REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Demokracija ob pogrevanju laži o »veleizdaji Kučana« zaradi »razorožitve« dokazala, da je pravi veleizdajalec - Janša!

Demokracija ob pogrevanju laži o »veleizdaji Kučana« zaradi »razorožitve« dokazala, da je pravi veleizdajalec - Janša!Janša in njegovi mediji Kučanu radi podtikajo, tako je bilo tudi pri znamenitem »non-paperju«... Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Junij je mesec, v katerem se že tradicionalno odvijajo razne »osamosvojitvene« dejavnosti, ob tem pa je Demokracija, propagandno trobilo stranke SDS pričela znova pogrevati staro temo – domnevno »veleizdajo« Milana Kučana in tovarišev.

Svoj oportunizem in strahopetnost je Janša poskusil prikriti z napadom na Kučana. In zato Demokracija še danes ponavlja laži o Kučanovi 'veleizdaji.'

V enem od zadnjih člankov tako bralce sprašujejo, če še pomnijo »znameniti govor dr. Jožeta Pučnika, kjer spregovori o Kučanovi veleizdaji?!«

»Milan Kučan je spomladi 1990 pravočasno izvedel za nameravano razorožitev Teritorialne obrambe Republike Slovenije s strani JLA, a ni ukrepal,« se glasi glavno sporočilo članka.

Nato sledi običajen napad z že tisočkrat zanikanimi lažmi, ki zapleteno dogajanje ob slovenki osamosvojitvi leta 1991 poenostavljajo in ob črno-belem slikanju dogajanja tedanje politike takoj razdeli da »junake« in »izdajalce.«

Janša s svojega Twitter računa v tujino pošilja strupene obtožbe na račun tistih, ki pozivajo na diplomatsko rešitev vojne, razorožitev in mir. Hkrati njegov račun razkriva, da še vedno meni, da je - premier. Sicer bi moral k odprti letnici »2020 - «, dodati še letnico konca mandata: 2022. Vir: Posnetek zaslona, Twitter

»16. maja 1990, ko je prisegala Demosova vlada, se je začel izvajati ukaz ostanka totalitarnih oblasti za razorožitev slovenske teritorialne obrambe.

Slovenija je v nekaj dneh in nočeh ostala brez 80 odstotkov orožja, ki ga je kupila sama. Ivan Oman in dr. Jože Pučnik, oče slovenske osamosvojitve, sta razorožitev označila za veleizdajo.

Čeprav je predsednik Predsedstva Republike Slovenije Milan Kučan trdil, da ni imel nobenih informacij o tem, se je kmalu izkazalo, da to ni tako. Kljub temu pa se ga danes predstavlja kot enega glavnih osamosvojiteljev,« ocenjuje Sara Kovač v Demokraciji.

Jože Pučnik
Jože Pučnik. Vir: Posnetek zaslona, Wikimedia

Nato navaja govor Jožeta Pučnika - istega, ki je bil le malo pred tem prav tako proti odcepitvi ter za konfederacijo in bi ga lahko na enak način kdo obkladal z izdajalcem -, kar bi bilo seveda neutemeljeno.

»Naj omenim samo dogodke – dopuščanje razorožitve Slovenske vojske prav v dneh, ko je slovenska vlada prisegala v parlamentu. Govorim o Demosovi vladi. In pa drugo leto spomladi, ko so se pripravljali zakoni, ki naj bi sicer z večino Demosa, omogočili skromne osnove za oborožitev Slovenske vojske. Takrat se je pojavila Deklaracija za mir in moram povedati, da je to sramota,« je Pučnik poudaril v nadaljevanju in ob tem dodal, da omenjeno deklaracijo ob slovesnem dnevu omenja zgolj zato, ker gre za tolikšno sramoto. Nanjo se po njegovo tako nikakor ne sme pozabiti. Tedaj so namreč od petih članov državnega predsedstva, ki je bil takrat vrhovni poveljnik slovenskih sil, štirje, razen Ivana Omana, podpisali omenjeno deklaracijo.

Ta Deklaracija za mir je bila seveda samo poziv na mirno reševanje sporov, ne pa nekakšna izdaja.

Deklaracija za mir je bila seveda samo poziv na mirno reševanje sporov, ne pa nekakšna izdaja.

Toda v Demokraciji v popolnosti vztrajajo na Pučnikovi tedanji dnevnopolitični interpretaciji, da je šlo pri tem za »veleizdajo« predvsem Kučana in so ogorčeni, »ker se o tem skoraj nič ne govori, še manj pa z omenjenimi dejstvi informira naše potomce v šolah«, kajti »ne glede na to, kaj osrednji mediji poročajo o Kučanu, je dejstvo, da za slednjega osamosvojitev nikdar ni predstavljala intimne opcije.«

»Ob razglasitvi samostojne Slovenije je v takratnem parlamentu izbruhnilo veselje. Le tedanji predsednik Predsedstva Republike Slovenije Milan Kučan se je držal kot na pogrebu, ker si samostojne Slovenije ni želel,« nadaljujejo z enostranskim slikanjem preteklosti.

Nato sledi pogrevanje lažne zgodbe o izdajalcih Slovenije, ki so dovolili »razorožitev« Slovenije.

»Za razorožitev je bil izbran dan, ko je bila Slovenija v bistvu obglavljena. Tega si ni izmislila JLA, to je bil izbor narejen na relaciji Ljubljana – Beograd. Kučan se je mirno delal, da nima nobenih informacij, že čez nekaj dni, ko so prišle dodatne informacije, se je ugotovilo, da je lagal,« navajajo v Demokraciji izjavo Janeza Janše.

Gre seveda za znan dogodek, ko je JLA ukazala, da se vse orožje TO premesti oziroma zavaruje v skladišča JLA.

Janša in njegova trobila trdijo, da naj bi za ta ukaz vedel Kučan, ki naj bi to prikrival in bil posledično kriv »veleizdaje.«

Janez Janša in skladišče JLA v Borovnici. Vir: Posnetek zaslona, Twitter

In potem pridemo do ključnega stavka.

Po besedah Janše Kučan tedaj ni čutil potrebe, da bi pojasnil, »zakaj je lagal na tistem prvem sestanku« in zakaj je potem trajalo več kot dva dni, ko se je ugotovilo, da razorožitev poteka, da je predsedstvo prepovedalo oddajanje orožja.

Še več, ker naj bi od celotnega orožja, ki ga je imela TO za 100 – 130.000 mož tako »padla na 12. ali 13.000 mož«, Demokracija sklepa, da »Milošević ne bi tvegal spopada s Slovenijo, v kolikor bi bila ta polno opremljena in oborožena za obrambo.«

To pa pomeni, da »so torej tisti, ki so razorožili Teritorialno obrambo, neposredno odgovorni za smrtne žrtve, materialno škodo in pa za ogrožanje ključnega projekta v zgodovini naše države.«

Gre seveda za zelo poceni in prozorna zavajanja, ki so zgodovinsko popolnoma netočna. Danes je popolnoma jasno, da Slobodan Milošević ni imel prav ničesar s pošiljanjem vojske na mejne prehode v Sloveniji, pač pa je šlo za ukaz zvezne vlade Anteja Markovića.

Gre seveda za zelo poceni in prozorna zavajanja, ki so zgodovinsko popolnoma netočna.

Danes je popolnoma jasno, da Slobodan Milošević ni imel prav ničesar s pošiljanjem zvezne vojske na mejne prehode v Sloveniji, pač pa je šlo za ukaz zvezne vlade Anteja Markovića.

Toda če je Janševa analiza točna, to seveda pomeni, da je prav Janez Janša »kriv za smrtne žrtve, materialno škodo in pa za ogrožanje ključnega projekta v zgodovini naše države.«

Kajti prav Janez Janša je bil tisti, ki omenjenega »razoroževanja« ni pravočasno ustavil, čeprav bi to lahko storil.

To sicer velja tudi za ostale najvišje slovenske politike v tem času.

Toda le Janša je do te mere nenačelen, da je ostale politike označil za izdajalce in pri tem v popolnoma neresnični luči predstavil svoje takratno delovanje.

Medijska trobila SDS blatijo in razširjajo neresnične novice, Janša pa nato te laži poobjavlja in jih izstreli v tvitosfero. Vir: Posnetek zaslona, Twitter
»Znano je, da Janši v kritičnih trenutkih zmanjka glasu, dobi suho grlo in začne 'piskati.' Ko je v stiski, je znal, ko je bil 'na tleh' tudi zajokati in prav to se je zgodilo tisto noč.«

Tisti, ki nadzoruje preteklost ima v oblasti tudi prihodnost, nas je opozoril že George Orwell.

Prav zato je pomembno, da se te laži razkrinkajo.

To je že v intervjuju za Insajder lani storil Anton Peinkiher, upokojeni slovenski častnik kopenske vojske, obveščevalni častnik, varnostni manager in gospodarstvenik, ki se je leta 1991 znašel na enem od ključnih položajev za osamosvojitev Slovenije. Zaposlil se je namreč v Varnostnem organu (VOMO) RSLO, takratne oblike vojaške obveščevalno varnostne službe RS, na mestu vodje analitike in obveščevalnega dela.

Janša in Peinkiher
Janez Janša in Anton Peinkiher. Vir: Posnetek zaslona, Twitter, Insajder.com

Od začetka leta 1990 je sodeloval pri zagotavljanju obveščevalnih, protiobveščevalnih ter vojaških nalog za potrebe Republike Slovenije.

Če je Janševa analiza točna, to seveda pomeni, da je prav Janez Janša 'kriv za smrtne žrtve, materialno škodo in pa za ogrožanje ključnega projekta v zgodovini naše države.' Kajti prav Janez Janša je bil tisti, ki omenjenega 'razoroževanja' ni pravočasno ustavil, čeprav bi to lahko storil.

Dne 27. 06. 1991 ob 02.45 uri je kot dežurni VOMO MORS prvi obvestil Republiško koordinacijo RS, o izhodu tankovske enote 1. okbr JLA iz Vrhnike proti Ljubljani.

Peinkiher je opozoril na neprijetno dejstvo, da so bile že s strani TO pred ključnimi dnevi junija leta 1991 narejene največje napake.

Miličnikov je bilo tedaj v Sloveniji le 4400, ob tem še 400 kriminalistov in okoli 4000 rezervistov, toda njihova osnovna naloga ni bilo izvajanje vojaškega boja.

TO pa razen 370 zaposlenih civilistov, teritorialnih rezervistov, ni imela niti enega poklicnega vojaka. Toda milica je delovala 24 ur na dan.

TO pa je bila rezerva rezerve v sistemu oboroženih sil Jugoslavije in edina slovenska vojska.

Številčno stanje na papirju je bilo sicer 72.000 pripadnikov TO, orožja je bilo na začetku vsaj za okoli 30.000 ljudi, tu je bilo tudi 80.000 rezervistov JLA, to so bili rezervisti Slovenci v enotah JLA, ki bi se z veseljem odzvali pozivu k obrambi, samo nihče jih ni angažiral.

»Vpoklicanih pa je bilo okoli 15.000 teritorialcev in še od teh sta Janša in Slapar v sredo 26. junija leta 1991 četrtino poslala domov,«  opozarja Peinkiher, ki ocenjuje, da sta se oba zanašala na očitno napačne podatke tujih obveščevalcev, predvsem nemškega BND-ja, da se JLA ne bo odzvala na de facto prevzem oblasti v Sloveniji.

»Znano je, da Janši v kritičnih trenutkih zmanjka glasu, dobi suho grlo in začne 'piskati.' Ko je v stiski, so tisti, ki so bili z njim povedali, da je znal, ko je bil 'na tleh' tudi zajokati in prav to se je zgodilo tisto noč. Zjutraj ob pol štirih je bil popolnoma presenečen,« se je Peinkiher spomnil trenutka, ko je Janšo obvestil, da so tanki JLA zapeljali iz vojašnic.

Tanki JLA, Slovenija  Vir: YouTube
Tanki JLA na poti proti mejam Slovenije - in Jugoslavije... Vir: Posnetek zaslona, Twitter

»Neverjetno, namesto, da bi za tiste ključne dni vpoklicala vse možne rezerviste in da bi demonstrirala vojaško moč in pripravljenost ter tako realizirala dejavnik odvračanja, da sploh ne pride do kakšnega posredovanja JLA, sta popolnoma vojaško nesposobna Janša in Slapar še dodatno oslabila številčnost enot TO. Kot, da sta prav sabotirala varnost Slovenije.

Vpoklicanih pa je bilo okoli 15.000 teritorialcev in še od teh sta Janša in Slapar v sredo 26. junija leta 1991 četrtino poslala domov.

Toda tudi z vpoklicanim vojakom rezervistom si ne moreš pomagati, če nimaš poveljnika, če enota nima dekonzerviranega orožja in ni bojno, organizacijsko in psihično, moralno pripravljena na posredovanje,« poudarja Peinkiher.

Tudi Anton Krkovič, ki se je pozneje predstavljal v vlogi velikega osamosvojitelja je delal hude napake.

Peinkiher je zato Krkoviču očital, da je dvakrat, ko bi moral kaj narediti za varnost države na svojem delovnem mestu, najprej maja 1990 za varnost občine Kočevje in potem 27. junija leta 1991 zgodaj zjutraj v Ljubljani - vedno zatajil.

Najprej, ko je bil 17. maja leta 1990 načelnik oddelka za ljudsko obrambo v Kočevju, in ga tisti dan, čeprav je že vsaj dan prej vedel, da bodo prišli iz Ribnice po občinsko orožje TO, ni bilo v službi, tako da je prišel šele popoldne, ko so tovornjaki JLA z orožjem že odhajali.

Pri tem pa so mu odpeljali tudi orožje upravnega dela, tiste puške in pištole od občine, čeprav je bil ukaz RŠTO, da bo orožje TO od takrat varovala JLA, izdano le za orožje TO in ne za oborožitev upravnih organov za ljudsko obrambo.

Nekoč: Janez Janša in Anton Krkovič. Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Nato pa 27. junija leta 1991 ob 02.45 uri zjutraj ob izhodu tankov iz Vrhnike, v vlogi poveljnika enote TO za vojaško varovanje političnega vodstva, ki je po njegovem menda vse vedel, kaj se bo zgodilo, pa ga baje ni bilo tam, kjer bi moral biti, na Gregorčičevi, kjer je vlada in kjer je imel začasno razporeditev enote in poveljniško mesto.

In tudi ta Krkovičeva enota TO je imela tisto noč vpoklicanih samo okoli 200 rezervistov za stražo po objektih, brigada pa je drugače imela preko 1000 pripadnikov po formaciji, opozarja Peinkiher.

Podobna je zgodba o famozni razorožitvi.

Janša celo v Premikih potrdi, da je ob primopredaji vprašal Kušarja, kaj on ve o tej razorožitvi.

Kar pomeni, da bi lahko Janša razorožitev TO tudi preprečil. Sam ali skupaj s Peterletom, Kučanom, Bučarjem

Pa je - ni.

Brionska deklaracija - razočaranje osamosvojiteljev
Prevzem mejnih prehodov Jugoslavije s pomočjo TO (sliki levo), na sliki desno pa so slovenski politiki po podpisu Brionske deklaracije, ki je na meje po dogovoru in ob pomoči Evropske skupnosti vrnila nadzor zvezne države. Vir: Posnetek zaslona, Twitter

»Ko je bil ukaz izdan so 15. maja zbrali operativce in logistike pokrajinskih štabov TO in 30. RSk iz Kočevske reke in jim dali ukaz, na podlagi katerega so nato morali napisati ukaze za svoje štabe in naslednji dan za svoje občinske štabe.

Šestnajstega do 12. ure ali ene ure je vseh 62 občinskih štabov prejelo ukaze za predajo orožja, če so ga še kaj imeli pri sebi. Štabi TO so vsi po vrsti prejeli ukaze, da se 17. maja zjutraj pripravi orožje in preda po spisku enotam JLA z rokom izvršitve naloge do 19. maja 1990, ki pa so imele logistične naloge –, da pripeljejo tovornjake in vojake, ki bodo orožje nalagali.

Pred tem je tretjina občinskih štabov že imela vso orožje v skladiščih JLA, nekateri so imeli svoje kombije in tovornjake in so sami odpeljali orožje, šestnajst občinskih štabov pa ga ni predalo…,« razlaga potek dogajanja Peinkiher.

»Do šestnajstega maja so že bili konstituirani vsi novi upravni organi, ker je popoldne tega dne skupščina že potrdila vlado DEMOS-a.

Janša sam prizna, da je kot novi obrambni minister za razorožitev vedel že 16. maja 1990! Kar pomeni, da bi lahko Janša razorožitev TO tudi preprečil. Pa je ni.

In zvečer so se v parlamentu, o tem obstaja zapisnik, že sestali Bučar kot predsednik parlamenta, Janša kot novi obrambni minister in Kučan kot vrhovni poveljnik, ki so imeli sestanek samo na eno temo - ukaz o 'razorožitvi.'

Predno je Janša odšel na prevzem funkcije republiškega sekretarja za obrambo na Župančičevo ulico, oddaljeno 200 metrov od parlamenta, ga je že čakal Janko Kušar, prejšnji sekretar za ljudsko obrambo, ki je takoj z Janšo opravil primopredajo dolžnosti.

Janša celo v Premikih potrdi, da je ob primopredaji vprašal Kušarja, kaj on ve o tej razorožitvi, Kušar pa mu je dejal, da o tem ne ve nič. To ni nenavadno, ampak to potrjuje, da je Janša, kot novi obrambni minister, za razorožitev vedel že 16. maja 1990! Kar pomeni, da bi lahko Janša razorožitev TO tudi preprečil. Pa je ni. Sam ali skupaj s Peterletom, Kučanom, Bučarjem…« opozarja Peinkiher.

»Janša se je odzval šele sedemnajstega popoldan.

Takrat je izdal okrožnico samo občinskim upravnim organom za ljudsko obrambo, da se ta ukaz RŠTO ne nanaša na orožje upravnih organov za obrambo.

Pa še tedaj se je odzval ne zaradi razorožitve nasploh, pač pa zaradi odvzema orožja upravnim organom, ki pa sploh niso bili vključeni v ukaz o prenosu orožja TO v skladišča JLA,« poudarja Peinkiher.

Milan Kučan  Vir: Tone Stojko
Milan Kučan leta 1991: Vir: Posnetek zaslona, Twitter, Tone Stojko

»Janša torej sam prizna, da je vedel za ta ukaz, odzval pa se je šele dan pozneje in še tedaj ne tako, da bi temu ukazu o dokončni razorožitvi nasprotoval. Nasprotoval je samo napačnemu izvajanju ukaza generalštaba JLA in nato RŠTO v nekaterih primerih.

Zapisnik, da so bili šestnajstega maja skupaj Bučar, Janša in Kučan in da so se pogovarjali o predaji orožja je seveda tudi dokaz, da je tudi Kučan vedel za ta ukaz. In Bučar. Predsednik države in vrhovni poveljnik, predsednik zakonodajnega organa in obrambni minister – vsi so vedeli, kaj se dogaja.

Še več, še isti večer so iz posameznih štabov klicali na sekretariat in spraševali, kaj naj naredijo glede tega ukaza o predaji orožja. Odgovor Janše pa je bil – odločite se sami,« sklene Peinkiher.

Janša se zato takrat, ko je 'razorožitev' potekala nikoli ni uprl temu, šele pozneje pa je pričel govoriti o tem, kako naj bi Kučan razoroževal Slovenijo. Janša sam prizna, da je vedel za ta ukaz, odzval pa se je šele dan pozneje in še tedaj ne tako, da bi temu ukazu o razorožitvi nasprotoval.

Ljudje iz občin so klicali in spraševali po usmeritvah tudi Kučana, ki se ni takoj odzval.

Ob takšnih sporočilih je bilo mnogim seveda jasno, da vodstvo, nova oblast za ljudmi ne stoji, da so prepuščeni sami sebi, da morajo sami nositi odgovornost neizpolnjevanja ukaza...

In zato so mnogi zaradi zaščite sebe, orožje tudi predali.

Kar je razumljivo, če bi se dogodki odvrteli drugače, bi jih čakal zapor, izguba službe in še marsikaj.

Janša rad poobjavlja zlagane novice medijskih trobil SDS. Vir: Posnetek zaslona, Twitter

In tako so od sedemnajstega maja naprej vojaki JLA brez ovir vozili orožje TO v skladišča JLA ali pa so ga teritorialci ponekod kar sami odpeljali v skladišča JLA.

Pomembno pa je vedeti, da nikjer nobena enota JLA ni vdrla v skladišča TO, ni orožja vzela prisilno, vse je bilo prostovoljno in v skladu z danimi ukazi. Tudi v Kočevju, kjer se je Krkovič sedemnajstega maja pogreznil v neznano in bil nedosegljiv.

Janša se zato takrat, ko je 'razorožitev' potekala nikoli ni uprl temu, šele pozneje pa je pričel govoriti o tem, kako naj bi Kučan razoroževal Slovenijo.

Svoj oportunizem in strahopetnost je poskuša prikriti z nenehnimi napadi na Kučana.

In zato Demokracija in podobni sateliti iz orbite Janševih trobil še danes ponavlja laži o Kučanovi »veleizdaji.«

V resnici pa je torej po sami oceni Janše omenjeno, tako imenovano »veleizdajo«, s katero danes blati Milana Kučana, s svojo neodzivnostjo storil - kvečjemu Janez Janša sam.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek