Predsednica stranke Aleksandra Pivec je po kongresu poudarila, da v stranki želijo v reševanje problemov usmerjene vsebine postaviti pred ideološke teme. Foto: BoBo/Borut Živulović
Predsednica stranke Aleksandra Pivec je po kongresu poudarila, da v stranki želijo v reševanje problemov usmerjene vsebine postaviti pred ideološke teme. Foto: BoBo/Borut Živulović

Ena izmed strankinih prioritet v volilnem programu, ki ga je predstavila predsednica Naše dežele Aleksandra Pivec, je decentraliziran razvoj Slovenije. Predlagajo ustanovitev primerljivih pokrajin, odločanje z državne ravni "spustiti na pokrajinsko" in nekatere pristojnosti, ki so v breme občin, dvigniti na regionalno raven. V stranki si bodo prizadevali tudi za temeljito reformo šolskega sistema, ki mora po njihovi oceni odgovoriti na potrebe današnjega časa. Predlagati nameravajo tudi učinkovito reformo zdravstva.

Posebno pozornost bodo namenili tudi starejšim, vprašanjem gospodarstva in enakomernemu razvoju infrastrukture po celotni državi. Kot eno izmed prioritetnih nalog je Pivec poudarila tudi področje kmetijstva ter vprašanji glede varnosti in energetske neodvisnosti. "Slovenija je dežela, ki ima ugodne razmere, da dvigne raven samooskrbe," je dodala.

Na kandidatni listi več znanih imen

Stranka se na volitve v DZ podaja s skupno 88 kandidati v vseh volilnih okrajih. Poleg Pivčeve, ki bo kandidirala v volilnem okraju Ptuj - Ormož, sta med vidnimi kandidati nekdanja poslanka SMC-ja, zdaj nepovezana poslanka Mateja Udovč in poslanec DeSUS-a Branko Simonovič.

Predsednica Naše dežele Aleksandra Pivec. Foto: BoBo/Borut Živulović
Predsednica Naše dežele Aleksandra Pivec. Foto: BoBo/Borut Živulović

Simonovič je bil v času ravnanj Pivčeve, povezanih z njenim dvodnevnim zasebno-službenim obiskom na Krasu ter nastanitvijo v izolskem hotelu Marina, do nje večkrat kritičen. Kot je danes dejala Pivčeva, so se v stranki s Simonovičem pogovorili in poenotili, da so bile napake storjene na obeh straneh. "V politiki ni prostora za zamere," je poudarila. Poslanec DeSUS-a Ivan Hršak, ki je tako kot Simonovič prestopil v stranko Naša dežela, pa na volitvah ne bo kandidiral. Po besedah Pivčeve odhaja v pokoj, bodo pa v stranki z njim sodelovali pri vprašanjih glede skrbi za starejše.

Med vidnimi kandidati so tudi nekdanja podpredsednica DeSUS-a, zdaj podpredsednica Naše dežele Anita Manfreda, mariborski občinski svetnik Miha Recek in predstavnik za odnose z javnostmi poslanske skupine DeSUS-a Dejan Cesar, član programskega sveta Radiotelevizije Slovenija, ki ga je na to mesto predlagala poslanska skupina DeSUS. Kandidirala bosta tudi predsednik Čebelarske zveze Slovenije Boštjan Noč in nekdanja poslanka SMC-ja, trenutno državna sekretarka na ministrstvu za javno upravo Urška Ban.

O identiteti najemodajalca Pivčeva ne želi govoriti

Aleksandra Pivec je ob robu volilnega kongresa odgovorila tudi na nekaj vprašanj o poročanju portala Necenzurirano, kjer poudarjajo neznano identiteto lastnika stanovanja Pivčeve v Ljubljani. Dejala je, da je sama najemnica, in ne lastnica stanovanja, o lastniku stanovanja pa ni želela govoriti, saj razkrivanje njegove identitete po njenih besedah ni v njeni pristojnosti.

Kot je poročal portal Necenzurirano, je lastnik stanovanja v Ljubljani, kjer živi Pivčeva, v zemljiški knjigi skrit. Po navedbah portala je bilo stanovanje kupljeno dva dni po ustanovitvi stranke Naša dežela, in to brez posojila. Prodajalec, projektno podjetje v lasti ptujskega gradbinca GP Drava, je po navedbah portala stanovanje prodal po ceni, ki je bila za polovico nižja od tržne.

Od istega prodajalca so v istem obdobju v isti zgradbi 25 stanovanj kupila tudi ministrstva za notranje zadeve, obrambo in javno upravo. V enem od večjih stanovanj v lasti države po navedbah portala živi nekdanji soprog Aleksandre Pivec, sicer nekdanji uslužbenec policijske uprave v Murski Soboti, ki je od junija lani zaposlen na generalni policijski upravi v Ljubljani.