Znižali bodo tudi DDV na hrano

Pri nas z bonbončki za izbrance, kako pa se z rastjo cen energentov spopada Hrvaška?

L.J./STA
16. 2. 2022, 14.14
Posodobljeno: 16. 2. 2022, 14.19
Deli članek:

Hrvaški premier Andrej Plenković je danes v Zagrebu predstavil ukrepe za ublažitev rasti cen energentov, vredne skoraj pet milijard kun.

Profimedia
Andrej Plenković

Hrvaška vlada se bo proti podražitvam borila s subvencijami in boni, predvsem pa z znižanjem DDV. Slednje ne bo zajelo zgolj davka na energente, temveč tudi na hrano in higienske vložke.

Skupna vrednost ukrepov, ki jih bo s 1. marcem sprejela hrvaška vlada, veljati pa bodo začeli 1. aprila, znaša 4,8 milijarde kun oziroma 640 milijonov evrov.

280 milijonov evrov bo namenjenih znižanju stopnje davka na dodano vrednost, 160 milijonov evrov finančni pomoči za ublažitev stroškov za plin, 106 milijonov evrov pa socialni pomoči najšibkejšim državljanom in enkratni finančni pomoči za upokojence. Poseben program pomoči bo vlada sprejela tudi za kmetovalce in ribiče.

Ključen ukrep bo znižanje davka na dodano vrednost. Stopnja DDV za plin se bo za naslednjih 12 mesecev znižala s 25 na pet odstotkov. Po preteku enega leta bo stopnja DDV na plin znašala 13 odstotkov, s čimer bo izenačena s stopnjo DDV na elektriko.

Trajno se bo s 25 na 13 odstotkov znižal tudi DDV na pelete, brikete in drva za ogrevanje, vlada pa bo spustila tudi stopnjo DDV za nekatera živila in izdelke.

"Da bi olajšali življenje našim državljanom, znižujemo stopnjo DDV na hrano. Davčna stopnja na sveže meso, ribe, jajca, sadje, zelenjavo, jedilna olja in mast, otroško hrano, stroške v kmetijstvu znižujemo s 13 na pet odstotkov. S 25 na pet odstotkov znižujemo tudi DDV na maslo in margarino," je povedal premier Andrej Plenković. Dodal je, da vlada s 25 na 13 odstotkov znižuje tudi DDV na higienske vložke in tampone, s 25 na pet odstotkov pa DDV na vstopnice za športne in kulturne prireditve.

Socialno najbolj ogroženi državljani, ki so za elektriko in plin doslej prejemali mesečne bone v vrednosti 26 evrov, bodo odslej dobili 53 evrov mesečne pomoči, upokojenci pa še dodatno enkratno finančno pomoč. Gre za 721.000 upokojencev, ki imajo pokojnino, nižjo od 530 evrov, finančna pomoč pa bo znašala od 53 do 160 evrov in bo odvisna od višine pokojnine.

Plenković in finančni minister Zdravko Marić sta ob tem poudarila, da vlada ne more zagotoviti, da bo znižanje DDV vplivalo tudi na znižanje cen.

"Večkrat smo doživeli, da znižanje DDV ne sovpada nujno z znižanjem cen izdelkov. Zavedamo se tega in dejstva, da smo tržno gospodarstvo. Želimo, da se stopnja DDV odraža tudi v ceni. Imeli smo sestanke s socialnimi partnerji, sindikati in predstavniki upokojencev. Vsi so spraševali podobno," je povedal Marić.