Vrača se nadzor na meji

V Sloveniji dvig stopnje teroristične ogroženosti, na meji 14 kontrolnih točk

S.R./STA
19. 10. 2023, 15.50
Posodobljeno: 19. 10. 2023, 18.33
Deli članek:

Že nekaj časa majave domine schengenskega režima so se začele podirati že včeraj, potem ko je Italija Slovenijo obvestila, da uvaja nadzor na meji s Slovenijo. Za nadzor na meji, ki bo trajal do 30. oktobra, se je posledično odločila tudi slovenska vlada.

Bobo
Mejni prehod Obrežje

Avstrijci podaljšali še za pol leta

Zaradi migracijskega pritiska in zaradi razmer na Bližnjem vzhodu je več držav EU v zadnjem času uvedlo ali se odločilo za podaljšanje nadzora na notranjih schengenskih mejah. Med njimi je Avstrija, ki nadzor na meji s Slovenijo izvaja že od leta 2015 in ga je pred kratkim podaljšala še za pol leta.

Vlada Roberta Goloba je danes sprejela odlok o uvedbi začasnega ponovnega nadzora na mejah s Hrvaško in Madžarsko. Nadzor bo Slovenija uvedla v soboto. V soboto namreč »začasen« nadzor na slovenski meji uvaja tudi Italija, ki je ukrep po besedah italijanskega notranjega ministra Mattea Piantedosija uvedla zaradi spremenjenih razmer v Evropi in na Bližnjem vzhodu. Ukrep so uvedli za deset dni z možnostjo podaljšanja in je namenjen preprečevanju terorizma in organiziranega kriminala.V skladu s schengenskimi pravili mora država uradno obvestiti tudi ostale države članice in Evropsko komisijo, ob tem pa navesti razloge za uvedbo nadzora. Trajanje nadzora, ki se ga lahko uporabi v izjemnih primerih in mora spoštovati načeli sorazmernosti in nujnosti, se lahko podaljša, so zapisali v sporočilu po seji vlade.

Razlog so varnostne razmere

Pojasnili so, da zadnji dogodki potrjujejo, da se pripadniki različnih terorističnih in ekstremističnih gibanj umikajo z območij oboroženih spopadov, da bi se izognili morebitnim posledicam za svoja dejanja ali celo z namero, da bi v nadaljevanju ogrozili varnost. Ob tem obstaja tveganje, da bi te osebe skušale na nedovoljen način vstopiti tudi v Slovenijo, so zapisali v sporočilu za javnost, v katerem je navedeno še, da je Slovenija do 15. oktobra zabeležila 48.076 nedovoljenih prehodov notranje meje.

Slovenski varnostni organi sicer pozorno spremljajo morebitna tveganja in varnostne razmere v državi in v širši regiji kot tudi dejavnike, ki bi lahko vplivali na radikalizacijo posameznikov in širjenje nasilnega ekstremizma. Med drugim je v sredo medresorska delovna skupina za protiterorizem dvignila stopnjo teroristične ogroženosti zaradi trenutnih zaostrenih varnostnih razmer v Evropi in na Bližnjem vzhodu ter pozivov k izvajanju terorističnih dejanj z nizke na srednjo, še piše v sporočilu.

Kljub nadzoru normalno življenje

Stanje v schengenskem območju je sicer ena od osrednjih tem današnjega zasedanja notranjih ministrov članic EU v Luxembourgu, ki se ga udeležuje tudi notranji minister Boštjan Poklukar. Poklukar je danes zagotovil, da bo nadzor na mejah s Hrvaško in Madžarsko ljudem, ki živijo ob meji, omogočal normalno življenje. "Moja usmeritev generalnemu direktorju policije je bila, da ljudem, ki živijo ob meji, zagotovijo normalno življenje in normalen prehod meje. Se pa že vnaprej opravičujem vsem državljankam in državljanom in vsem prebivalcem Slovenije, da bodo zaradi tega ukrepa večkrat zaustavljeni, da bodo morali pokazati dokumente, kajti teroristična grožnja je vseeno v Evropi visoka," je povedal minister. Da bo Slovenija ukrepe prilagajala ljudem, ki živijo ob meji, je minister Poklukar davi zagotovil tudi hrvaškemu kolegu Davorju Božinoviću.

Podobno Poklukar pričakuje od italijanskih oblasti, ki bodo prav tako v soboto uvedle nadzor na meji s Slovenijo. "Danes sem italijanskemu ministru Matteu Piantedosiju še enkrat povedal, da želim, da Republika Italija v mejnih kontrolah na notranji meji z Republiko Slovenijo zagotovi normalen pretok ljudi, ki živijo ob meji," je poudaril. V času zaprtja meje zaradi pandemije covida-19 je bilo namreč življenje ob meji "nevzdržno".

Vsi trije ministri bodo sicer o tem govorili tudi na tristranskem srečanju v Trstu v začetku novembra. 

Kakšen bo režim?

Več pojasnil v zvezi z nadzorom na meji je v izjavi za javnost podal direktor Uprave uniformirane policije GPU Marko Gašperlin. Policija bo ob uvedbi nadzora na mejah s Hrvaško in Madžarko uvedla 14 kontrolnih točk, in sicer 12 na hrvaški in dve na madžarski meji. Na teh bo prehod mogoč za vse, ki bodo izpolnjevali pogoje. Na ostalih mejnih prehodih bo prehod mogoč le za državljane EU. Čez nekatere točke na meji pa bodo z dovolilnicami lahko prehajali le obmejni prebivalci. Pojasnil je, da mora minister Poklukar zdaj najprej izdati odredbo o določitvi mejnih prehodov z Republiko Hrvaško in Madžarsko, na katerih bo v času trajanja začasnega ponovnega nadzora dovoljeno prehajati državno mejo. Omenjena odredba je po njegovih besedah v pripravi in mora biti najkasneje v petek tudi objavljena.

Slovenija tako vzpostavlja mejne kontrole in prehode treh kategorij. Prva bodo torej kontrolne točke, 12 na meji s Hrvaško in dve na meji z Madžarsko, kjer bo nadzor izvajala policija. Prehod na teh bo mogoč za vse potnike z izpolnjenimi pogoji, tako za osebni kot tovorni promet. Za državljane tretjih držav bo prehod meje mogoče zgolj na omenjenih 14 točkah.

Tiste, ki se bodo znašli na napačnem mejnem prehodu, bo policija usmerila na prave, predvsem državljane tretjih držav. Med morebitnimi sankcijami, ki jih ima policija na voljo, je Gašperlin navedel opozorila, v določenih primerih pa tudi sankcije, skladne z zakonom o nadzoru državne meje.

Druga kategorija bodo prehodi, namenjeni izključno državljanom EU, kjer stalne prisotnosti policije ne bo, bo pa po potrebi, je navedel Gašperlin. Kot je še napovedal, pa bodo ponovno obudili tudi odločbe za obmejno prebivalstvo. Slednji so imeli v preteklosti že dovolilnice in pravico do prehajanja meje na posebnih, maloobmejnih prehodih in bodo lahko to pravico znova uveljavljali bodisi z veljavnimi ali pretečenimi dokumenti ali če bodo na drug način dokazali, da so upravičeni do prehodov v okviru tega obmejnega prometa, je pojasnil Gašperlin. Tudi tam bo policija izvajala nadzor glede na razmere. Zatrdil je tudi, da bo policija v vsakem primeru z uvedbo nadzora poskušala čim manj "zagreniti" življenje prebivalcem ob meji.