Viennale je najpomembnejši filmski dogodek mednarodnega značaja v Avstriji. Vsakega oktobra poteka v kinematografih starega dela Dunaja, kjer si ga ogleda približno 92.000 obiskovalcev.

V svojem programu prikaže izbor novih filmov z vsega sveta in tudi iz Avstrije, nekateri med njimi na festivalu doživijo mednarodne premiere. Na ogled je približno 300 filmov, med njimi tudi takšni, ki so jih premierno prikazali od Cannesa prek Benetk do Buenos Airesa. V sodelovanju z Avstrijskim filmskim muzejem pa vsako leto pripravijo tudi retrospektivo o pomembnih vidikih filmske zgodovine.

Letošnji festival bo odprl film Razlaga za vse, v katerem se je Gabor Reisz dotaknil kompleksnosti sodobne madžarske realnosti. Abel je dijak zadnjega letnika srednje šole, utrujen kot številni, njegova pozornost pa ni osredotočena le na šolske knjige. Ker so njegovi zadnji izpiti za vogalom, bo kmalu izzval nacionalni škandal, da ne bi razočaral pričakovanj svojih staršev.

Kot so zapisali pri festivalu, Reiszov izčiščen scenarij spremeni poletno zgodbo o odraščanju v ostro, skoraj znanstveno analizo trenutnega političnega patpoložaja na Madžarskem. "Nelinearna struktura filma daje glas nasprotujočim si frakcijam, ki nočejo odstopiti od svojih položajev in so povsem nezmožne prisluhniti drugim."

Na Viennalu pričakujejo številne goste z vsega sveta, med njimi italijansko režiserko Alice Rohrwacher s filmom La Chimera, romunskega režiserja Raduja Judeja, filipinskega režiserja Lava Diaza, španskega režiserja Pedra Costo in francosko igralko Catherine Deneuve, ki so ji namenili retrospektivo. Med gosti, navedenimi na uradni spletni strani, je tudi režiser Karpo Godina z digitalno restavriranim filmom Slike iz življenja udarnika.

Ob sklepu festivala bodo 31. oktobra podelili nagrade, med njimi nagrado za najboljši avstrijski celovečerni film, ki je bil predvajan v zadnjem letu.