Novak Đoković je osvojil sedmi Wimbledon in se izenačil s Samprasom. Foto: Reuters

V rekordnem 32. finalu turnirja za grand slam je 35-letni Đoković osvojil 21. lovoriko (pred njim je le Nadal z 22), v Wimbledonu pa je dobil sedmega od osmih finalov. Premagal ga je le Andy Murray leta 2013, ko je Srb doživel tudi zadnji poraz na osrednjem igrišču. Zmagoviti niz v Wimbledonu je podaljšal na 28 dvobojev in se po številu naslovov izenačil s Petom Samprasom.

Finali turnirjev za grand slam

Rafael Nadal: 22-8 (73,3%)

Novak Đoković: 21-11 (65,6%)

Roger Federer: 20-11 (64,5%)

Kyrgios, prvi nepostavljeni finalist po letu 2003, je bil boljši tenisač v prvem nizu, ko Đoković ni našel odgovora na Avstralčev servis. Bolj se je dvoboj odmikal, boljši je bil Srb, ki je začel precej bolje brati začetni udarec Kyrgiosa. Predvsem je prevladoval v daljših izmenjavah.

27-letni Kyrgios je v svojem prvem velikem finalu postajal čedalje nemirnejši, kar je izkušeni Đoković s pridom izkoriščal. Tehtnica se je dokončno nagnila v korist Srba v podaljšani igri, ki jo je dobil s 7:3. Nekaj trenutkov pozneje je Đoković že po tradiciji zmagoslavno žvečil wimbledonsko sveto travo.

Đoković ostaja kralj Wimbledona

Đoković: Nisem si mislil, da bom tako lepo govoril o tebi

"Težko je najti tolažilne besede, toda pokazal si, zakaj si eden najboljših na svetu. Želim ti res vse najboljše. Zelo te spoštujem, vse se ti sestavlja na svoje mesto in od tebe bomo še veliko videli," je še povedal Đoković. In v smehu sklenil: "Nisem si pa mislil, da bom tako lepo govoril o tebi. To je zdaj uradno 'bromance'." Pred dvobojem sta se igralca tudi dogovorila, da zmagovalec plača večerjo: "Zato pa je Nick tudi izgubil," se je še pošalil srbski zvezdnik.

Kyrgios: On je nekaj podobnega bogu

"On je nekaj podobnega bogu," se je na tekmeca po dvoboju ozrl Avstralec. "Čestitam mu za zmago, vsi vedo, da imava občasno težaven odnos, ampak hvala, da si to zdržal." Avstralec je v izjavah, ki so bile izrečene napol v šali, dodal, da bo zdaj nujno treba na počitnice in da se bo nekoč vrnil v Wimbledon, ne ve pa še, kdaj. "Z ekipo smo res izčrpani," je sklenil.

Đoković tretjič zapored izgubil prvi niz

V prvem nizu je odločal en odvzem servisa. Kyrgios je do brejka prišel v peti igri, ko si je priigral vodstvo 15:40 in po dvojni napaki Đokovića povedel s 3:2. Avstralec je izjemno serviral (sedem asov, 77-odstotni prvi servis) in Đokoviću v uvodnem nizu ni dopustil prav nobene priložnosti. Srb je prvi niz, ki je trajal 35 minut, izgubil v svojem tretjem zaporednem dvoboju. To se mu je na travi zgodilo tretjič v karieri, nazadnje leta 2007.

Đoković v sedmih nebesih

Đoković sploh prvič odvzel servis Kyrgiosu

Svoj trenutek je Đoković dočakal na začetku drugega niza, ko je sploh prvič v treh medsebojnih dvobojih odvzel servis Avstralcu. Na servis Kyrgiosa je po dveh dolgih točkah povedel z 0:40. Izkoristil je že prvo priložnost, ko je zadel mrežo, žogica pa se je skotalila v polje Avstralca. Vodstvo s 3:1 je oplemenitil v naslednji igri, čeprav je Kyrgios zagrozil z izenačenjem na 40. Ko je Đoković serviral za niz pri prednosti 5:3, si je Kyrgios priigral tri vezane priložnosti za odvzem servisa. Vse je zapravil. Nato si je priigral še četrto, a tudi te ni izkoristil. Đoković je po uri in desetih minutah le izenačil na 1:1 v nizih.

V tretjem nizu se je trend obrnil

Če je v prvih dveh nizih Kyrgios lažje osvajal svoje servisne igre, se je v tretjem nizu trend obrnil. Đoković je imel dve priložnosti za brejk že v uvodni igri, a je obe zapravil. Avstralec je bil vse bolj nervozen in je čedalje več komuniciral z občinstvom. Odločitev je padla v deveti igri pri izenačenem izidu na 4:4. Kyrgios je vodil s 40:0, vendar je Đoković dobil naslednjih pet točk in brejk je bil tu. Prednosti Srb ni zapravil. Po dobrih dveh urah je bilo 2:1 v nizih. Đoković je do tega trenutka napravil zgolj enajst nevsiljenih napak.

V podaljšani igri povedel s 6:1

V četrtem nizu si nihče ni priigral priložnosti za odvzem servisa. Đoković je zlahka osvajal svoje servisne igre, Kyrgios nekaj težje, a v hujše škripce ni zapadel. Odločala je podaljšana igra, v kateri je Nole povedel s 6:1 in in izkoristil tretjo zaključno žogo.