Salman Rushdie med govorom na podelitvi nagrade na sedežu Centra Vaclava Havla v New Yorku. Foto: AP
Salman Rushdie med govorom na podelitvi nagrade na sedežu Centra Vaclava Havla v New Yorku. Foto: AP

"Opravičujem se, ker sem skrivni gost," je po pisanju Associated Press (AP) dejal Rushdie, potem ko ga je napovedala iransko-ameriška pisateljica in profesorica angleške književnosti Azar Nafisi, avtorica knjige Reading Lolita in Teheran. "Sploh se ne počutim skrivnostno. A to je življenje nekoliko poenostavilo," je še dejal nagrajenec, čigar kraj bivališča je znova večinoma nerazkrit, odkar ga je napadalec avgusta lani med literarnim festivalom v zvezni državi New York večkrat zabodel.

Nagrado so mu podelili na Manhattnu, kjer je Center Vaclava Havla, ki je bil ustanovljen leta 2012 kot Knjižnična fundacija Vaclava Havla (1936–2011). Poimenovan je po češkem dramatiku in disidentu, ki je po padcu komunističnega režima v poznih 80. letih preteklega stoletja postal zadnji predsednik Češkoslovaške. Poslanstvo centra je nadaljevanje dediščine Vaclava Havla, ki je bil znan po zagovarjanju človekovih pravic in svobode izražanja.

Še nagrada za pogumnega pisca v nevarnosti
Podelili so še nagrado za kaljenje miru za pogumnega pisca v nevarnosti, ki jo je prejel zaprti egiptovski aktivist Ala Abdel Fatah. Lovoriko je v njegovem imenu sprejela njegova teta, sicer priznana piska in prevajalka Ahdaf Soueif, ki je dejala, da je njen nečak seznanjen z nagrado. "Zelo je hvaležen. Še posebej ga je razveselilo ime nagrade – da 'kali mir'. Ob tem se je res zabaval," je povedala.

Ala Abdel Fatah, ki bo konec tega tedna dopolnil 42 let, je postal mednarodno prepoznavno ime med prodemokratičnimi vstajami leta 2011 na Bližnjem vzhodu, ki so strmoglavile dolgoletnega egiptovskega predsednika Hosnija Mubaraka. Od takrat je bil pod predsedovanjem Abdela Fataha Al Sisija večkrat zaprt, zaradi česar je za številne postal simbol nadaljevanja avtokratske vladavine v Egiptu.

Ala Abdel Fatah leta 2011 med protesti na Trgu Tahrir, ki je postal središče političnih demonstracij v Kairu. Foto: Wikipedia
Ala Abdel Fatah leta 2011 med protesti na Trgu Tahrir, ki je postal središče političnih demonstracij v Kairu. Foto: Wikipedia
Sorodna novica Salman Rushdie: Sem proti vojni, saj v vojni umirajo nedolžni

Rushdie o Vaclavu Havlu: "Nekakšen moj junak"
Salman Rushdie je ob prejemu nagrade opozoril, da je v preteklem mescu prejel nagrado za mir nemških knjižnih knjigotržcev, zdaj pa nagrado za kaljenje miru, zaradi česar se je vprašal, na kateri strani "ograje" pravzaprav stoji. Velik del govora je namenil besedam hvale za svojega nekdanjega tesnega prijatelja Havla, ki se ga je spominjal kot enega prvih voditeljev, ki so ga branili, potem ko se je zaradi fatve, ki jo je nad njim leta 1989 izrekel ajatola Ruholah Homeini zaradi njegovega domnevno bogokletnega romana Satanski stihi.

76-letni Rushdie je dejal, da je bil Havel "nekakšen njegov junak", ki je bil "sposoben biti umetnik in hkrati aktivist." "Bil je navdih zame, tako kot za mnoge, številne pisce, in prejeti nagrado v njegovem imenu je velika čast," je sklenil Rushdie.