Kako se izogniti sončnim opeklinam?

Poletje je čas vročih dni in z njimi povezanih piknikov, izletov v hribe in na morje, ter poležavanja na plaži. Je pa tudi čas, ko je sonce najmočnejše in v primeru pretiranega izpostavljanja le-temu, tudi izredno nevarno, saj lahko poveča tveganje za nastanek kožnega raka ali pa povzroči poškodbe kože, kot so opekline na našem telesu. Kako se slednjim izogniti in kaj narediti v primeru sončnih opeklin, pa si lahko preberete v nadaljevanju.

Kaj je sončna opeklina in kakšni so vzroki za njen nastanek?

Gre za poškodbo kože, ki se kaže kot rdečica, pojavijo pa se lahko tudi mehurji. Koža je bolj napeta in vroča kot običajno, je suha in se lušči, hkrati pa izredno peče in srbi. Te bolečine so najhujše v prvih 24 urah. Sončne opekline našo kožo prizadenejo zaradi pretiranega izpostavljanja sončnim žarkom, simptomi opeklin pa so vidni večinoma nekaj ur po naši izpostavljenosti soncu. Nevarnost opeklin je še večja, če ima oseba manj pigmenta in s tem tudi svetlejšo polt. Poznamo tri stopnje sončnih opeklin, kjer so prvo- in drugostopenjske opekline začasne ter se jih lahko zdravi doma, medtem ko opekline tretje stopnje s seboj prinašajo kožne mehurje, povišano telesno temperaturo ter morebitno mrzlico in je zato nujno potrebna medicinska oskrba.

 

Kako se izogniti sončnim opeklinam?

Da bi preprečili sončne opekline, je najbolje upoštevati nekaj preprostih pravil. Prvo izmed njih je, da se soncu ne izpostavljajte med 11. in 15. uro, saj je takrat le-to najmočnejše oz. upoštevajte pravilo sence, ki pravi, da se soncu izogibajte dokler je senca vašega telesa krajša od vašega telesa. Sončnim opeklinam se lahko izognete tudi z nošenjem pokrivala ter z lahkimi in zračnimi oblačili, ki omogočajo prehod zraka. Prav tako uporabljajte tudi zaščitna (sončna) očala. Na kožo redno nanašajte zadostno količino zaščitnega sredstva, ki vsebuje zaščito proti UVA in UVB žarkom, pri čemer se držite pravila, da je za odrasle potrebna krema z zaščitnim faktorjem vsaj 20 in 50 za otroke. Kreme z zaščitnim faktorjem vedno nanašajte vsaj 30 min pred izpostavljenostjo soncu in nanos ponavljajte na dve do tri ure, saj boste le tako svoji koži lahko zagotovili ustrezno zaščito. Kreme z različnimi zaščitni faktorji in po akcijski ceni najdete v Hofer katalog, v katerem je na voljo tudi velika izbira zaščitnih pokriva in očal.

 

Zdravljenje sončnih opeklin

V primeru sončnih opeklin je najbolj pomembno, da hladite svoje telo mrzlimi obkladki, ki bodo zniževali temperaturo in predvsem blažili bolečino. Za obkladek lahko uporabite gel aloe vere, ki pomiri kožo in ji dovede vlago, lahko pa nanjo nanesete tudi hladen navadni jogurt, katerega mlečne beljakovine pripomorejo k celjenju in regeneraciji kože ali pa se poslužite kokosovega olja, ki bo kožo pomirilo, hkrati pa delovalo antibakterijsko. Pri zdravljenju sončnih opeklin je pomembno tudi, da pijete veliko tekočine, saj s tem nadomestite izgubljeno vodo in preprečite dehidracijo. Zelo vam bo prijal tudi hladen tuš, ki si ga privoščite večkrat dnevno, vendar kožo osušite le s tapkanjem z mehko brisačo. V primeru, da je vaša koža v veliki meri prekrita z mehurji, imate povišano telesno temperaturo in vam je slabo, pa le obiščite zdravnika, ki vam bo opekline ustrezno zdravil.

 

Z ustrezno hrano lahko zaščitite kožo pred opeklinami

Ali ste vedeli, da količina antioksidantov v vaši koži pomembno vpliva na tveganje za opekline? Več kot jih je, manjša je verjetnost za tveganje opeklin in obratno. Antioksidanti namreč delujejo kot nekakšen notranji ščit pred soncem. Svetujemo vam, da uživate hrano, ki je bogata z likopenom in omega 3 maščobnimi kislinami ter prehrano z veliko vitamini, kot sta sadje in zelenjava.

Prav je, da svoje telo kdaj pa kdaj izpostavite soncu, vendar pazite, da bo to v takšni meri, da ne bo prišlo do opeklin in ne glede na to kje boste preživeli vroče poletne dni, nikoli ne pozabite na zaščito pred soncem. Želimo vam čudovito in dolgo poletje!
 


Najbolj brano