Putin je dejal, da so sankcije prizadele predvsem tista ruska podjetja, ki sodelujejo z Evropo. Foto: Reuters
Putin je dejal, da so sankcije prizadele predvsem tista ruska podjetja, ki sodelujejo z Evropo. Foto: Reuters

V govoru na gospodarskem forumu v Vladivostoku na ruskem Daljnem vzhodu je Putin priznal, da se rusko gospodarstvo spopada z nekaj težavami v nekaterih panogah in regijah zaradi sankcij zahodnih držav po ruskem napadu na Ukrajino, ki jih je označil za kratkovidne in nevarnost za ves svet.

Rusija v konfliktu z ZDA zaradi vojne v Ukrajini po Putinovem prepričanju ni izgubila ničesar, ampak je le pridobila z novo suvereno usmeritvijo, ki je obnovila njeno svetovno moč.

"Ničesar nismo izgubili in ničesar ne bomo izgubili," je dejal Putin. "Vse, kar je nepotrebno, škodljivo, in vse, kar nam preprečuje, da bi šli naprej, bomo zavrnili," je še dodal.

"Glede na to, kar smo pridobili, lahko rečem, da je bila glavna pridobitev krepitev naše suverenosti, in to je neizogiben rezultat tega, kar se zdaj dogaja," je povedal Putin in zatrdil, da bo to na koncu okrepilo državo od znotraj.

V govoru je poudaril, da se bo Rusija uprla pritiskom Zahoda, da jo osami in izrine s svetovnega prizorišča, pri čemer bo svoje priložnosti iskala na drugih trgih na Bližnjem vzhodu in v azijsko-pacifiški regiji.

Putin je pojasnil, da Rusija nima težav s prodajo svojih energentov po svetu kljub zahodnim sankcijam. Foto: Reuters
Putin je pojasnil, da Rusija nima težav s prodajo svojih energentov po svetu kljub zahodnim sankcijam. Foto: Reuters

Svet se obrača proti Aziji

Putin je pojasnil, da je vojna v Ukrajini povzročila določeno polarizacijo v svetu in tudi v Rusiji. Zahodu po njegovih besedah ni uspelo z jalovim in agresivnim poskusom osamitve Rusije s sankcijami, ki so prizadele svetovno gospodarstvo v času rasti Azije, proti kateri se je začel obračati ves svet.

"Govorim o sankcijski mrzlici Zahoda z njegovim predrznim, agresivnim poskusom, da bi drugim državam vsilil modele ravnanja, jim odvzel suverenost in jih podredil svoji volji," je dejal Putin.

"V poskusu upora proti toku zgodovine zahodne države spodkopavajo ključne stebre svetovnega gospodarskega sistema, zgrajenega skozi stoletja," je dejal in dodal, da zaupanje v dolar, evro in britanski funt pada.

Ob tem je Putin napovedal, da bo Kitajska za plin ruskemu energetskemu velikanu Gazprom plačevala polovico v rubljih in polovico v juanih.

Ruski predsednik je zatrdil, da Moskva dela vse, kar je v njeni moči, da bi Ukrajini omogočila izvoz žit na svetovne trge, kjer pa se bodo po njegovem mnenju težave le še stopnjevale, zaradi česar pričakuje humanitarno katastrofo.

Za dogovor o izvozu ukrajinskega žita, ki je bil dosežen ob posredovanju Združenih narodov in Turčije, je dejal, da je bil z njim nerazviti svet ogoljufan, saj žito ne gre v najrevnejše države na svetu.

Za vojno v Ukrajini, ki jo Moskva označuje za posebno vojaško operacijo, je Putin dejal, da je bila namenjena okrepitvi ruske suverenosti in pomoč ljudem, ki živijo v Doneškem bazenu na vzhodu Ukrajine. Znova je ponovil svoje stališče, da je trenutno ukrajinsko vodstvo nelegitimno, saj je bilo vzpostavljeno po "državnem udaru" leta 2014.

Bodo šli 4. novembra na zasedenih ozemljih na referendum?

Enotna Rusija je danes za datum za izvedbo referendumov za priključitev ozemelj na jugu in vzhodu Ukrajine predlagala 4. november. Generalni sekretar stranke Enotna Rusija, Andrej Turčak, je dejal, da se bodo po glasovanju "Doneck, Lugansk in številna druga ruska mesta končno vrnila v domače pristanišče. In ruski svet, ki je zdaj razdeljen s formalnimi mejami, bo znova pridobil svojo celovitost".

Proruske oblasti na nekaterih zasedenih ukrajinskih območjih so v preteklih mesecih izrazile namero, da jeseni izvedejo referendum o priključitvi Rusiji, med drugim v regiji Zaporožje in Herson na jugovzhodu Ukrajine. Obe regiji sta pod ruskim nadzorom že od prvih tednov vojne v Ukrajini.

Putin napovedal presežek v ruskem proračunu