Glasbenik Gregor Bezenšek je prvi kandidat, ki je danes tudi uradno vložil kandidaturo za predsednika republike. Foto: BoBo
Glasbenik Gregor Bezenšek je prvi kandidat, ki je danes tudi uradno vložil kandidaturo za predsednika republike. Foto: BoBo

Bezenšek je zadovoljen, da mu je v relativno kratkem času uspelo zbrati zadostno število podpisov za vložitev kandidature. Po njegovem mnenju je to dokaz, da so ga volivci prepoznali takšnega, kot je, in sicer "človeka, ki je politično in ideološko neobremenjen".

Njegovo kandidaturo je podprlo 5690 volivcev, so sporočili iz DVK-ja.

Med ključnimi nalogami svojega programa poudarja sodelovanje v notranji politiki. Po njegovih besedah je namreč zadnje čase v družbi opaziti "resničen razkol", ki se izraža tudi v razmerah na Radioteleviziji Slovenija. "Vsak pljunek z leve proti desni in z desne proti levi je pljunek v obraz lastnemu narodu," je prepričan.

Prav tako bi posebno pozornost namenil ranljivim skupinam, še posebej otrokom z redkimi boleznimi.

Glede na javnomnenjske ankete, ki ga sicer ne uvrščajo v sam vrh med predsedniškimi kandidati, Bezenšek poudarja, da si ne dela utvar, a da v predsedniško tekmo vstopa kot nestrankarski kandidat, volivci in volivke pa ga morajo v prvi vrsti spoznati.

Janez Cigler Kralj se na predsedniške volitve odpravlja s podporo stranke NSi. Foto: BoBo
Janez Cigler Kralj se na predsedniške volitve odpravlja s podporo stranke NSi. Foto: BoBo

Cigler Kralj stavi na uvrstitev v drugi krog

Kandidaturi vodje poslanske skupine NSi-ja Janeza Ciglerja Kralja pa je bilo priloženih osem obrazcev podpore poslank in poslancev. Kot napoveduje, se bo v kampanji zavzemal za delovne in podjetne, pa tudi za tiste, odrinjene na rob družbe. Med prioritetami sicer poudarja tudi krepitev miru in varnosti, kar bi Slovenija po njegovih besedah dosegla s posodobitvijo in finančnimi vložki v Slovensko vojsko. Ob tem sicer Cigler Kralj na drugi strani poudarja še "prizadevanja na evropski in svetovni ravni za krepitev oziroma povezovanje vseh obrambnih sil v svetu, ki se zelo spreminja in potrebuje skupno akcijo za ohranitev miru in varnosti".

O tem, na kakšen rezultat na predsedniških volitvah stavi, pa je nekdanji minister za delo dejal le, da gredo "korak za korakom". Najprej tako stavijo na uvrstitev v drugi krog, nato pa bodo delali naprej, je dodal.

Prvak NSi-ja Matej Tonin pa je ob vložitvi kandidature strankinega kandidata ocenil, da se s tem povečuje možnost drugega kroga predsedniških volitev, zlasti za desnosredinske kandidate. Po njegovem mnenju so zdaj volivci, ki bodo volili desnosredinskega kandidata, končno dobili svojega kandidata in se bodo zato tudi množično udeležili volitev, stranka pa da je s tem veliko naredila za demokracijo in Slovenijo, da bo ta končno dobila tudi desnosredinskega predsednika.

Foto: BoBo
Foto: BoBo

Anže Logar bo podpise vložil prihodnji teden

Poslanec SDS-a Anže Logar je sicer že pred časom sporočil, da je zbral več kot 12.000 podpisov podpore volivcev, za vložitev kandidature zgolj s podpisi volivcev jih potrebuje 5000. Ob napovedi kandidature je sicer Logar napovedoval, da bo ob zbranih podpisih za podporo zaprosil tudi matični SDS, danes pa je sporočil, da bo zaradi velikega števila zbranih podpisov kandidaturo vložil zgolj s podpisi volivcev.

V volilnem štabu pravnice Nataše Pirc Musar števila zbranih podpisov za zdaj niso razkrivali, danes pa so sporočili, da so jih zbrali dovolj in so DVK že zaprosili za predlog termina za oddajo podpisov in s tem vložitev kandidature.

Kaj bodo storile stranke koalicije?

V Levici za zdaj potekajo postopki evidentiranja, je v izjavi ob robu izredne seje DZ-ja dejal poslanec Miha Kordiš. Med mogočimi kandidati stranke se je sicer v preteklih dneh v medijih omenjalo prav njega in vodjo poslancev Mateja Tašnerja Vatovca.

O tem, ali je tudi sam med morebitnimi kandidati, je Kordiš dejal le, da postopkov, ki potekajo v stranki, ne želi "preveč obširno in podrobno" komentirati, saj da ne želi vnaprej prejudicirati internih odločitev stranke. Na novinarsko vprašanje, ali torej zanika, da je sam med kandidati, pa je odvrnil le, da je "to edini odgovor, ki ga boste danes od mene dobili, ker mislim, da je korekten tako do slovenske javnosti kot članstva stranke".

Glede svojega predsedniškega kandidata so še vedno skrivnostni v SD-ju, kjer so sicer že pred časom sprejeli odločitev, da svojega predsedniškega kandidata tokrat ne bodo ponudili. A je v ponedeljek zakrožila neuradna informacija, da bi lahko v ogenj tokrat poslali evropskega poslanca Milana Brgleza. V stranki tudi danes informacije uradno še ne komentirajo in odgovarjajo le, da "pogovori potekajo v vse smeri".

Brglez naj bi v kandidaturo neuradno privolil

Milan Brglez govoric ni želel komentirati, njegov svetovalec za odnose z javnostmi je za TV Slovenija dejal le, da je trenutno polno zaposlen z zasedanjem Evropskega parlamenta in da se v Slovenijo vrača v četrtek zvečer. Dodal je, da Brglez govoric nikoli ne komentira. A glede na pojav novih kandidatov v zadnjih dneh se vendarle zdi, da bi Brglez, ki naj bi v kandidaturo neuradno sicer že privolil, prihodnji teden lahko tudi uradno postal kandidat SD-ja, je za TV Dnevnik poročal Gregor Drnovšek.

Po neuradnih informacijah STA-ja pa si v stranki v prihodnjih dneh želijo tudi pogovorov s preostalima strankama koalicije o možnosti, da Brgleza enotno podprejo. V strankah koalicijskih partnerjev so sicer na načelni ravni pripravljeni na morebitne pogovore, a ti naj se še ne bi začeli.

V Levici tako zatrjujejo, da se v predsedniško tekmo podajajo samostojno, v Gibanju Svoboda, kjer so po odstopu Marte Kos ostali brez svojega kandidata, bodo o tem razpravljali v četrtek na seji sveta stranke. V stranki so sicer ob tem za STA navedli še, da "pogovori potekajo v vse smeri" in da so "korektna stranka, ki se je vedno pripravljena pogovarjati o vseh dobrih kandidatih".

Kandidati oddajajo kandidature