Urejanje bolniških odsotnosti je administrativno delo, poudarjajo predstavniki Fidesa. Foto: Pixabay
Urejanje bolniških odsotnosti je administrativno delo, poudarjajo predstavniki Fidesa. Foto: Pixabay

Ministrstvo za zdravje je v ponedeljek objavilo mnenje, da omejevanje dostopnosti do nujnih zdravstvenih storitev v času stavke ni dopustno in da morajo izvajalci poleg izdajanja bolniških listov omogočiti različne oblike naročanja, kar poleg osebnega dostopa do ambulante velja tudi za telefonsko in elektronsko naročanje. Po navedbah ministrstva je nujna obravnava zavarovancev, ki potrebujejo začasno zadržanost od dela zaradi ohranjanja socialne varnosti državljanov. Da morajo zdravniki med stavko zagotavljati storitve, ki so nujne za socialno varnost zavarovancev, je sporočil tudi Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS).

Sorodna novica Ministrstvo: Bolniški listi in dostopnost na daljavo morajo biti zagotovljeni

Sindikat zdravnikov in zobozdravnikov Fides pa je sporočil, da trditev ministrstva nima nobene pravne podlage, je napačna in tudi nedopustna, saj posega v pravico zdravnikov do stavke.

Fides navaja, da je zdravnik v času stavke dolžan zagotavljati zdravstvene storitve otrokom do 18. leta starosti ter starejšim od 65 let, obravnavo nosečnic in obvladovanje nalezljivih bolezni ter tiste zdravniške storitve, katerih opustitev bi v kratkem času vodila v nepopravljivo hudo okvaro zdravja ali v smrt.

"Zakon jasno določa minimalno zdravstveno obveznost zgolj za naštete primere in le v primerih, ki izpolnjujejo navedene pogoje, je treba zagotoviti tudi izdajanje zdravniških potrdil in spričeval. Nikakor pa ta obveznost ne obstaja za primere, ki sodijo iz obsega storitev, uvrščenih v minimum delovnega procesa, torej tudi ne za kakršne koli aktivnosti, ki bi bile potrebne za ohranjanje socialne varnosti državljanov," so zapisali v sindikatu in odgovornost za zaplete naprtili na vlado.

Kaj pomeni umik soglasij za nadurno delo

Sorodna novica Več pritožb pacientov zaradi zaostritve stavke. Nekateri zdravniki naj bi ponujali zasebne storitve.

Fides je sicer v ponedeljek sporočil, da vse več zdravnikov na stavkovnih zborih izraža željo po preklicu soglasij za nadurno delo. Zdaj je pojasnil, kaj to v praksi pomeni: da zdravniki ne bodo delali več, kot je določeno v evropski direktivi. Ta ne dovoljuje več kot 8-urnega delovnika, delo omejuje na 40 ur tedensko in na največ 16 ur neprekinjenega dela. Starejšim od 55 let in staršem otrok do treh let starosti ni treba opravljati nočnega dela, ne smejo se jim nalagati nadure in ne sme se jim prerazporejati delovni čas.

Delovnik po evropski direktivi zahteva vzpostavitev boljših delovnih razmer z več časa za družino, kar je pomembno predvsem za mlajše zdravnike, navajajo v sindikatu. Glede na to, da se vse manj zdravnikov odloča za delo v javnem zdravstvu in da se priliv zdravnikov iz držav nekdanje Jugoslavije ustavlja, bi boljše delovne razmere lahko rešile ta trend, meni Fides. "Dober primer iz prakse je na primer Avstrija, kjer se zaradi višjih plač in boljših razmer tuji zdravniki vse raje zaposlujejo," so sklenili v Fidesu.

Zdravniki in zobozdravniki so prejšnji ponedeljek začeli stavko, ki bo trajala do preklica. Zahtevajo izpolnitev že podpisanih sporazumov z vlado, ureditev plačnega sistema zdravnikov v posebnem zdravstvenem stebru, določitev karierne poti zdravnika in odpravo plačnih nesorazmerij, vključno z dvigi plač starejšim zdravnikom.