REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Ameriški novinar John Dougan: Novi dokazi o vpletenosti Washingtona v sabotažo plinovoda Severni tok

Ameriški novinar John Dougan: Novi dokazi o vpletenosti Washingtona v sabotažo plinovoda Severni tokNovinar je prejel anonimno pismo, ki naj bi potrdilo odgovornost Washingtona za eksplozije na rusko-nemškem plinovodu. Toda šele po razkritjih veterana ameriškega raziskovalnega novinarstva Seymorja Hersha, si ga je upal objaviti... Vir: Posnetek zaslona, GT

V vojaških vajah Baltops 2022 zveze NATO, ki so potekale lansko poletje v Baltskem morju, so sodelovali ameriški potapljači z opremo, ki se uporablja za potapljanje na velikih globinah, piše v anonimnem pismu, ki ga je prejel ameriški novinar John Dougan.

Avtor pisma naj bi sodeloval na vojaških vajah Nata, po njegovih besedah ​​pa je 15. junija 2022 s helikopterjem prispela skupina Američanov v civilu, poroča portal VozNews.

»Prvo, kar mi je prišlo na misel, je bilo, da so bili videti kot skupina teroristov, zaradi nenavadnih pričesk, brkov in brad,« piše v pismu, ki ga je prejel ameriški novinar ob pripombi, da so moške pričakali viceadmiral Šeste flote ameriške mornarice in skupina posameznikov v civilu.

Vir poudarja odsotnost kakršnih koli vojaških obeležij na oblekah prišlekov, ter da zaradi hrupa propelerskih lopatic helikopterja ni slišal podrobnosti njihovega pogovora.

Navaja, da je pri ameriških civilistih, pripeljanih s helikopterjem, opazil potapljaške podvodne dihalne aparate MK-29, ki vsebujejo mešanico kisika in helija za globokomorsko potapljanje.

Opazil je tudi, da je imela skupina moških še drugo visoko kakovostno, profesionalno in drago opremo, ki je redne enote vojaške mornarice ne uporabljajo. Obenem so, trdi avtor anonimke, s seboj prinesli tudi majhne škatle, katerih vsebina ni znana.

Moški so se predstavili kot udeleženci vaj razminiranja, ki naj bi vključevale plovbo z majhnim gumijastim čolnom do določene destinacije, iskanje in dezaktiviranje protiladijskih min. Vendar ni bilo videti, da so bili potapljači res opremljeni za opisano nalogo, je navedel vir, saj s seboj niso imeli zanjo predvidene posebne opreme.

Poleg tega, kot piše v pismu, se možakarji po pogovoru z ameriškim viceadmiralom niso odpravili na območje, določeno za vaje, ampak sta namesto tega »zapustila svoj gumenjak v potapljaški opremi in izginila pod vodo«.

»S potapljaško opremo so zapustili čoln in izginili pod vodo. Tam so prebili več kot šest ur. Takšne avtonomne opreme, ki bi potapljačem omogočila, da ostanejo pod vodo šest ur, ni. Z najnovejšo vojaško opremo je to možno največ tri do štiri ure,« je v elektronskem sporočilu zapisal vir.

Očividec trdi, da so se potapljači vrnili brez skrivnostnih škatel s katerimi so prišli, nato pa jih je pobral in z območja odpeljal helikopter.

Poveljnik Šeste ameriške flote viceadmiral Eugene Henry Black III. je pred vojaškimi vajami na brifingu, ki ga je organiziralo ameriško zunanje ministrstvo (State Department), povedal, da bo v program vojaških vaj Nata vključeno tudi podvodno razstreljevanje.

Ker pa Douganu doslej ni uspelo stopiti v stik z avtorjem pisma, ni mogel z gotovostjo potrditi identitete ameriškega viceadmirala, na katerega se sklicuje anonimna priča.

Po besedah ​​Dougana, ima novinar vse razloge verjeti anonimnemu viru, ki mu je poslal tudi dokaze – fotografije z vojaških vaj Nata in dokumente, vendar je prosil, da se ti ne objavijo, da ga Američani ne bi mogli identificirati.

Šele objava ugotovitev ameriškega novinarskega kolega in Pulitzerjevega nagrajenca Seymourja Hersha je opogumila Dougana, da objavi vsebino pisma, ki ga je prejel pred štirimi meseci.

Zanimivo je, da je Dougan pismo prejel že 2. oktobra lani, pošiljatelj pa je v sporočilu zapisal, da je uporabil e-poštni naslov za enkratno uporabo. Dougan je navkljub temu poskušal vzpostaviti stik z avtorjem pisma, a mu ni uspelo.

Šele objava ugotovitev ameriškega novinarskega kolega in Pulitzerjevega nagrajenca Seymourja Hersha je opogumila Dougana, da objavi vsebino pisma, ki ga je prejel pred štirimi meseci.

»Popolnoma verjamem zapisanemu v pismu. Vsebuje podrobnosti, ki jih lahko posreduje le oseba, ki dobro pozna vaje 'Baltops 2022' in opremo, ki se uporablja na velikih globinah,« je poudaril Dougan.

Dougan je v isti sapi poudaril, da verjame, da se veliko ljudi v ZDA začenja prebujati in dojemati, kaj se v resnici dogaja v Ukrajini, ter vlogo ZDA pri, v bistvu, sprožitvi tretje svetovne vojne.

Opozoril je, da se osrednji mediji na Zahodu na vse kriplje prizadevajo preprečiti širjenje resničnih informacij o ukrajinski krizi, vendar daje upanje dejstvo, da so ljudje našli alternativne, neodvisne vire informacij, da bi ugotovili, kaj se v resnici dogaja.

Dougan opozarja, da imajo koristi od ukrajinskega konflikta edino ameriška obrambna in energetska podjetja, ki služijo milijarde dolarjev s pogodbami o prodaji orožja in ameriškega plina Evropi.

Informacije, ki jih je zdaj objavil, potrjujejo raziskavo, ki jo je prejšnji teden na Substacku objavil veteran ameriškega raziskovalnega novinarstva Seymour Hersh, ki je podrobno opisal, kako je potapljačem ameriške mornarice, ki so delovali pod okriljem vaje BALTOPS 22, uspelo namestiti daljinsko sprožene mine z eksplozivom C4 v vode ob danskem otoku Bornholm, ki so eksplodirale 26. septembra lani.

In uničile tri četrtine cevi plinovodov Severni tok 1 in Severni tok 2.

Po podatkih Hersha so potapljači delovali s krova norveškega rušilca razreda Alta, pri čemer je C4 pozneje sprožila sonarska boja, ki jo je spustilo nadzorno letalo P8 norveške mornarice.

Komunikacijski sistem od sonarske boje do eksploziva naj bi uporabljal zelo napredno tehnologijo obdelave signalov.

Komunikacijski sistem od sonarske boje do eksploziva naj bi uporabljal zelo napredno tehnologijo obdelave signalov.

Ameriški mediji so Hershevo poročanje sprejeli z mešanico navidezne pozabljivosti in poskusov, da bi ga blatili kot diskreditiranega novinarja. Ameriški uradniki so zanikali informacije v njegovem poročilu in kakršno koli vpletenost ZDA v teroristični napad na Severni tok.

Moskva je obljubila, da ne bo dovolila, da bi bombastičnih razkritij dveh ameriških novinarjev Zahod pometel pod preprogo.

Kitajska pa je pozvala k nepristranski preiskavi incidenta.

Rusija je za 22. februar napovedala zasedanje Varnostnega sveta Združenih narodov o tem vprašanju.

Washington navkljub vsem dokazom obtožbe še naprej zanika, in zahteva nadaljevanje preiskave.

Seveda pod taktirko lakajskih zaveznic v Evropi.

Naslov uvodnika Global Timesa: Washington dolguje svetu pojasnilo o eksploziji Severnega toka. Vir: Posnetek zaslona, GT

Združene države Amerike tako zavračajo vse obtožbe o vpletenosti v eksplozije rusko-nemškega plinovoda Severni tok, ki je dovajal poceni ruski plin v Nemčijo in druge države Evropske unije.

ZDA si želijo nadaljevanje preiskave incidentov, je dejala ameriška veleposlanica pri Natu Julianne Smith. »Vsako namigovanje te vrste je nesmiselno,« je Smithova dejala za Bloomberg in hkrati pozvala k nadaljevanju preiskave, da bi ugotovili odgovorne za eksplozije na plinovodih v Baltskem morju 26. septembra leta 2022.

S tem se je odzvala na pisanje priznanega ameriškega novinarja Seymourja Hersha, ki je objavil raziskavo, v kateri je razkril, da za sabotažo Severnega toka, ob asistenci Norveške, stojijo prav ZDA.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek