Filmski poklon sodelovanju in prijateljstvu

40 let prijateljstva, sodelovanja in povezovanja v okviru prireditve Odprta meja sta občini Hrpelje-Kozina in Dolina strnili v 35-minutnem dokumentarnem filmu Odprta meja 40 let, Življenje ob meji brez meje. Film režiserke Elene Husu bodo v Kulturnem domu Hrpelje premierno predstavili v ponedeljek ob 18. uri.

Pohod po Poti prijateljstva v okviru prireditve Odprta meja vsako leto pritegne številne obiskovalce z obeh 
strani meje.  Foto: vir Občina Hrpelje-Kozina
Pohod po Poti prijateljstva v okviru prireditve Odprta meja vsako leto pritegne številne obiskovalce z obeh strani meje.  Foto: vir Občina Hrpelje-Kozina

HRPELJE > “Meje niso le fizične, še bolj zakoreninjene so mentalne meje, ki delijo ljudi v dve skupini: mi in vi. Ravno dogodek Odprta meja je leta 1981 potrdil, da življenje ob meji brez meje niso le sanje, ampak tudi možen skupni cilj,” sporočilo 35-minutnega filma povzema njegova režiserka Elena Husu.

Revolucionarna ideja

Ker občini Hrpelje-Kozina in Dolina lanske jubilejne 40. Odprte meje zaradi ukrepov ob epidemiji nista mogli izpeljati, so se odločili posneti dokumentarni film, ki povzema celotno zgodovino tega praznika, v njem pa nastopajo glavni akterji, ki so leta 1981 uresničili za tiste čase revolucionarno idejo o dnevu prostega prehoda čez mejo, ki takrat ni ločevala le dveh držav, temveč tudi dva različna sistema.

Elena Husu

režiserka

“Ravno dogodek Odprta meja je leta 1981 potrdil, da življenje ob meji brez meje niso le sanje, ampak tudi možen skupni cilj.”

V filmu kot pričevalca nastopata nekdanji župan Občine Sežana Boris Bernetič, ki je leta 1981 skupaj z danes že pokojnim tedanjim županom občine Dolina Edvinom Švabom prvi odprl mejo, in Fabio Steffè, nekdanji inšpektor za mejne zadeve in tujce pri Upravi za notranje zadeve Koper. O pomenu meje, kako je ta skozi stoletja vplivala na življenje tamkajšnjih prebivalcev, so v filmu spregovorili zgodovinarja Borut Klabjan in Marta Verginella ter antropologinja Katja Hrobat Virloget.

Film je nastal v sodelovanju obeh občin in v produkciji RTV Slovenija - TV Koper-Capodistria, ki bo dokumentarec tudi predvajala. S snemanjem, ki je trajalo šest dni, so začeli marca lani, le nekaj dni pred 40. obletnico prve Odprte meje. Največjo težavo je predstavljalo zbiranje gradiva in brskanje po arhivu, saj se večina materiala in posnetkov o prvi Odprti meji ni ohranila.

Sporočilo miru, prijateljstva in sodelovanja

Kljub temu, da je meja z vstopom Slovenije v Evropsko unijo padla, pa tema ostaja aktualna tudi v današnjih časih. “Pred leti se nam je prav zato že porodil dvom, ali je še smiselno ohranjati to prireditev. Že zelo kmalu, ko so zaradi migracij na meje postavili prve žice, smo ugotovili, da je še kako smiselno ohranjati duh in sporočilo Odprte meje, to pa je mir, prijateljstvo in sodelovanje,” poudarja Franka Žerjal, odbornica za kulturo, odnose s pobratenimi občinami in socialo na dolinski občini.

Ponedeljkov filmski večer bodo posvetili tudi spominu na nedavno preminulega Edvina Švaba, idejnega očeta Odprte meje.

Hrpeljsko-kozinska občina je leta 2011 idejo Odprte meje prenesla naprej na mejo z Občino Lanišče na Hrvaškem, postala pa je tudi osnova za občinski praznik Občine Hrpelje-Kozina, ki ga vse odtlej praznujejo 7. septembra. “Za nas je ta prireditev še toliko bolj pomembna, saj tudi naš občinski praznik temelji na vrednotah Odprte meje - odprtosti, povezovanja in sodelovanja,” poudarja županja Saša Likavec Svetelšek.


Najbolj brano