Vanilja je druga najdražja začimba, takoj za žafranom. Foto: EPA
Vanilja je druga najdražja začimba, takoj za žafranom. Foto: EPA

Ideja o prvi plantaži vanilje v Sloveniji je dozorevala več let, leta 2007 pa so v tropskem vrtu Ocean orchids v Dobrovniku zasadili prve sadike. Po treh letih so zacveteli prvi cvetovi, dodatne nasade so uredili leta 2021, ko so gojenje in predelavo vanilje tudi registrirali in gojenje sadik razširili v ločeni del rastlinjakov.

Kot je povedal Tomaž Jevšnik, tehnični direktor Ocean Orchids, je bilo za sadike vanilje, ki naj bi sodila med najstarejše in evolucijsko najbolj primitivne rodove znotraj orhidej, med obiskovalci precej zanimanja. Pogosto so kakšen poganjek tudi odtrgali, zato so se odločili, da jim sadike ponudijo.

Te je mogoče dobiti v zaprti stekleni epruveti z zamaškom in jih ni treba zalivati, dokler ne zrastejo do vrha epruvete. Tako jih bodo lahko tudi ljubitelji brez težav gojili doma. V Vanilariju – majhnem tropskem ekosistemu s sadiko prve prave slovenske orhideje vanilje – sadika vanilje uspeva v visoki vlagi. Zaradi tega procesa se ta zarosi, rastlina pa lahko preživi v razmerah, podobnim njenemu domačemu tropskemu podnebju.

V normalnih razmerah stanovanja naj bi rastlina hitro rasla naprej – ker je v celotni družini orhidej edina vzpenjavka, naj bi potrebovala le oporo, zraste pa lahko tudi več metrov na leto. Cvetovi naj bi po besedah Jevšnika z nekaj truda in sreče sledili v drugem oziroma tretjem letu.

Letos upajo na številko 60.000 obiskovalcev

Vzgoja vanilje v Dobrovniku je ekološko certificirana, trenutno pri njih uspeva 15.000 sadik vanilje, ki bodo del prihodnje plantaže. V tropskem vrtu letos zaznavajo velik porast obiskovalcev, pred krizo jih je prišlo letno okoli 80.000, letos upajo na številko 60.000, v prihodnjih letih pa znova na predkoronske številke.

V Dobrovniku so se tudi pohvalili, da ob pomoči geotermalne energije v rastlinjakih na štirih hektarjih vzgojijo dva milijona orhidej rodu falenopsis letno. Po zaslugi inovativne in do okolja prijazne vzgoje ima njihova orhideja najmanjši ogljični odtis v Evropi.