Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock

V nedeljo so ob 389 PCR-testih in 1356 hitrih antigenskih testih potrdili 250 okužb z novim koronavirusom. Po podatkih ministrstva za zdravje je zaradi covida-19 na navadnih oddelkih hospitaliziranih 50 bolnikov, na intenzivni terapiji pa 19. V nedeljo sta umrla dva bolnika s potrjeno koronavirusno okužbo.

Skupno so v zadnjih treh dneh umrli trije bolniki s koronavirusno okužbo, v petek je umrl en bolnik, v nedeljo dva, v soboto pa nobeden.

V bolnišnicah se število bolnikov s potrjeno okužbo, torej zaradi in s covidom-19, trenutno bistveno ne spreminja. V petek je zdravljenje skupno potrebovalo 143 bolnikov s potrjeno okužbo, v soboto 146, v nedeljo pa 151.

Zaradi covida-19 so v bolnišnicah na navadnih oddelkih v petek zdravili 46 bolnikov, v soboto 49, v nedeljo pa 50.

Sedemdnevno povprečje potrjenih primerov trenutno znaša 617, kar je ena manj kot dan prej, število potrjenih primerov v zadnjih 14 dneh na 100.000 prebivalcev pa je trenutno 422, kar je štiri manj kot dan prej.

Po oceni Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) je v Sloveniji trenutno 8887 aktivnih primerov okužbe, kar je 92 manj kot dan prej.

Roman Jerala. Foto: MMC RTV SLO
Roman Jerala. Foto: MMC RTV SLO

Prihajajo nove različice

Na Nacionalnem laboratoriju za zdravje, okolje in hrano (NLZOH) so 29. oktobra v Sloveniji potrdili šest primerov okužb s koronavirusno različico BQ.1 in 29 primerov okužb z različico BQ.1.1. Delež obeh, predvsem druge, narašča, so pojasnili. Obe podrazličici do zdaj predstavljata manj kot 10 odstotkov sekvenciranih primerov.

Poleg podrazličice BQ.1.1 rahlo naraščanje opažajo tudi pri podrazličici BF.7, ki je v zadnjem obdobju sekvenciranja predstavljala 14 odstotkov vzorcev. Prvič so BF.7 v Sloveniji potrdili na začetku julija, so sporočili z NLZOH-a.

Nova cepiva proti covidu-19, ki so prilagojena v Sloveniji trenutno še vedno prevladujočima podrazličicama omikrona BA.4 in BA.5, dobro ščitijo tudi proti različici BQ.1.1, je na Twitterju na začetku novembra zapisal kemik in znanstvenik Roman Jerala.

Kot je pred dnevi pojasnil za N1, koronavirusne različice BQ izvirajo iz podrazličice omikrona BA.5, imajo pa dodatne mutacije.