Manj znano življenje “revolucionarja v glasbi” v filmu

Z oskarjem in zlato palmo nagrajeni nemški režiser Volker Schlöndorff načrtuje film o italijanskem skladatelju Antoniu Vivaldiju. Celovečerni film bo posnet po romanu nemškega avtorja Petra Schneiderja Vivaldi und seine Töchter (Vivaldi in njegove hčere). Projekt je še v zgodnji fazi, saj trenutno iščejo igralce in denar zanj.

Antonio Vivaldi je bil med svojim odraščanjem razpet med 
bogoslovjem in glasbo, a kasneje je prevladala slednja.
Antonio Vivaldi je bil med svojim odraščanjem razpet med bogoslovjem in glasbo, a kasneje je prevladala slednja. 

POTSDAM > Je pa že napisan scenarij za film. Volker Schlöndorff si sicer želi film realizirati v italijanščini in z italijanskimi igralci. Kot je za nemško tiskovno agencijo dpa še povedal režiser, se namerava film osrediniti na malo manj znane vidike življenja skladatelja skladb, kot so Štirje letni časi.

Med glasbo in duhovništvom

Antonio Vivaldi (1678-1741) je v Benetkah dolga leta deloval kot učitelj glasbe v sirotišnici za deklice in tam tudi vodil prvi ženski orkester v Evropi. “To je zelo, zelo razburljiva zgodba,” je dejal Schlöndorff. In film naj bi se posvetil temu, kakšen človek je bil skladatelj. “Verjetno nekakšen melanholik, ki pa je imel trenutke neverjetnega navdušenja. Revolucionar v glasbi,” je še dodal režiser.

Vivaldijeva ljubezen do glasbe se je začela že v otroštvu. Njegov oče je bil znan kot odličen violinist in si je služil kruh v orkestru cerkve Sv. Marka v Benetkah. Nadarjenega, a bolehnega dečka (mučila ga je astma) so poslali študirat bogoslovje, saj je cerkvena kariera v tistih časih pomenila skoraj edino možnost za izobrazbo in družbeni vzpon nadarjenih, a revnih mladih ljudi. A Vivaldi je hkrati z bogoslovjem temeljito študiral violino in druge glasbene spretnosti. Vivaldi je tako kasneje postal eden od najodličnejših violinistov svoje dobe, poslušalci so hvalili njegovo ognjevitost in spretnost pri izvajanju hitrih pasaž ter zmožnost igranja prav do najvišjega registra, česar generacija njegovih predhodnikov, med katerimi velja omeniti znamenitega violinista in skladatelja Arcangela Corellija, še ni zmogla.

23. marca 1703 je bil Vivaldi sicer posvečen v mašnika, a je kmalu po posvečenju leta 1703 zaprosil za umik iz duhovniške službe, saj naj bi mu naduha preprečevala pravilno izvajanje mašnega obreda. Kasneje je postal profesor violine na konservatoriju Pietà, zavetišču za dekleta sirote.

Oskar za Pločevinasti boben

Schlöndorff bo 31. marca praznoval 85. rojstni dan in velja za enega od velikih nemških režiserjev. Njegova filmska adaptacija romana Günterja Grassa Pločevinasti boben (1979) je bila nagrajena z oskarjem za najboljši tujejezični film in zlato palmo v Cannesu. Najbolj znan je prav po filmih, ki jih je ustvaril na podlagi različnih knjižnih del. Leta 1985 je tako posnel Smrt trgovskega potnika Arthurja Millerja z Dustinom Hoffmanom v glavni vlogi in leta 1990 Deklino zgodbo po romanu Margaret Atwood, scenarij zanj pa je napisal z Nobelovo nagrado nagrajeni Harold Pinter. BP


Najbolj brano