Tudi pri Šoltesu

Policijski obiski zaradi preplačane stavbe na Litijski

R.T.
5. 3. 2024, 08.14
Posodobljeno: 5. 3. 2024, 10.12
Deli članek:

Po informacijah spletnega portala necenzurirano.si kriminalisti Nacionalega preiskovalnega urada (NPU) opravljajo hišne preiskave zaradi spornega nakupa stavbe na Litijski cesti v Ljubljani.

Primož Lavre
Stavba na Litijski 51.

Na spletnem portalu necenzurirano.si so prvi izvedeli, da se opravljajo hišne preiskave na več naslovih, med drugih naj bi kriminalisti obiskali tudi Igorja Šoltesa, ki je bil v času "izvajanja" nakupa razpadajoče stavbe na Litijski državni sekretar na ministrstvu za pravosodje. Na Generalni policijski upravi so kasneje potrdili, da NPU skupaj s kriminalisti več policijskih uprav izvaja 16 hišinih preiskav. Ena poteka tudi v prostorih ministrstva za pravosodje. Preiskujejo "sum storitve kaznivega dejanja zlorabe položaja ali zaupanja pri gospodarski dejavnosti po I. in II. odstavku 240. člena kazenskega zakonika v zvezi z nakupom nepremičnine za potrebe pravosodnih organov".

Za omenjeno sodno stavbo, v kateri naj bi prostore dobili delovno, socialno in upravno sodišče, je ministrstvo za pravosodje odštelo 7,7 milijona evrov, pri čemer ni naročilo svoje preverbe cene stavbe, ampak je sprejelo cenitev, ki jo je naročil in plačal prodajalec, primorski podjetnik Sebastjan Vežnaver, ki naj bi bil tudi v preiskavi. Slednji je zanjo leta 2019 odštel 1,7 milijona evrov, sodna cenilka gradbene stroke in nepremičnin pa je stavbo, preden jo je kupil Vežnaver, ocenila na 2,9 milijona evrov.

Na pravosodno ministrico Dominiko Švarc Pipan so se zgrnili očitki o netransparentnem in negospodarnem nakupu. Švarc Pipan je v preteklih tednih zatrjevala, da je bila pri nakupu zavedena, prst pa je pri tem uperila tudi v nekatere uslužbence ministrstva in člane stranke SD. Na ministrskem stolčku je tako kljub pozivom matične SD k odstopu in ob podpori premierja Roberta Goloba vztrajala še nekaj časa in se pred dokončnim odstopom sama lotila razčiščevanja okoliščin nakupa.

Sumljiva menjava telefonov

Šoltesa so s položaja državnega sekretarja razrešili sredi februarja, in sicer "zaradi njegove objektivne odgovornosti v zvezi z nakupom stavbe na Litijski cesti 51 v Ljubljani".

Nekdanja pravosodna ministricaje v začetku februarja v oddaji Tarča na Televiziji Sloveniji izpostavila nenavadno menjavo telefonov nekaterih članov SD in zaposlenih na ministrstvu. Domnevno ključni akterji spornega nakupa degradirane stavbe na Litijski cesti v Ljubljani, nekdanji sekretar stranke SD Klemen Žibert, nekdanji sekretar na pravosodnem ministrstvu Uroš Gojkovič, Simon Starček, ki je bil v času tretje Janševe vlade vršilec dolžnosti generalnega direktorja Finančne uprave RS,  in Šoltes so praktično v istem dnevu, v razmiku 16 ur, zamenjali telefone. V intervjuju za Mladino je ministrica povedala: "To je bil šele indic, ki pa sem ga morala raziskati. Edini, ki sem mu to menjavo telefonov takoj omenila, je bil državni sekretar Šoltes. Ko sem ga vprašala, zakaj je menjal telefon, je pokazal kar precej strahu in nervoze, ni znal točno pojasniti, nato mu je kolega, ki je stal ob meni, pomagal pri iskanju odgovora: Si telefon izgubil ali se ti je pokvaril – mu je rekel. Odgovoril je, da se mu je pokvaril." V Tarči je Šoltes dopolnil svojo verzijo. Dejal je, da je o menjavi telefona razmišljal že več mesecev, priznal pa je, da "glede na kontekst dogajanja" ni izbral "najboljši timing".