elektra Ljubljane in Društva za proučevanje in opazovanje ptic Slovenije bodo vključeni v raziskavo uporabe telemetrijskih podatkov za oceno smrtnosti ptic na afriško-evrazijski selitveni poti, ki jo koordinira BirdLife International in podpira švicarska fundacija MAVA.