Polarnost mnenj v obračune

"Ne zavedamo se, koliko je evtanazije – v Sloveniji ta že poteka na črno"

P.K.
22. 7. 2023, 14.10
Deli članek:

Zdravniška zbornica Slovenije (ZZS) je na nogah, ker je eden od avtorjev Zakona o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja (ZPPKŽ), ki bo neozdravljivo bolnim omogočil, da prostovoljno končajo svoje življenje, izjavil, da "v Sloveniji vlada klima črnih, ilegalnih in protizakonitih evtanazij".

Profimedia
Raje kot da država sprejeme Zakon o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja, bi zbornica rada videla, da Slovenija (o)krepi paliativo.

To so besede univerzitetnega profesorja, znanstvenega svetnika in trikratnega doktorja znanosti Andreja Pleterskega, ki jih je zbornica obsodila in kot označila za "skrajno nedopustne".

Poleg tega je ZZS v zvezi s tem izrazila še, da gre za "pridobivanje medijske pozornosti s strašljivimi in neresničnimi izjavami, kar je neetično ravnanje, ki ga obsojamo. S takšnim nastopanjem v javnosti dddr. Pleterski postavlja pod vprašaj lastno kredibilnost. Sprašujemo se, kako resnične so druge navedbe in trditve, ki jih javno podaja tudi npr. o predlogu zakona o prostovoljnem končanju življenja," so dejali. Prav tako zavračajo v zadnjem času večkrat izrečene trditve, da predlogu zakona o končanju življenja nasprotuje le del zdravništva, kar je še ena od izjav dddr. Pleterskega, ki je v tem kontekstu dejal, da ta del v rokah drži vodstvo zdravniških organizacij.

Kdo je zdaj za in kdo proti?

Po njihovih navedbah predlog zakona, ki vstopa v parlamentarno obravnavo, ne podpirajo: Komisija za medicinsko etiko, posvetovalno telo ministra za zdravje, ki obravnava vprašanja s področja medicinske etike in deontologije ter daje soglasja, mnenja in pojasnila o posamičnih vprašanjih, opozorila za zakon o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja je, kot so navedli, podal tudi Razširjeni strokovni kolegij za psihiatrijo. "Da predlogu zakona nasprotujeta, sta javno sporočila Slovensko zdravniško društvo in Slovenska medicinska akademija. Prav tako je stališče, da nasprotuje predlogu, sprejel in javno predstavil Odbor za pravno-etična vprašanja Zdravniške zbornice Slovenije. Zbornica združuje 11 tisoč zdravnikov in zobozdravnikov, organe zbornice pa volijo na demokratičnih volitvah vsi člani. V vseh teh stališčih in mnenjih se zato odražajo večinska mnenja zdravnikov, ki so bila izoblikovana in pretehtana skozi številne razprave," so izpostavili.

M24
Zbornica Zakona o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja ne podpira.

V Sloveniji evtanazija "na črno"

Na besede Zdravniške zbornice so se odzvali avtorji predloga Zakona o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja in utemeljili besede Pleterskega, za katere so dejali, da izjava "v Sloveniji vlada klima črnih, ilegalnih in protizakonitih evtanazij", temelji na predhodnih javnih izjavah, ki so jih podali slovenski zdravstveni delavci. Med njimi doktor medicine in doktor znanosti Božidar Voljč, ki je na letošnjem 13. Hipokratovem srečanju dejal, da se sploh zavedamo in vemo, koliko je evtanazije in da pri nas že poteka na črno. Izpostavili so tudi besede prof. dr. Zvezdana Pirtošeka, ki je v intervjuju za Večer letos izjavil, da je bil v preteklosti in zdaj zdravnik dostikrat "obsojen na tihe odločitve sredi noči, zakodirane v besede, kot so paliativna in terminalna sedacija (uspavanje do trenutka smrti ob odvzemu hrane in vode); dvojni učinek zdravila, ki bolniku odvzame bolečino in skrajša življenje; odklop od respiratorja; navodilo 'ne oživljaj'".

Spomnili so tudi na besede medicinske sestre Stanke Popovič, ki je za aktualno glasilo Zbornice zdravstvene in babiške nege Slovenije – Zveze strokovnih društev medicinskih sester, babic in zdravstvenih tehnikov Slovenije dejala, da je delala na oddelku, "kjer se je že pred več kot 30 leti izvajala aktivna evtanazija (lepa usmrtitev pacientov) na njihovo željo, ne na željo svojcev. Dobili so 'koktejl'. Eni so umrli zelo hitro," so bile njene besede v kolumni z naslovom Pismo od doma 2. V njej zapiše še, da jo "poleg vseh kolobocij, ki jih počne politika, najbolj muči neodzivnost strokovnega kroga zdravstvene nege, ko je govora o evtanaziji."

Sašo Radej
Vodje skupine avtorjev ZPPKŽ dddr. Andrej Pleterski.

Izjavo medicinske sestre avtorji zakona so v zvezi s tem dejali, da so se primeri evtanazije, o katerih govori, zgodili zaradi globokega sočutja zdravstvenih delavcev in njihove pripadnosti trpečim pacientom. K temu pristavijo, da bo "zakon o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja zdravstvene delavce odrešil etičnih stisk, paciente pa trpljenja".

Ne vsi, le del zakonu nasprotuje

Andrej Pleterski, Brigita Skela Savič, Igor Pribac, Luka Mišič, Dušan Keber, avtorji ZPPKŽ, so se odzvali tudi na trditev Zdravniške zbornice, da predlogu Zakona o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja nasprotuje le del zdravništva, ki drži v rokah vodstvo zdravniških organizacij. "Da trditev drži, dokazujejo sami z navajanjem vseh zdravniških organizacij, ki zakonu nasprotujejo. Njihova mnenja so napisala in podpisala vodstva. Da pa gre pri tem samo za del zdravnikov, potrjujejo z navedbo, da njihova stališča odražajo večinska mnenja zdravnikov. Obstajajo torej tudi drugačna mnenja, ki jih imajo za manjšinska. Kakšna so številčna razmerja mnenjskih skupin v resnici, ne vemo, ker nikoli ni bila izvedena reprezentativna anketa," so poudarili.