Foto: BoBo
Foto: BoBo

Nepovezana poslanka Mojca Šetinc Pašek, nekdanja poslanka Gibanja Svoboda in nekdanja predsednica komisije, ki preiskuje sume nezakonitega financiranja političnih strank, je v ponedeljek v oddaji 24 ur zvečer opozorila, da jim je v času njenega vodenja komisije Finančna uprava RS posredovala preobsežno dokumentacijo, vezano na določeno podjetje, čeprav je komisija ni zahtevala.

Kot je pojasnila, so si strokovni sodelavci preiskovalne komisije želeli z obiskom na Fursu "fizično ogledati" točno določen dokument v povezavi s podjetjem, ki je bilo zajeto v preiskavi. A Furs jim je, namesto da bi jim omogočil vpogled v dokument, posredoval vse podatke o omenjenem podjetju, s katerimi je razpolagal v zadnjih 15 letih.

"Ko sem bila opozorjena, kaj se je zgodilo, sem članom preiskovalne komisije dvakrat, na dveh sejah predlagala, da dokumente, ki presegajo okvir parlamentarne preiskave in akt o preiskavi, nemudoma vrnemo na Furs." A ko so podatke skušali vrniti, so jih službe DZ-ja opozorile, da se vsa dokumentacija, ki pride v državni zbor, samodejno hrani v tamkajšnjih arhivih, do nje pa imajo dostop vsi poslanci, če le podajo zahtevek predsednici ali predsedniku DZ-ja.

"Posredovali so absolutno več, kot smo zahtevali"

Šetinc Pašek je v oddaji tudi izrecno poudarila, da na Fursu niso sledili zahtevi komisije. "Preprosto niso sledili zahtevi oziroma sklepu preiskovalne komisije, ki smo ga posredovali Fursu. Posredovali so absolutno več, kot smo mi zahtevali." To na Fursu zanikajo. Po navedbah Šetinc Pašek pa bi na Fursu lahko dobili "neformalno navodilo ali neformalni namig", na podlagi katerega so poslali "preveč ". "A o tem lahko samo špekuliram in ugibam," je dejala.

Kot poroča STA, je Šetinc Pašek danes dodala, da dopušča možnost, da je nastal "šum v komunikaciji in so na Fursu mislili, da morajo poslati vse", sama pa da je tolmačila, da lahko preiskovalna komisija povprašuje zgolj po podatkih, ki jih predvideva akt o preiskavi. Katero obdobje zajema, pa da bi moral Furs vedeti.

Državni zbor je Mojco Šetinc Pašek 24. novembra razrešil kot vodjo preiskovalne komisije, ki preiskuje sume nezakonitega financiranja političnih strank. Njeno delo je prevzela poslanka Tamara Vonta. Foto: DZ/Klara Gojčič
Državni zbor je Mojco Šetinc Pašek 24. novembra razrešil kot vodjo preiskovalne komisije, ki preiskuje sume nezakonitega financiranja političnih strank. Njeno delo je prevzela poslanka Tamara Vonta. Foto: DZ/Klara Gojčič

Furs: Vprašanje je, ali je preiskovalna komisija presegla svoj mandat

Na izjavo poslanke Šetinc Pašek so se danes odzvali na Fursu in zapisali, da bi morala parlamentarna komisija sama omejiti obseg zahtevane dokumentacije. "Finančna uprava nima pristojnosti, da sama omeji obseg oziroma presoja, katere dokumente bo in katerih ne bo posredovala."

"V izjavah poslanke torej gre za vprašanje, ali je preiskovalna komisija v svoji zahtevi, ki jo je podpisala poslanka sama, presegla svoj mandat in od finančne uprave zahtevala preobsežno dokumentacijo in ali osebe, ki so se z dokumentacijo seznanile, upoštevajo določbe o davčni tajnosti," so zapisali.

Poudarili so, da so pri pripravi dokumentacije ravnali enako kot v vseh dozdajšnjih primerih, ko so prejeli zahtevo preiskovalnih komisij. "Pri tem se ne sprašuje, zakaj je zahteva posebej izpostavila prav ta primer. Razlogi, zakaj, so znani preiskovalni komisiji, torej tudi poslanki," so zapisali.

Komisija sprva ni omejila obsega zahtevane dokumentacije

Furs je na spletni strani objavil tudi zahtevo, ki jim jo je preiskovalna komisija posredovala oktobra lani, in pojasnil, da so zahtevali podatke za 19 davčnih zavezancev in sedem fizičnih oseb, ki so bili zakoniti zastopniki podjetij. Opozorili so, da bi morala parlamentarna komisija sama omejiti obseg zahtevane dokumentacije, česar ni storila.

Zato so, kot navajajo, z dodatnim poizvedovanjem pri komisiji pridobili natančnejše informacije glede zahtevanih podatkov. Predstavnik komisije naj bi Fursu pojasnil, da se zahteva nanaša na postopke med marcem 2020 do vključno junijem 2022, o čemer je bila Šetinc Pašek seznanjena. "V povezavi s tem je treba pojasniti, da dokumentacija, ki je zbrana v okviru posameznega postopka nadzora, lahko sega zunaj tega obdobja, saj je pomembna za sprejem odločitve v postopku, ki se je končal v tem obdobju. Navedeno pojasni, zakaj je med dokumentacijo lahko tudi gradivo, ki je starejše," so pojasnili.

Dodali so, da je bila zahtevana dokumentacija obsežna, hkrati pa je v zahtevi komisije razvidno, da jo je želela pridobiti v petnajstih dneh. Tudi glede tega se je Furs obrnil na predstavnika preiskovalne komisije, ki je potrdil obseg zahtevane dokumentacije. "Sprejet je bil tudi dogovor, da bo finančna uprava dokumentacijo posredovala in do gradiva ne bo dostopal zunanji sodelavec preiskovalne komisije," so zapisali. Poudarili so še, da so komisijo opozorili na obveznost varovanja davčne tajnosti.

Je finančna uprava v DZ poslala več podatkov, kot bi jih smela?

Tamara Vonta: Diskreditacija komisije za osebne obračune

Na očitke o možnosti zlorab komisije se je odzvala tudi Tamara Vonta, aktualna predsednica komisije DZ-ja, ki preiskuje sume nezakonitega financiranja političnih strank. Zatrdila je, da komisija dela zakonito, v skladu s poslovnikom in aktom o ustanovitvi, in zavrnila očitke o možnosti zlorab komisije, poroča STA.

Tudi Vonta je poudarila, da je Furs komisiji na podlagi sklepa poslal točno to, kar je komisija zahtevala. Dokumentacija je prišla v DZ oktobra, del 20. in del 23. oktobra, torej še preden je sama prevzela vodenje komisije, in je sama še ni pregledala, "ker trenutno še ni predmet preiskave". "Ta dokumentacija je lahko na ogled samo in izključno takrat, ko dam pisno dovoljenje za to, nisem ga dala niti enkrat," je dejala in zatrdila, da od 23. oktobra nihče v to dokumentacijo ni vpogledal, tudi Šetinc Pašek ne. "Tukaj ne gre kar po domače, da se sprehajamo po kontroliranem in zaprtem oddelku, kadar koli se hočemo in da lahko kar vsak vse pogleda," je bila ob tem slikovita.

Ob tem je ocenila, da je "ves ta cirkus" pričakovano izbruhnil prav ob začetku drugega dela preiskave, ki se nanaša na medijsko-oglaševalske komunikacijske agencije, "ki so, kot vsi zelo dobro vemo, zelo močno in tesno povezane z določenimi akterji medijskega in političnega sveta, s številnimi med njimi tudi poslovno sodelujejo".

"To seveda ni slučajno, je pa zame nedopustno in nespodobno, da nekdo za osebne obračune diskreditira delo parlamentarne komisije, in sicer s špekulacijami in izmišljotinami," je dejala Vonta. Kot poslanka Gibanja Svobode pa je dodala, da ob nekaterih medijskih objavah "stranka preverja možnosti kazenskih ovadb zaradi blatenja stranke in njenih funkcionarjev".

Šetinc Pašek: Komisije so namenjene obračunavanju in so del političnega cirkusa

V oddaji 24 ur je Šetinc Pašek med drugim tudi dejala, da so parlamentarne preiskovalne komisije namenjene političnemu šovu in obračunavanju ter so del "slovenskega političnega cirkusa". Šetinc Pašek meni, da imajo parlamentarne komisije pretirana pooblastila za dostop do nekih dokumentov, predvsem zato, ker gre za politične preiskave, ne gre za kazenski pregon. Pri čemer pa imajo večja pooblastila kot NPU. "Kriminalisti morajo zato, da zasežejo neko dokumentacijo, imeti odredbo sodišča, parlamentarci te odredbe ne potrebujejo." Dodala je še, da je bila komisija, ki jo je vodila, namenjena obračunu s političnim nasprotnikom, v tem primeru s stranko SDS. "Še vedno pa se mi zdi preiskava utemeljena," je še dejala.