Mestna občina Maribor (MOM) je skupaj s pridruženim partnerjem ZUM urbanizem, planiranje, projektiranje d.o.o. partner konzorcija mest in organizacij v projektu CLIMABOROUGH- Building Green and Climate Neutral CityHubs. CLIMABOROUGH je eden od treh projektov, ki jih je CINEA European Climate, Infrastructure and Environment Executive Agency izbrala za delo na področju urbanističnega načrtovanja in oblikovanja v okviru misije 100 podnebno nevtralnih in pametnih mest.

Skupni proračun projekta 11 milijonov evrov

CLIMABOROUGH je projekt, katerega cilj je izboljšati tradicionalne urbane, prostorske in načrtovalske pristope z odločanjem, ki temeljijo na podatkih in znanju, vključno s podnebnimi storitvami in pilotnim sodelovanjem med mesti. Poseben poudarek projekta je na sektorjih energetike, prometa, pa tudi ravnanja z odpadki, torej krožnega gospodarstva, vse z namenom doseganja podnebne nevtralnosti do leta 2050.

Evropska unija oziroma Evropska komisija ta projekt označuje za enega najpomembnejših tovrstnih vseevropskih programov. Ambicija projekta je premostiti vrzel med načrtovanjem, oblikovanjem in izvajanjem urbanih inovacij, predvsem na področju prilagajanja in blaženja podnebnih sprememb.

Zahvaljujoč temu projektu je lahko MOM del mreže evropskih mest, ki oblikujejo nove smernice in politike EU glede mest, ki vodijo, ne le sledijo, in imajo dostop do najnovejših rešitev.

Projekt, je financiran v okviru evropskega raziskovalnega programa Horizon Europe 2021-2027, njegov skupni proračun znaša kar 11 milijonov evrov. Združil je kar 28 projektnih partnerjev iz 15 evropskih držav. Vodilni partner projekta je institucija ANCI Toscana – regionalno združenje enot lokalne samouprave Toskane.

Naslednji delovni sestanek v Mariboru

Projektni parterji smo se do sedaj srečali na 3 delovnih sestankih, v Firencah konec februarja, nato še v Sofiji in Cascaisu. Naslednji delovni sestanek bomo z veseljem gostili pomladi 2024 v Mariboru.

Mesta – partnerji v projektu CLIMABOROUGH imamo v projektu dvoje vlog: kot vodilna mesta in kot mesta sledilci. Maribor je vodilno mesto skupaj s Torinom (Italija), Cascais (Portugalska), Ioannina (Grčija) v HUB- u »Form waste to circularity« (Odpadki in krožnost), kot sledilec pa v HUB-u »From isolated energy and mobility to integrated services« (Optimizacija transportne logistike), kjer so vodilna mesta Differange (Luksemburg), Grenoble – Alpes Metropole (Francija), Atene (Grčija) in Sofija (Bulgarija).

MOM ima na voljo 165.000 evrov

Vsako vodilno mesto bo izvedlo poskusni pilotni projekt na eno od projektnih tem in nato gradilo sodelovanje z drugim mestom. Vodilna mesta bodo določila strateško usmeritev pilotnega projekta, s ciljem zmanjšanja izpustov toplogrednih plinov na področju »Odpadki in krožnost« oziroma »Optimizacija transporta«. Še bolj konkretno pa bo oprijemljiva korist, saj bomo s tem projektom pridobili znanje in pravico do uporabe inovativne rešitve, ki jo bo projekt ustvaril na področju ravnanja z odpadki ali transporta / mobilnost. Rešitve so načrtovane in bodo izvedene v vrednosti med 150 in 300 tisoč evri, vse pa je financirano s sredstvi projekta.

MOM bo ves čas trajanja projekta uživala pravico 100 % financiranja, ki krije vse stroške projekta, vključno s plačami zaposlenih, ki so zadolženi za koordinacijo projekta. MOM ima na voljo 165.000 evrov. Evropska unija oziroma Evropska komisija, bo vsem udeležencem delovnih srečanj krila potne stroške iz proračuna projekta ter stroške številnih izobraževalnih programov, ki se bodo izvajali, izvzeti pa niso niti stroški nabave potrebne rešitve.

Namen takšnega vseevropskega povezovanja v tako velikem projektu se kaže tudi v prizadevanjih predstavnikov Climaborough-ovih »integriranih« in povezanih mest za ustvarjanje rešitev za zmanjšanje izpustov toplogrednih plinov v mestih, ki danes porabijo kar 65 odstotkov svetovne porabe energije, hkrati pa ustvarijo več kot 72 odstotkov svetovnih emisij CO2 ter mestom pomagali doseči podnebno nevtralnost do leta 2050. Na tej stopnji izvajanja je Climaborough pravzaprav inovativen projekt, namenjen testiranju konceptov in tehnologij v dvanajstih evropskih mestih.

Objavljen je prvi razpis

Cilj projekta, ki ga usklajuje ANCI Toscana v sodelovanju s 27 drugimi partnerji, vključno s 14 mesti, je reševanje številnih ozkih grl pri prehodu od izdelave prototipov do testiranja inovacij in od uspešnega testiranja do uvajanja na trg.

V tem prvem krogu bo podeljenih do 16 pilotnih projektov s skupnim proračunom 2.400.000 evrov.

V prvem krogu razpisov, ki je bil objavljen, 17. oktobra, so vabljeni ponudniki rešitev, da predlagajo inovativne in trajnostne rešitve za izpolnjevanje potreb 8 vodilnih mest: Atene, Cascais, Differdange, Grenoble-Alpes Métropole, Ioannina, Maribor, Sofija in Torino .

Maribor mora izboljšati zbiranje tekstila, električnih in elektronskih odpadkov in mešanih odpadkov

Postopek, ki ga je CLIMABOROUGH izbral za javni razpis, je partnerstvo za inovacije, ki ga bo v imenu mest izvedela ANCI Toscana. Vsako mesto je opredelilo poseben izziv, ki se šteje za osrednjega za dosego cilja doseganja podnebne nevtralnosti do leta 2050 (in zmanjšanja za 55 % do leta 2030): Atene bodo delale na področju energije in zgradb, Grenoble-Alpe pa bodo modelirale vpliv gradbeni projekt, Differdange bo 100 % svoje čiste električne energije proizvedel lokalno, Sofia bo zmanjšala promet, medtem ko morajo Maribor, Torino in Cascais izboljšati zbiranje tekstila, električnih in elektronskih odpadkov in mešanih odpadkov, Ioannina pa se bo osredotočila na odpadne vode.

Vsi izzivi so povezani s socialno-tehničnimi rešitvami za spodbujanje in pospeševanje uporabe podatkov ter za sprožitev vedenjskih sprememb, tudi prek sodelovanja lokalnih deležnikov na vseh ravneh.

Pričakuje se, da bo to združeno javno naročanje inovacij zmanjšalo vrzel med mesti in trgom s širjenjem rezultatov raziskav in razvoja ter inovacij, ki kažejo jasen potencial izboljšanja podnebno nevtralnih ukrepov v Evropi,” je povedal Francesco Molinari, ključni strokovnjak za javna naročila ANCI Toscana.

Na javni razpis se lahko prijavijo vse pravne osebe, ki lahko zagotovijo dobro izvedbo in izpolnjujejo kriterije iz razpisa. Za sodelovanje v postopku oddaje ponudb se morajo prijavitelji prijaviti do 30. novembra. Koledar oddaje ponudb je opredeljen v več fazah.