Foto: Radio Maribor/Aljaž Mejal
Foto: Radio Maribor/Aljaž Mejal

Dnevno število potrjenih okužb je bilo nazadnje višje v ponedeljek, 4. aprila letos, ko je bilo potrjenih 3433 okužb. Visoko število potrjenih primerov novega koronavirusa je bilo tudi prejšnji ponedeljek, in sicer 2805.

Po podatkih ministrstva za zdravje je bilo v ponedeljek skupno hospitaliziranih 309 bolnikov s potrjeno okužbo, torej zaradi covida-19 in s covidom-19, kar je 20 manj kot dan prej. Na intenzivnih oddelkih je bilo v ponedeljek s potrjeno okužbo skupno 11 bolnikov, tako kot dan prej. Zaradi covida-19 je na navadnih oddelkih hospitaliziranih 78 bolnikov, na intenzivnih pa osem. Umrl je en bolnik. Iz bolnišnice je bilo odpuščenih 35 ljudi.

Po podatkih NIJZ-ja je aktivnih primerov okužb v Sloveniji trenutno 22.548, kar je 629 več kot dan prej. Povprečje potrjenih primerov v zadnjih sedmih dneh je 1624 oziroma sedem več kot dan prej. Število potrjenih primerov v zadnjih 14 dneh na 100.000 prebivalcev je trenutno 1064, kar je 22 več kot dan prej.

Lekarniška zbornica: Ne hodite v lekarno, če ste okuženi s koronavirusom

Lekarniška zbornica Slovenije opozarja, naj okuženi s koronavirusom ne hodijo v lekarno. Za bolne in okužene naj zdravila, teste za samotestiranje ali druge izdelke v lekarnah prevzame zdrava oseba. Zdravi pa morajo v lekarnah nujno nositi masko in si ob vstopu razkužiti roke, so zapisali v sporočilu za javnost.

V zbornici namreč opažajo, da vse več okuženih z novim koronavirusom prihaja v lekarne preverjati, ali je njihov izvid res pozitiven ali pa po zdravila in druge izdelke, so povzeli besede predsednice lekarniške zbornice Darje Potočnik Benčič. Dodala je, da pa mnogi ravnajo samozaščitno in odgovorno. "Med drugim tudi tako, da se ob znakih okužbe testirajo sami s hitrimi testi za samotestiranje. Teste lahko dobijo v vsaki lekarni," je spomnila.

V zbornici opozarjajo še, da posvetovalna skupina uporabo zaščitnih mask zelo priporoča v prostorih vseh zdravstvenih dejavnosti, torej tudi v lekarnah. Uporaba mask je priporočena tudi v drugih zaprtih javnih prostorih, še posebej za osebe iz ranljivih skupin.

Z uporabo zaščitnih mask in razkuževanjem rok preprečujemo prenos okužbe med obiskovalci lekarne ter med obiskovalci in zaposlenimi. "V lekarnah se zavedamo, da je uporaba maske za nekoga lahko tudi obremenjujoča ali neprijetna, vseeno pa ta ukrep ne posega tako močno v življenje posameznika, kot doprinese k zaščiti lastnega zdravja in zdravja drugih," je še povedala Potočnik Benčičeva.

Drugi priporočeni ukrepi za preprečevanje okužbe so pravilno umivanje in razkuževanje rok, prezračevanje prostorov, higiena kašlja, cepljenje s poživitvenim odmerkom in delo od doma. V primeru znakov okužbe naj oseba ostane doma in za nadaljnja navodila pokliče izbranega ali dežurnega zdravnika, svetujejo v lekarniški zbornici.

Foto: Pixabay
Foto: Pixabay

Žibert: Poletni val epidemije covida-19 v Sloveniji dosegel plato

V Sloveniji je poletni val epidemije covida-19 dosegel plato, naraščanje števila dnevno potrjenih okužb z novim koronavirusom pa se je ustavilo, je pojasnil Janez Žibert s fakultete za zdravstvo. Ob tem je ocenil, da je v resnici število okuženih s koronavirusom v Sloveniji štirikrat višje od uradno potrjenih.

V Sloveniji je poletni val epidemije covida-19 že teden dni na t. i. platoju, na kar po Žibertovih besedah kaže povprečno sedemdnevno število okuženih s koronavirusom, ki je že teden dni približno 1600.

Kako dolgo bo trajalo obdobje platoja, je težko natančno napovedati. Modelske napovedi kažejo, da bi lahko še nekaj časa ostali na platoju, potem pa bi številke dnevno potrjenih okužb s koronavirusom morale začeti upadati.

Poletna krivulja epidemije covida-19 se je poravnala