Matjaž Kek Stožice kvalifikacije za SP 2022 Slovaška slovenska nogometna reprezentanca

Četrtek, 2. 9. 2021, 22.48

KVALIFIKACIJE ZA SP 2022, 4. KROG

Zmagovit debi Flicka, Švedi spotaknili Špance, udarec za Francoze

2

Slovenija - Slovaška (Stožice) | Slovenci so v domačih Stožicah igrali neodločeno s Slovaško. | Foto Grega Valančič/Sportida

Slovenci so v domačih Stožicah igrali neodločeno s Slovaško.

Danes se je prvič na selektorskem stolčku Nemčije predstavil Hansi Flick in se z varovanci veselil zmage nad Lichtensteinom, evropski prvaki Italijani so le remizirali z Bolgari, Švedi so premagali Špance. Francozi so na sredini tekmi z BiH izgubili zvezdnika Kyliana Mbappeja. Slovenska nogometna reprezentanca je v sredo proti Slovaški iztržila neodločen izid 1:1, v soboto bo gostila Malto, ki je s 3:0 odpravila Ciper. Cristiano Ronaldo je v sredo postal nov svetovni rekorder po doseženih zadetkih v državnem dresu.

Po pestrem poletnem prestopnem roku, v katerem so številni nogometaši našli novega delodajalca (med Kekovimi izbranci jih je ogromno, zadnji dan sta se preselila Andraž Šporar in Igor Vekić), so se v boj za dragocene točke spustile izbrane vrste v kvalifikacijah za SP 2022.

Slovenija - Slovaška (Stožice)
Sportal Boginja sreče naklonjena Kekovi četi, a ...

Slovenci so v sredo remizirali s Slovaško, z neodločenim izidom se je končal tudi derbi skupine H med Rusijo in Hrvaško (0:0), medtem ko je Malta s 3:0 premagala Ciper in ga pahnila na zadnje mesto. V skupini H je tako še vse odprto.

Že v soboto (in nedeljo) pa sledi nadaljevanje z dvoboji 5. kroga. Takrat bo imela Kekova četa, vsaj na papirju, najlažji izziv v tem ciklusu, saj se bo v Ljubljani pomerila z Malto.

Fotogalerija s tekme v Stožicah (foto: Grega Valančič/Sportida):

Fotogalerija
1 / 27

Mbappe poškodovan

Francoska nogometna reprezentanca bo na naslednjih dveh kvalifikacijskih tekmah za svetovno prvenstvo leta 2022 v Katarju nastopila brez napadalca PSG, Kyliana Mbappeja. 22-letni zvezdnik se je poškodoval na sredini tekmi proti Bosni in Hercegovini (1:1).

Kylian Mbappe | Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko

Mbappe bo moral zaradi poškodbe desne mečne mišice tako izpustiti sobotno tekmo proti Ukrajini v Kijevu ter torkovo proti Finski v Lyonu. Iz zveze so še sporočili, piše francoska agencija AFP, da se je Mbappe danes že vrnil v svoj klub na rehabilitacijo.

Po štirih krogih kvalifikacij v skupini D je Francija na vrhu z osmimi točkami, Ukrajina je druga s štirimi, sledijo Finska, BiH in Kazahstan s po dvema.

Mbappe bo zaradi poškodb ter covidne okužbe izpustil kar deset od zadnjih 26 tekem francoske reprezentance. STA

Nemci uspešni z novim selektorjem

Hansi Flick je na nemški klopi debitiral z zmago z 2:0. | Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko Hansi Flick je na nemški klopi debitiral z zmago z 2:0. Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko V četrtek je nov list v nogometni zgodovini obrnil Elf. Nemce je prvič vodil Hansi Flick. Nemška javnost je proti Liechtensteinu sicer pričakovala visoko zmago, a se je morala zadovoljiti z "le" 2:0.

Dvoboj je bil odigran v St. Gallenu (Švica). Nemci so na zadnji kvalifikacijski tekmi pod vodstvom Joachima Löwa razočarali, saj so doma izgubili proti Makedoncem, na Euru pa so v osmini finala priznali premoč Angležem. Nemčija bo tako odigrala prvo tekmo po letu 2006, na kateri Elfa ne bo vodil Löw. Flick pa ni mogel računati na pomoč kapetana Manuela Neuerja in tudi ne Thomasa Müllerja, ki sta poškodovana. Medtem ko bi Neuer lahko izpustil le prvo od treh tekem, pa Müller ne bo mogel pomagati na nobeni.

Švedi so strli Špance in po treh tekmah ostajajo stoodstotni. | Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko Švedi so strli Špance in po treh tekmah ostajajo stoodstotni. Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko

Švedi tudi po Špancih ostajajo stoodstotni, Italijanom le remi

Prvič po sladki zmagi na Wembleyju se je predstavil evropski prvak Italija in v tekmi z Bolgarijo osvojila le točko.

Evropski podprvaki Angleži so v Budimpešti, ki je na letošnjem Euru ponudila najboljše navijaško vzdušje, s 4:0 odpravili Madžarsko. Belgijci, ki so v zadnjem kvalifikacijskem nastopu za SP 2022 odpihnili Beloruse s kar 8:0, pa so suvereno, s 5:2 premagali še Estonijo. Na Švedskem je Španija izgubila, Skandinavci pa so s tretjo zmago prevzeli vodstvo.

Svetovni rekord Ronalda

Cristiano Ronaldo je bil junak zmage Portugalske nad Irsko. V prvem polčasu je sicer zastreljal enajstmetrovko, Irci pa so z golom Johna Egana povedli, a se je zvezdnik Manchestra Uniteda navijačem oddolžil v drugem polčasu, ko je v 89. minuti zabil 110. gol za svojo izbrano vrsto in postal svetovni rekorder. Prehitel je namreč Iranca Alija Daeija, ki je med leti 1993 in 2006 za svojo reprezentanco zabil 109 golov. A Ronadlo se ni s tem ni zadovoljil, v šesti minuti sodnikovega podaljška je rekord povišal na 111 zadetkov in s tem prinesel zmago Portugalski.

Cristiano Ronaldo je svetovni rekorder! | Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko Cristiano Ronaldo je svetovni rekorder! Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko

Neposredno v Katar le zmagovalec skupine

Zmagovalci skupin se bodo neposredno uvrstili na SP, drugouvrščene ekipe čakajo dodatne kvalifikacije. Tem se bosta pridružili še dve najboljši ekipi, zmagovalki skupin iz lige narodov, ki se ne bosta že neposredno uvrstili na SP ali v dodatne kvalifikacije. Po tej poti se lahko z nekaj sreče v dodatne kvalifikacije zavihti tudi Slovenija, ki je lani v ligi narodov slavila v svoji skupini.

Luksemburg : Azerbajdžan 2:1 (2:0)
Goncalves 8., Rodrigues 28.; Mahmudov 67.

Litva : Severna Irska 1:4 (0:1)
Baravykas 54.; Ballard 20., Washington 52., Lavery 67., McNair 82.

Valiulin 74., 90+6; Jaremčuk 2., Sikan 90+3

Francija : Bosna in Hercegovina 1:1 (1:1)

Estonija : Belgija 2:5 (1:2)
Kait 2., Sorga 83.; Vanaken 22., Lukaku 29., 52., Witsel 65., Foket 76.

Latvija : Gibraltar 3:1 (0:0)
Gutkovskis 50., 85., Ciganiks 89.; De Barr 71.

Madžarska : Anglija 0:4 (0:0)
Sterling 55., Kane 63., Maguire 69., Rice 87.

Poljska : Albanija 4:1 (2:1)
Lewandowski 12., Buksa 44., Krychowiak 54., Linetty 89.; Cikalleshi 25.

Slovenija : Slovaška 1:1 (1:1)

Konec tekme: Slovenija in Slovaška sta si razdelili točki v Stožicah.

94. minuta: rumeni karton še za Adama Gnezdo Čerina.

87. minuta: tudi Jan Oblak na drugi strani je bil dovolj zbran, da se ni pustil presenetiti Maku, ki je streljal z neposredne bližine.

86. minuta: Andraž Šporar je poskušal presenetiti slovaškega vratarja s strelom z glavo. Ni mu uspelo.

83. minuta: še ena dvojna menjava v slovenski vrsti, Benjamina Šeška menja Andraž Šporar, Sandija Lovrića pa Jaka Bijol. Kek je tako opravil vseh pet menjav.

76. minuta: dvojna menjava tudi pri Slovakih, Ivana Schranza menja David Strelec, Roberta Boženika pa Martin Koscelnik.

74. minuta: Ivan Schranz je porumenel v slovaški vrsti. Pohodil je Gorenca Stankoviča.

70. minuta: Matjaž Kek se je odločil za dvojno menjavo, Jon Gorenc Stankovič je nadomestil Lea Štulca, Adam Gnezda Čerin pa Miho Zajca.

67. minuta: Milan Škriniar je po podaji Mareka Hamšika s prostega strela z glavo žogo poslal prek slovenskih vrat.

66. minuta: Josip Iličić je spotaknil Maka in prejel rumeni karton, v soboto na tekmi z Malto tako ne bo smel igrati.

64. minuta: prva menjava tudi v slovaški vrsti, Vladimirja Weissa na igrišču menja Robert Mak.

59. minuta: nevaren poskus Sandija Lovrića je ustavil slovaški vratar Rodak.

57. minuta: v igro vstopa Domen Črnigoj, igrišče zapušča Jan Mlakar.

50. minuta: lepo priložnost je imela tudi slovenska vrsta, Jan Mlakar je neposredno pred slovaškimi vrati dočakal podajo, a je bil malce prekratek, da bi prestregel žogo.

49. minuta: Slovaki so v drugi polčas vstopili našpičeni, Kucka je še enkrat zatresel prečko Oblakovih vrat. Selektorja se sicer nista odločila za nobeno menjavo.

Konec prvega polčasa.

42. minuta: Gooooooool!!!  Petar Stojanović je po krasni podaji Josipa Iličića streljal z roba vratarjevega prostora Slovaške in poskrbel za izenačenje.

40. minuta: Benjamin Šeško se je prebil skozi slovaško obrambo, streljal, žogo je Rodak odbil do Mlakarja, ta pa je zapravil lepo priložnost iz neposredne bližine.

37. minuta: Ivan Schranz se je izmuznil slovenski obrambi in sprožil na Oblakova vrata, žoga se je k sreči odbila od vratnice.

32. minuta: Goooool! Slovaki so izvedli še en nevaren protinapad, Vladimir Weiss je s podajo lepo našel Roberta Boženika, ki je s strelom z glavo premagal Obkala.

30. minuta: Slovaki so izvedli hiter protinapad, s strelom od daleč pa je poskušal Jana Oblaka presenetiti Juraj Kucka, a je njegov poskus letel mimo vrat.

27. minuta: Slovenci so pritisnili, Petar Stojanović je poskušal s podajo v slovaškem kazenskem prostoru najti Benjamina Šeška, a je žogo prestregel slovaški vratar Marek Rodak.

19. minuta: Sandi Lovrić je s prostega strela izven slovaškega kazenskega prostora sprožil močan strel neposredno na vrata gostov, a je žoga poletela precej nad prečko. To je bil sploh prvi resen strel na gol na tekmi.

Začetni enajsterici:

Slovenija: Oblak; Balkovec, Mevlja, Blažič, Stojanović; Zajc, Štulac, Mlakar, Lovrić, Iličić; Šeško

Slovaška: Rodak; Pekarik, Satka, Škriniar, Holubek; Schranz, Hamšik, Lobotka, Kucka, Weiss; Boženik