A. B. | 14. 4. 2022, 06:00

110 let od potopa: spomin na Titanik še živi

Profimedia

14. aprila leta 1912 je angleška čezoceanska ladja Titanik na svojem prvem potovanju prek severnega Atlantika trčila v ledeno goro. 

Titanik je bil druga od treh sestrskih ladij, prva je bila Olympic, tretja pa Britannic (izvorno Gigantic). Ladje so imele status najrazkošnejših in največjih na svetu v tistem času. 

Kako se je vse začelo?

Titanik so začeli graditi 31. marca 1909, trup je bil narejen 31. maja 1911, opremljanje ladje pa je bilo končano 31. marca naslednje leto. 

Hkrati s tem, ko mineva 110. leto od potopa prestižne ladje, mineva tudi 25 let odkar so posneli istoimenski film, s priznanima hollywoodskima igralcema 47-letnim Leonardom DiCaprijem in 46-letno Kate Winslet. Njuna upodobitev ljubezenske zgodbe velja za ikonično reprezentacijo prave ljubezni. 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by ⚜️Аrcada⚜️ (@arcada_page)

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by White Star Liner RMS Titanic (@rmstitanicfan_1912)

Titanikova pot

Med gradnjo je veljal za največji parnik na svetu, potonil pa je med prvim potovanjem čez Atlantik.

Na nedeljo, 14. aprila 1912 je ob 23.40 (po ladijskem času), je trčil v ledeno goro, dve uri in štirideset minut pozneje pa je potonil. V ledeno mrzli vodi je umrlo 1517 ljudi, na ladji pa je bilo ob izplutju 2223 potnikov.

Rešilo se je največ žensk in otrok oziroma 706 potnikov. Sprejela je lahko največ 3547 potnikov in članov posadke. 

Titanik je bil dolg 269 metrov, širok 28 metov, težek 46.328 ton, višina ladje od morske gladine do palube pa je bila 18 metrov. Njegova največja hitrost je bila 43 kilometrov na uro oziroma 23 vozlov. Imel je štiri 19-metrske dimnike, od katerih pa eden ni deloval, ampak so ga ladji dodali, da bi delovala bolj impresivno.

Bil je prva ladja, ki je imela na krovu bazen, telovadnico, turško kopel, knjižnico in igrišče za skvoš. Sobe v prvem razredu so bile okrašene, pohištvo je bilo ročno izdelano in ornamentirano, vse so bile oblite z dragocenim lesom. Trup ladje je bil razdeljen v 16 vodotesnih prekatov.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Ocean Liner Stories (@oceanlinerstories)

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by RMS Britannic (@rms_britannic1914)

Kapitan ladje je bil Edward J. Smith, ko pa je ladja odplula na svojo prvo in edino pot, je bilo potovanje prestavljeno za eno uro zaradi nesrečnega dogodka, saj bi ladja New York, ki je bila privezana le nekaj metrov stran, skoraj trčila ob Titanik.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by pirkeh (@m.pirkeh)

Po potopu je ekipa ladjo našla na globini 3800 metrov jugovzhodno od Nove Fundlandije. Odkrili so, da se je ladja prelomila na dva dela, deli ladje, pohištvo, jedilni pribor in osebni predmeti potnikov pa so bili raztreseni več kot 2,6 kvadratnega kilometra okrog razbitin. Od leta 1994, ko je lastništvo nad razbitinami dobila družba RMS Titanic Inc., je bilo na površje prinesenih že več kot 6000 artefaktov. Morje in mikroorganizmi pa naj bi v prihodnjih petdesetih letih ladjo popolnoma razgradili.

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o tem, zakaj mu je ušel Guinnessov rekord