Novinarska konferenca

Ministrstvo: Nekatere informacije glede popisa cene košarice živil so zavajajoče

D.K.
27. 12. 2023, 14.32
Posodobljeno: 6. 2. 2024, 09.33
Deli članek:

Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano je pripravilo pojasnilo v zvezi z določenimi zavajajočimi informacijami o košarici živil.

Primož Lavre
Fotografija je simbolična

Kot so navedli na ministrstvu so vsa pojasnila in namen glede košarice živil objavljeni na njihovi spletni strani. Pred kratkim pa so, kot so spomnili, na to temo pripravili tudi novinarsko konferenco, kjer smo rezultate dodatno pojasnili.

»Poudariti želimo, da Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano nikoli ni zatrjevalo, da je košarica najcenejših živil (15 osnovnih skupin živil) v kakršnemkoli smislu vplivala na umiritev rasti inflacije pri hrani, ki jo je sicer zaznal Statistični urad Republike Slovenije. Prav tako ni bilo nikoli rečeno, da je to namen košarice živil,« so zapisali v današnjem sporočilu za javnost.

Namen spremljanja cen 15 osnovnih skupin živil je zagotoviti, da se spremlja gibanje cen in ponudba pri osnovnih skupinah živil in zagotavlja ustrezna informacija najranljivejšim skupinam (o najcenejšem izdelku znotraj posamezne skupine pri posameznem trgovcu),so navedli in dodali: "Menimo, da je osnovni cilj košarice dosežen, saj omogoča omenjeni skupini prebivalstva koristne informacije in dostop do osnovnih živil po sprejemljivi oziroma najnižji ceni."

Ministrstvo zavrača očitke nekdanjega varuha odnosov v verigi preskrbe s hrano Igorja Hrovatiča

"Težko pa razumemo očitke, ki so se v zadnjem času pojavljali v javnosti. Slednji na podlagi popolnoma razumljive tabele posplošujejo podatke in pišejo o splošnem gibanju cen hrane. Tabela povzema konkretne izdelke, katerih cena je v trgovinah preverljiva. Na podlagi naše strokovnosti in profesionalnosti si morebitnega prilagajanja podatkov ali napačne interpretacije ne bi privoščili," so še dodali.

Skrb vzbujajoča je tudi izjava nekdanjega varuha odnosov v verigi preskrbe s hrano Igorja Hrovatiča, ki omenja sum nedovoljenih ravnanj in narekuje Ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano preliminarna ravnanja, menijo na ministrstvu. "Iz izjave bivšega varuha predpostavljamo, da gre za določeno nerazumevanje."

Ministrstvo meni, da gre za nerazumevanje tematike

Kot je v današnji izjavi za medije dejala direktorica direktorata za hrano in ribištvo na ministrstvu za kmetijstvo Ana Le Marechal, se Hrovatič na agencijo za varstvo konkurence (AVK) ni obrnil, prav tako se v času svojega mandata nikoli ni obrnil na ministrstvo. "Mi smo se tudi glede teh očitkov obrnili na AVK, ki kategorično zanika, da gre v tem primeru za kakršnokoli kartelno dogovarjanje," je izpostavila.

"Nizke cene same po sebi zagotovo niso nedovoljena ravnanja. Trgovci imajo svoje strategije, s katerimi določajo cene proizvodom in Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano na to nima neposrednega vpliva. Bi pa pričakovali od nekdanjega varuha odnosov v verigi preskrbe s hrano, da v času svojega delovanja izvede postopke za preveritev svojih navedb. Projekt fizičnega spremljanja 15 osnovnih skupin živil se namreč izvaja že od septembra 2022, ko je imel nekdanji varuh še vsa pooblastila, da izpelje vsebinske pogovore med trgovci in po potrebi vloži prijavo na Javno agencijo Republike Slovenije za varstvo konkurence (AVK)," ob tem še pojasnjujejo na ministrstvu.

Kot so še zapisali, želijo izpostaviti informacijo, da so se v preteklosti odzvali tudi ob očitkih, da trgovci znižujejo cene zgolj v času izvedbe fizičnega popisa. "V sodelovanju s Tržnim inšpektoratom Republike Slovenije smo izvedli že dve nenapovedani inšpekcijski akciji, med katerima niso bile ugotovljene nepravilnosti. Ob opozorilu na morebitno kartelno dogovarjanje pa se bomo obrnili tudi na resorno ministrstvo in AVK s prošnjo, da preverijo te navedbe," pravijo na ministrstvu. 

Ob spremljanju cen 15 osnovnih skupin živil Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano izvaja tudi fizični popis približno 500 izdelkov pri vseh šestih trgovcih. Pridobljene informacije so širši javnosti razpoložljive na spletni strani www.primerjaj-cene.si. "Vse skupaj izvajamo transparentno in v smeri, da omogočimo dostop do kakovostnih in preverjenih informacij, ki so prebivalstvu v pomoč pri nakupu živil," so sklenili. 

Hrovatič razburil z izjavo, ki jo je objavil v ponedeljek

Hrovatič, ki mu je mandat potekel prejšnjo sredo, a vlada še ni imenovala njegovega naslednika, je v ponedeljkovem sporočilu za javnost zapisal, da so cene živil iz spremljane košarice nenavadno nizke in vzbujajo sum nedovoljenih ravnanj. Navedene maloprodajne cene so po njegovih besedah nižje od dobavnih cen primarnih proizvodov.

"Potrošniki niso zaznali znižanja maloprodajnih cen, zato obstaja tudi sum, da so trgovske verige samo za namen popisa cen za zelo kratek čas znižale cene, po popisu pa jih vrnile na staro ali celo višjo raven. Zanimivo je tudi to, da takšne cene niso bile niti oglaševane prek oglaševalskih kanalov trgovskih verig niti niso bile objavljene v njihovih akcijskih katalogih," je zapisal.