Zasebnost
Novice

Vaša odskočna deska na nemško govoreče trge

Avstrija je za slovenska podjetja zelo privlačen trg z veliko kupno močjo.

Izbor urednice

FINANCE
ESG
(posebna izdaja) Kako trajnost živijo najboljši
PRO
ESG
Trajnostne prakse
ESGFinance PRO (posebna izdaja) Kako trajnost živijo najboljši (PRO)

Izšla je brezplačna tematska izdaja Kaj počnejo najboljši v ESG

IZVOZNIKI
Novice
Kdo gradi nove tovarne in na kakšne inovativne izdelke stavijo uspešna podjetja
PRO
Izvozniki.si
Izvozniki.si
NoviceFinance PRO Kdo gradi nove tovarne in na kakšne inovativne izdelke stavijo uspešna podjetja (PRO)

Izšla je brezplačna tematska priloga Novosti v uspešnih podjetjih

09.12.2020 08:50
Čas branja: 7 min

Avstrija se uvršča med najbolj inovativne in uspešne države Evropske unije in kot dinamična poslovna lokacija, ki izstopa zaradi sodobne infrastrukture in visokokakovostnih tehnologij, ponuja slovenskim podjetjem veliko priložnosti.

Vse več slovenskih podjetnikov se zato odloča za odprtje podjetja v Avstriji. Razlogi za to so številni. Avstrija ponuja kvalificirane in motivirane delavce, gospodarsko in socialno stabilnost, osrednjo lego v osrčju Evrope, davčne ugodnosti, subvencije in drugo.

Pri ABA – Invest in Austria opažajo tudi, da je za slovenska podjetja Avstrija pogosto prvi korak pri internacionalizaciji njihovega poslovanja na trge DACH – Nemčije, Avstrije in Švice.

»Priznane raziskovalne institucije, kot sta Silicon Austria Labs in Joanneum Research, ponujajo obetavne možnosti sodelovanja za slovenska tehnološka podjetja. Avstrija je nadpovprečno dobro pozicionirana na področju raziskav in razvoja. Vlagatelji lahko med drugim izkoristijo 14-odstotno premijo za davek na raziskave in ciljno financiranje za spodbujanje tesnega sodelovanja med znanostjo in podjetjem,« postavlja v ospredje Marion Biber, generalna direktorica ABA – Invest in Austria.

Ugodna lega in stabilno okolje

Avstrijska lega je podobna slovenski, kar pomeni, da zaradi osrednje lege lahko z letalom v treh urah dosežete katerokoli članico EU. Predvsem za podjetja, ki že več let delajo čezmejno, je ustanovitev podjetja v Avstriji zanimiva zaradi boljšega dostopa do nemško govorečih trgov. Tudi gospodarska in socialna stabilnost sta pomembna dejavnika pri ustanavljanju podjetja. Avstrija vabi z nizko stopnjo stavk, učinkovito in hitro javno upravo in do podjetij prijazno gospodarsko politiko. Podjetja uživajo ugodnosti sporazuma o izogibanju dvojnega obdavčevanja, davčnih odbitkov in široko dopustnih neobdavčenih zneskov, 25-odstotnega davka od dobička pravnih oseb ...

Številne ugodnosti za podjetnike

V Avstriji poznajo več oblik ustanovitve in registracije podjetja, najbolj priljubljena je GmbH, torej slovenska d. o. o., pojasnjujejo v davčni pisarni DDr. Jaklitsch & Mag. Picej.

Pri izbiri pravne oblike vašega podjetja v Avstriji je treba upoštevati število lastnikov oziroma podjetnikov, znesek potrebnega kapitala, zasebno jamstvo za obveznosti podjetja, obrtno dovoljenje, socialno zavarovanje, financiranje, poslovni model, delovno pravo in obdavčitev.

»Podjetje lahko v Avstriji obratuje na podlagi obrtnega dovoljenja,« razlaga Johann Picej in dodaja, da je pri tem odvisno od dejavnosti, ali je treba predložiti dokazilo o strokovni usposobljenosti ali ne, saj razlikujejo med regulirano in prosto obrtjo.

Pogoji za pridobitev obrtnega dovoljenja so državljanstvo članice EU, prebivališče v Avstriji, polnoletnost in nekaznovanost nosilca obrti. Prav tako je možna priglasitev obrtnega dovoljenja iz druge države EU. Če osebno ne izpolnjujete pogojev za pridobitev obrtnega dovoljenja, lahko nosilca obrti zaposlite in po tej poti pridobite obrtno dovoljenje.

Picej omenja še prednost davčnih olajšav in spodbud, denimo nagrade za raziskave ali na dobiček, nagrade na povečanje naložb, davčne pavšalizacije, neobdavčitev dividend pri izplačilu matičnemu podjetju.

Pomoč slovenske skupnosti na avstrijskem Koroškem

»Slovenska manjšina, ki je odlično vpeta v lokalno gospodarstvo, je lahko odličen vezni člen pri vašem uveljavljanju na nemško govorečem trgu. Z dobrimi kontakti in znanjem obeh jezikov vam pomagajo premagati vse jezikovne in kulturne ovire,« eno od prednosti avstrijske Koroške navaja Jernej Dvoršak iz družbe Babeg, ki slovenskim podjetjem ponuja brezplačno podporo pri vprašanjih o ustanavljanju podjetja in možnostih državnih subvencij za naložbe v proizvodnjo ali raziskave in razvoj. Z dobrim poznavanjem lokalnega podpornega okolja pomagajo tudi pri navezovanju stikov s poslovnimi partnerji in morebitnimi kupci. Podjetjem, ki se odločijo za proizvodnjo, pa pomagajo pri iskanju zemljišča oziroma gradnji proizvodnih prostorov in iskanju ustreznega kadra.

Zanimiv kontakt za izmenjavo informacij je še združenje Slovenska gospodarska zveza – SGZ, ki članom svetuje pri nastopu na trgu.

Beljak kot eno izmed središč evropske mikroelektronike

Vodilno podjetje te dinamične panoge je Infineon, ki z naložbo, vredno kar 1,6 milijarde evrov, daje pospešek celotni lokalni industriji. Interesa za sodelovanje je veliko, treba je le potrkati na prava vrata, pravijo sogovorniki. V Beljaku namreč poleg velikega raziskovalnega centra za senzoriko in močnostno elektroniko deluje tudi močan grozd mikroelektronske industrije Silicon Alps Cluster, ki so ga med drugim soustanovili CISC, AT & S in NXP. Pri Babegu svetujejo, da preverite, kakšne možnosti mreženja vam ponuja grozd, in se povežete s pravimi sogovorniki.

Pravi kraj za podjetja, ki se ukvarjajo z informacijsko-komunikacijskimi tehnologijami

Enak pomen, kot ga ima mikroelektronika za Beljak, ima informacijsko-komunikacijska tehnologija za deželno prestolnico Celovec. V Lakeside Science & Technology Parku se je razvil kampus z 80 podjetji, petimi raziskovalnimi institucijami, letalno halo za drone in laboratorijem za 5G. Povrhu vsega pa sta tu še Univerza Alpe-Adria ter Educational Lab za otroke in mladino. O tej izmenjavi idej in znanja streljaj od Vrbskega jezera pišemo več v članku o podpornem okolju.

Napišite svoj komentar

Da boste lahko napisali komentar, se morate prijaviti.
Več o temi
Kliknite [+] poleg oznake in se prijavite na obveščanje. S klikom na ime posamezne oznake preverite seznam člankov.
IZVOZNIKI
Novice
Slovenski trgovec z jeklom se širi v Srbiji
Izvozniki.si
NoviceMateja Bertoncelj Slovenski trgovec z jeklom se širi v Srbiji

Kovintrade je v Kragujevcu slovesno odprl štirimilijonsko naložbo v novo skladišče in pisarne.

IZVOZNIKI
Novice
Gregor Adler, Adria Mobil: Napovedi kažejo še večje ohlajanje trga
Izvozniki.si
Intervju
NoviceMateja Bertoncelj Gregor Adler, Adria Mobil: Napovedi kažejo še večje ohlajanje trga

Če so imeli prej zmogljivosti razprodane za leto vnaprej, so zdaj pri normalnejših štiri mesecih, pravi novi prvi mož Adrie Mobila.

IZVOZNIKI
Novice
Terme Olimia sredi več kot 60-milijonskih naložb
Izvozniki.si
REKORDNI REZULTATI
NoviceMateja Bertoncelj Terme Olimia sredi več kot 60-milijonskih naložb

Po 18 letih bodo v Podčetrtku začeli graditi nov hotel; nova bazena bosta prve kopalce sprejela še pred koncem leta.

IZVOZNIKI
Novice
J. Colarič: Krka kmalu z dvema milijardama prihodkov
Izvozniki.si
70-OBLETNICA POSLOVANJA
NoviceMateja Bertoncelj J. Colarič: Krka kmalu z dvema milijardama prihodkov
IZVOZNIKI
Novice
Zakaj je evropski komisar za notranji trg obiskal Magnete
Izvozniki.si
KRITIČNE SUROVINE
NoviceMateja Bertoncelj Zakaj je evropski komisar za notranji trg obiskal Magnete

Odprtih imajo devet razvojnih projektov, kjer sodelujejo tudi z družbami Bosch, Stellantis, GKN.

IZVOZNIKI
Novice
Yaskawa v Kočevju v tovarno robotov vlaga 32 milijonov evrov
Izvozniki.si
NALOŽBE V NOVO TOVARNO
NoviceMateja Bertoncelj Yaskawa v Kočevju v tovarno robotov vlaga 32 milijonov evrov

Postavili bodo evropski distribucijski center ter stavbo za inženiring in proizvodnjo robotskih sistemov; 11 milijonov bodo vložili v robotizacijo proizvodnje.

IZVOZNIKI
Novice
(intervju) Tomaž Gornik, Better: Uspehe nizamo od Grčije do Walesa
Izvozniki.si
DIGITALIZACIJA ZDRAVSTVA
NoviceMladen Miković (intervju) Tomaž Gornik, Better: Uspehe nizamo od Grčije do Walesa

Better dobil posel pri digitalizaciji zdravstva v Švici.