Tretjič zapored, skupno pa že 23. so Ljubljančani v vitrino pospravili pokalno lovoriko. Šestič sta se v finalu pomerila najuspešnejša slovenska kluba, še petič pa je bila boljša zasedba iz zmajevega mesta, ki je v napetem obračunu slavila s 87:86. "Za nami je izredno težek teden. To je bila četrta tekma v sedmih dneh. Treba je vedeti en podatek, ki ga namerno nisem želel poudarjati pred tekmo. Od 18 igralcev, ki smo jih v letošnji sezoni registrirali, jih je na tem turnirju manjkalo deset. Vsi so izmučeni, a so si igralci res priborili to zmago. Čestitam jim, saj so si zaslužili ta pokal," je dejal Zoran Martić, ki je prvič z zmaji osvojil pokal.

Sorodna novica Cedevita Olimpija v napeti končnici do 23. pokalne zvezdice

Z novim letom je prevzel vodenje slovenskih prvakov, ki imajo za sabo za zdaj neuspešno sezono. V Ligi ABA so sicer pod vrhom, toda ne rezultat v regionalni ligi, kaj šele v slovenskih tekmovanjih ne more izbrisati sramote, ki so si jo privoščili v Evropi. Evropski pokal so namreč končali na zadnjem mestu z le eno zmago, od nastopov pa so se poslovili s porazom za več kot 50 točk v Parizu. Martić se je za predstavo v Franciji opravičil ljubljanskim navijačem, zdaj pa je osvojil prvo lovoriko po vrnitvi na stožensko klop. Kot je omenil, so imeli v Ljubljani zdesetkano ekipo, vendar so ne glede na to domači naslovi za zmaje obveza in tisti nujni cilj vsake sezone, sploh odkar imajo po združitvi z zagrebškim klubom precej večje finančne zmogljivosti od slovenskih tekmecev.

"Težka tekma za nas. Radičević je odigral tretjo tekmo praktično brez menjave. To je tudi eden od razlogov, zakaj določenih zadev nismo mogli braniti, kot bi jih sicer. Absolutno sem zadovoljen. Tudi če bi izgubili to tekmo, si ne bi imeli česa očitati," je dodal Martić, ki je v četrtek po polfinalni zmagi nad Heliosom ostal še brez Luke Ščuke, ki bo zaradi zloma roke odsoten pet tednov. Čeprav so od njega v mestu zmaja pričakovali več, pa se je predvsem poznala odsotnost Justina Cobbsa, ki ima težave s stegensko mišico. Tako je edini pravi organizator igre ostal Nikola Radičević, ki se do zdaj v Ljubljani ni izkazal za pravo okrepitev.

Želel bi si, da bi bila dvorana polna in bi prišlo več gledalcev. Morda ni bila najbolj kakovostna tekma, bila pa je zagotovo zanimiva. Odločala se je v zadnjih sekundah. Finalni turnirji pokala so bili vedno neki magnet, vsaj morali bi biti, saj se zbere vse najboljše, kar imamo v Sloveniji.

Zoran Martić

Zaradi poškodbe stopala je manjkal DJ Stewart, se je pa za finale vrnil Shawn Jones, ki ima težave z gležnjem. Tako je bila v ljubljanski rotaciji osmerica. Za najučinkovitejšega posameznika je bil izbran Omić, ki je v polfinalu prispeval 22 točk in 11 skokov, v finalu pa je 16 točkam dodal osem ujetih odbitih žog. Na obeh obračunih je bil statistično najboljši igralec svojega moštva. "V pokalu se igra le ena tekma in vemo, kaj se lahko zgodi, če nisi zbran in dobro pripravljen. Nasprotnik lahko zadeva in se tekma obrne na njegovo stran. Ves čas smo se borili. Imeli smo smolo s poškodbami, a osem borcev je dalo vse od sebe," je povedal nekdanji naturalizirani slovenski reprezentant.

Omić je naziv MVP-ja prejel drugič zapored, a po koncu lanske sezone mu je klub sporočil, da nanj ne računa več in naj si poišče nov klub. Po kratki epizodi na Kitajskem je potem igral v Franciji za Levallois, ko pa je Stožice zapustil Karlo Matković in odšel v NBA, je vodstvo Olimpije znova poklicalo v Bosni in Hercegovini rojenega centra, ki je takoj po vrnitvi odigral pomembno vlogo pri novi lovoriki: "Počutim se, kot da ne bi nikoli šel. To je moj dom. V ekipi so moji bratje in tu se počutim lepo. Dal sem vse od sebe in želim, da v takem ritmu nadaljujemo ter uživamo do konca sezone. Želel sem pokazati, da bi moral biti že od začetka sezone tu."

Enako je klub storil z Zoranom Dragićem, ki si sicer ni našel nove sredine, je pa bil potisnjen na stranski tir. Z novim letom se je izkušeni Ljubljančan nato le pridružil moštvu in bil eden izmed ključnih mož na pokalnem turnirju. Zakaj se je klub tako odločil v obeh primerih, sta različno pojasnjevala direktor Davor Užbinec in nekdanji trener Simone Pianigiani. Po besedah Italijana zato, da bi mladi dobili več priložnosti, čeprav se potem to ni čisto zares zgodilo, hkrati pa ima Olimpija tako ali tako precej izkušeno ekipo. Eden teh, ki naj bi dobil več priložnosti, kot so zatrjevali, je bil tudi Gregor Glas, ki je imel v prvi polovici sezone precej omejeno minutažo, sicer pa tudi ni posebej dobro izkoriščal priložnosti, ko jih je dobil.

Toda na pokalu je pokazal svojo kakovost. V polfinalu se je izkazal z 28 točkami, v finalu pa je bil ostrostrelec iz Krškega neviden v prvem delu, nato pa v ključnih trenutkih prevzel odgovornost in s tremi trojkami dosegel odločilne ljubljanske koše: "Tekma je bila zelo zahtevna, saj smo bili izčrpani od polfinala, kar se je videlo v prvem polčasu, ko nismo mogli priključiti ritmu Krke. Zato smo zaostajali. Med polčasom je bilo nekaj vroče krvi in smo stopili na koncu skupaj ter se dogovorili, da gremo drugih 20 minut na vse ali nič. Z agresivnejšo in povezano igro nam je uspel preobrat. Nekako sem čakal, da igra pride do mene. V zadnji četrtini sem dobil nekaj več podaj in vesel sem, da sem jih izkoristil ter pomagal ekipi do zmage. Za nami je zelo zahtevna sezona, polna vzponov in padcev. Ta lovorika je pomembna za nas, da nas še bolj poveže pred zaključkom sezone in na tem bomo gradili."

Košarkarji Cedevite Olimpije po tesni končnici do pokala

Krka je imela pobudo dobrih 26 minut, največ vodila za 11, potem pa je 14 minut pred koncem Olimpija s košem Dragića izenačila, dobro minuto pozneje pa po njegovi ukradeni žogi in košu Jonesa prvič povedla. Novomeščani so nato v zadnji četrtini znova prišli v vodstvo, potem pa je Glas v treh minutah in pol s tremi trojkami prevesil tehtnico na stran branilcev naslova. Ob koncu so sicer imeli dolenjski košarkarji met za podaljšek, a je trojko zgrešil Marko Radovanović, ki je še lani igral za Olimpijo. Krka je prvič po treh letih zaigrala v finalu pokala. Nazadnje ji je to uspelo leta 2021, ko je na Kodeljevem v polfinalu ugnala prav zmaje, sicer pa je bil to njen deveti finale, petič je parket zapustila sklonjenih glav. Od tistega pokala dalje so vse slovenske lovorike pripadle Ljubljančanom.

"Znova je na žalost malo zmanjkalo. Če ne drugega, smo pa pokazali dober obraz. Borili smo se kot ekipa. Mislim, da se je igrala zanimiva košarka in so gledalci gledali dober finale. Mislim, da so lahko uživali. Mi smo na terenu bili dober boj. Na koncu je bila tudi sreča na strani Olimpije, ki pa je zasluženo zmagala. Čestitam ji, hkrati pa čestitam tudi soigralcem za vse, kar smo pokazali. Mislim, da bomo na tej tekmi lahko gradili, da obrnemo sezono v takšno smer, da bo na koncu vse v redu," je dejal Jan Špan, kapetan Krke, ki je prve korake v članski kategoriji naredil pri Olimpiji. V prvem polčasu je za novomeško vodstvo za šest prispeval kar 19 točk, srečanje pa sklenil z 29. 19 jih je dodal Miha Cerkvenik, ki se je vrsto let kalil v mlajših selekcijah Olimpije.

Tudi v Novem mestu za zdaj s sezono ne morejo biti zadovoljni. V Ligi ABA je pred njimi ogorčen boj za obstanek. Pred začetkom pokala so v državnem prvenstvu klonili pred Heliosom, ko so imeli praktično že dobljeno tekmo, predtem pa so doživeli dva zelo visoka regionalna poraza. Vzdušje v dolenjski ekipi je vzbujalo že skrbi, zdaj pa verjamejo, da je lahko finalna predstava dober temelj za boljše nadaljevanje sezone. "Takšna tekmovanja, kot je pokal, prinesejo neko posebno vzdušje. Olimpija je bila tista, ki je bila pod pritiskom. V vlogi, ko smo lahko sproščeni, nismo bili že dolgo, saj je vsaka naša tekma boj za preživetje. Mislim, da ima tudi to na koncu vpliv na dogajanje na parketu in kako se igra," je pristavil Špan.

Tekmo je odločilo izključno to, da je Glas v ključnih trenutkih zadel tri trojke. Nič drugega. Vse preostalo smo imeli pod kontrolo, kar se tiče taktičnih zamisli. Mene ni zanimalo, ali Šaškov zadene za tri ali ne. Ni me zanimalo, ali Radičević odigra deset "pick and rollov". Glavno je bilo, da jih ne odigra Blažič in Glas kot tretji v "picku" ne ostane sam. Dvakrat so tako našli rešitev. Blažič je odigral, mi smo hoteli izskočiti, morali smo ob tem paziti na Omića, žoga pa je šla prehitro. Glas je zadel. Če bi ostali v obrambi do konca, kot bi morali, bi bila tekma dobljena.

Gašper Okorn

Gašper Okorn, ki je lani s Krko osvojil Ligo ABA, je zdaj po dveh sušnih sezonah vrnil novomeško moštvo v finale domačega tekmovanja, sicer pa je slovenski pokal že osvojil v preteklosti, ko je sedel na klopi Olimpije: "Čestitke Olimpiji. Trda tekma, odločala pa je ena žoga. Sem zadovoljen s tem, kar smo pokazali v teh dveh dneh – z zadnjimi 15 minutami polfinala in praktično vseh 40 minut finala. V finalih so vedno neki utrinki, ko odločajo dnevna forma in neke malenkosti. Na eni strani smo imeli v napadu razpoložena Špana in Cerkvenika, v obrambi pa smo pokazali eno boljših predstav. Ideja je bila, da odrežemo Glasa, Dragića in Blažiča ter da branimo Omića ena na ena in kar bo, bo. Tvegali smo s položajem štiri, za Radičevića pa smo vedeli, da nas sam ne bo dobil. Mislim, da smo tu zgodbo peljali v pravo smer do odločilnega trenutka. Tekme nista odločila zadnja napada, ampak tri trojke Glasa, ki je bil do takrat ugasnjen. To je prelomilo tekmo. Brez teh trojk bi Krka nesla pokal v Novo mesto."

"Seveda si razočaran, če tako izgubiš, toda tako je v športu. Povedal sem fantom, da je enkrat žoga tvoja, drugič pa ne. Če znaš slaviti zmago, moraš znati tudi prenesti poraz. Tako je v življenju, ne le v športu. Želim si, da bi te stvari prenesli tudi na druge tekme. Kar smo pokazali na Kodeljevem, je pozitiven signal. Imamo svoje težave. Upam, da to ni le sneg, ki bo malce pobelil, ko se bo stopil, pa bo zemlja znova umazana. Kot je rekel kapetan, ko smo si na koncu dali roke, se moramo iz tega nekaj naučiti in graditi na vsem skupaj. Imamo možnost, da gre v pravo smer. Komaj čakamo ta teden, ki bo prost, saj od 15. avgusta, ko smo začeli priprave, igramo brez prestanka. Od 1. oktobra smo odigrali 42 tekem. To je za ekipo, kakršno imamo, preprosto preveč. Ni enostavno. Potrebujemo regeneracijo in dober počitek. Zdaj bo prvi cilj obstanek v Ligi ABA," je sklenil Okorn.