Ministrica Asta Vrečko je obiskala tudi slovenski Narodni dom v Trstu in se v Tržaškem knjižnem središču srečala z zamejskimi založniki.

Na Generalnem konzulatu RS v Trstu so ministrico Asto Vrečko sprejeli generalni konzul Gregor Šuc ter predsednika obeh krovnih organizacij Slovencev v Italiji, Ksenija Dobrila iz Slovenske kulturno-gospodarske zveze in Walter Bandelj iz Sveta slovenskih organizacij. Foto: Ministrstvo za kulturo/Bor Slana/STA
Na Generalnem konzulatu RS v Trstu so ministrico Asto Vrečko sprejeli generalni konzul Gregor Šuc ter predsednika obeh krovnih organizacij Slovencev v Italiji, Ksenija Dobrila iz Slovenske kulturno-gospodarske zveze in Walter Bandelj iz Sveta slovenskih organizacij. Foto: Ministrstvo za kulturo/Bor Slana/STA

Po njenih besedah sta tako slovenska profesionalna kot ljubiteljska kultura že več stoletij del utripa tako slovenskega kot tudi tržaškega prostora. Kot je še sporočila v izjavi za javnost, si sami želijo in tudi njihovo poslanstvo je, da še okrepijo delo tamkajšnjih kulturnih ustanov.

Zamejstvo je konstitutivni del slovenskega kulturnega prostora. Ko gre za kulturo in umetnosti, ni nobenih meja. Na Ministrstvu za kulturo slovenski kulturni prostor razumemo v širšem smislu, torej širše od samih meja naše države. Danes v Trstu preživljamo res čudovit dan s predstavniki slovenskih institucij in društev, tako s tistimi, ki se s kulturo ukvarjajo ljubiteljsko kot profesionalno.

Asta Vrečko med obiskom Trsta

Tem je namreč zaradi specifičnega prostora – ter občasno tudi politike ene in druge države – še težje kot v Sloveniji. Zato jim na ministrstvu prisluhnejo in iščejo rešitve, da bi tako ostalo tudi v prihodnje, da bi bili slovenska kultura, jezik in družbeno življenje tako živi, kot so danes, je še dejala Asta Vrečko.

"Smo vedno v dialogu"
Slovensko ministrstvo za kulturo sodeluje s Slovenskim stalnim gledališčem v Trstu (SSG), ki je del slovenske mreže gledališč. Na ministrstvu financirajo to gledališče in – znotraj zakonskih možnosti – tudi druge dejavnosti. "Smo vedno v dialogu in vedno iščemo tudi dodatne možnosti ter sredstva, da bi lahko financiranje še okrepili," je dejala.

V SSG-ju Trst sta ministrico sprejela predsednica gledališča ter Breda Pahor ter njegov direktor in umetniški vodja Danijel Malalan. Govorili so o delu gledališča, ki je pomemben del slovenske gledališke krajine. Ministrica je med obiskom gledališča tudi sama poudarila njegov pomen tako za slovensko skupnost v Italiji kot tudi za večinsko italijansko prebivalstvo.

Med obiskom Slovenskega stalnega gledališča v Trstu. Foto: Ministrstvo za kulturo/Bor Slana/STA
Med obiskom Slovenskega stalnega gledališča v Trstu. Foto: Ministrstvo za kulturo/Bor Slana/STA

Na Generalnem konzulatu RS v Trstu so ministrico sprejeli generalni konzul Gregor Šuc ter predsednika obeh krovnih organizacij Slovencev v Italiji – Slovenske kulturno-gospodarske zveze Ksenija Dobrila in Sveta slovenskih organizacij Walter Bandelj. Govorili so o aktualnih temah, povezanih s kulturnim življenjem tamkajšnjih zamejskih Slovencev, ki živijo od Trbiža pa do vse do Tržaškega zaliva.

Ogled stalne razstave o življenju Slovencev v Italiji
Asta Vrečko je nadalje obiskala Narodni dom, kjer si je v multimedijskem informativnem središču Stik ogledala stalno razstavo o življenju Slovencev v Italiji. Nato se je srečala z direktorico Narodne in študijske knjižnice Luiso Gergolet, ravnateljico Narodne in študijske knjižnice Mariso Škerk ter s predstavniki več kulturnih in drugih organizacij Slovencev v Italiji: Devanom Jagodicem (Slori), Tomažem Simčičem (Slovenska prosveta), Milošem Čotarjem (Zveza slovenske katoliške prosvete) in Živko Persi (Zveza slovenskih kulturnih društev).

Sledilo je še srečanje z zamejskimi založniki V Tržaškem knjižnem središču, kjer se je med drugim sešla z Rudijem Pavšičem (tednik Novi Matajur), Aleksandrom Korenom (Družba DZP – PRAE), Eziem Gosgnachom (Zadruga Most), Markom Tavčarjem (Zadruga Goriška Mohorjeva družba), Ivom Jevnikarjem (Založba Mladika) in Martinom Lissiachem (Založništvo tržaškega tiska), so še sporočili z ministrstva za kulturo.

Kultura je steber obstoja slovenske manjšine