Na seji odbora DZ-ja za delo, družino, socialne zadeve in invalide je v imenu predlagatelja poslanka Alenka Jeraj povedala, da staranje prebivalstva ob nizkem številu rojstev trenutno predstavlja največjo strateško grožnjo za prihodnost Slovenije. Na začetku tega leta je bilo 308.000 mladih in 445.000 starejših prebivalcev, v zadnjih desetih letih pa se je število mladih zmanjšalo za 15 odstotkov, število starejših pa povečalo za 29 odstotkov.

Spomnila je, da je vlada julija ukinila urad za demografijo, ki ga je oktobra 2020 ustanovila prejšnja vlada in z novelo zakona o dolgotrajni oskrbi zamaknila njegovo izvajanje za leto dni. Meni, da so to napačni koraki, ki demografsko sliko poslabšujejo, zato so s predlaganim sklepom želeli, da se vzpostavi samostojen organ v sestavi ministrstva za delo, ki bi v celoti prevzel dejavnosti ukinjenega urada.

Državni sekretar na ministrstvu za delo Dan Juvan je dejal, da demografska slika v Sloveniji kot razviti industrijski državi ni nič posebnega. Opisal je, kaj vse vpliva na odločitev nekega para, da si ustvari družino (stanovanje, ekonomska osamosvojitev). S tega vidika je vlada ugotovila, da bi se z vsebinami, s katerimi se je ukvarjal urad za demografijo, v resnici moralo ukvarjati ministrstvo za delo oziroma bodoče ministrstvo za solidarno prihodnost.

Ob naštevanju že pripravljenih vladnih predlogov zakonov je omenil tudi zamik izvajanja zakona o dolgotrajni oskrbi, ki je bil po njegovih besedah sprejet izključno zaradi pomanjkljivosti in neizvedljivosti zakona v praksi. Zakonodajni referendum, ki ga zahteva SDS, pa po njegovih besedah pomeni, da se bodo oskrbnine v domovih za starejše dvignile.

Državni sekretar na ministrstvu za zdravje Tadej Ostrc je izpostavil, da se je lani pri nas rodilo 18.767 otrok, kar je 2,9 odstotka manj kot leto prej. Osnovna razloga za upadanje rodnosti v zadnjih letih sta po njegovem mnenju odločitev žensk za poznejše materinstvo in zmanjševanje števila žensk v rodni dobi. "Za dvig rodnosti so nujni ukrepi, ki morajo biti usklajeni in ki bodo zagotavljali, da odločanje o rojstvu otrok ne bo negativno vplivalo na kakovost življenja v smislu zaposlitvenih možnosti," je poudaril.

"Strinjati se moramo, da ima Slovenija demografski problem," je dejal predsednik zunajparlamentarne stranke Glas za otroke in družine Aleš Primc. Zavzel se je za skupno demografsko politiko in skladen regionalni razvoj ter ukrepe na dolgi rok ne glede na to, katera vlada je na oblasti.

V razpravi je Miha Kordiš (Levica) izpostavil, da v Sloveniji nimamo demografskega problema in da je slika rodnosti nekaj povsem normalnega za moderno družbo. "Naš problem ni demografija, ampak neenakost in pomanjkanje solidarnosti. Tega se v Levici zavedamo, zato smo tudi ukinili urad za demografijo, potrebujemo več solidarnosti," je dejal. SDS-u je očital, da zganja natalitetno paniko.

Darko Krajnc (Svoboda) se strinja s Primcem, da imamo demografski problem, želel bi si, da se doseže politično soglasje in da skupaj ustvarijo takšne politike, da mladi ostanejo in najdejo smisel življenja v Sloveniji.