Palestinski predsednik Abas na obisku pri savdskem kralju Salmanu leta 2020. Foto: AP
Palestinski predsednik Abas na obisku pri savdskem kralju Salmanu leta 2020. Foto: AP

Diplomatski svetovalec palestinskega predsednika Mahmuda Abasa Maždi Al Kalidi je v soboto prejel kopijo poverilnih pisem veleposlanika Najefa Al Sudairija kot nerezidenčnega odposlanca Savdske Arabije v Jordaniji, poroča palestinska tiskovna agencija Wafa.

Al Sudairi je sicer trenutni veleposlanik Savdske Arabije v Jordaniji, zdaj pa bo deloval tudi kot generalni konzul v Jeruzalemu, poroča Al Džazira. Diplomatske zadeve za palestinska ozemlja je do zdaj obravnavalo veleposlaništvo Savdske Arabije v jordanski prestolnici Aman.

Al Kalidi je imenovanje označil kot "pomemben korak, ki bo prispeval k nadaljnji krepitvi močnih bratskih odnosov, ki povezujejo obe državi in dve bratski ljudstvi".

Savdski odposlanec je prav tako imenovanje označil za "pomemben korak", ki odraža željo kralja Salmana in prestolonaslednika Mohameda bin Salmana, da "okrepita odnose z brati iz države Palestine in ji dala uradni zagon na vseh področjih".

Otoplitev odnosov med Savdsko Arabijo in Izraelom

Savdska Arabija sicer vztraja pri skupnem stališču Arabske lige, da z Izraelom ne bo vzpostavljala diplomatskih odnosov, dokler ne bo rešen spor med Izraelci in Palestinci. Vendar so se v zadnjih mesecih odnosi med državama nekoliko otoplili, za kar si prizadevajo tudi ZDA.

Med Riadom in Washingtonom potekajo pogovori o savdskih pogojih za normalizacijo odnosov, med katerimi so denimo varnostna jamstva in pomoč pri civilnem jedrskem programu. Izraelski zunanji minister Eli Cohen je v četrtek dejal, da je "mir med Izraelom in Savdsko Arabijo vprašanje časa".

Prejšnji teden je palestinski zunanji minister Rijad Al Maliki dejal, da bodo palestinske oblasti savdskim uradnikom posredovale pomisleke glede prizadevanj za normalizacijo.

Abas zamenjal skoraj vse guvernerje na Zahodnem bregu

Palestinski predsednik Mahmud Abas je v četrtek sicer številne presenetil z odločitvijo o zamenjavi skoraj vseh palestinskih guvernerjev na Zahodnem bregu in v Gazi.

Izraelske varnostne sile so letos izvedle obsežno racijo na območju Dženina. Foto: EPA
Izraelske varnostne sile so letos izvedle obsežno racijo na območju Dženina. Foto: EPA

Razrešeni so bili guvernerji osmih provinc na okupiranem Zahodnem bregu, tudi na območjih Nablusa, Dženina in Tulkarema. Kraje so v zadnjih mesecih pretresali nemiri in izraelske policijske racije, območje pa je postalo žarišče palestinskega oboroženega odpora, kar je spodkopalo Abasove oblasti, poroča Al Džazira. Odstavljeni so bili tudi guvernerji Kalkilije, Tulkarema, Betlehema, Hebrona, Tubasa in Jerihe.

Abas je razrešil tudi štiri guvernerje v oblegani Gazi, katerih vloga je bila sicer od Hamasovega prevzema nadzora leta 2007 simbolična.

Na položaju so ostali le guvernerji treh območij, vključno z Ramalo, kjer je sedež mednarodno priznanih palestinskih oblasti. Abasov urad je sporočil, da bodo oblikovali komisijo, ki bo predlagala zamenjave.

Več odstavljenih guvernerjev je sporočilo, da so za razrešitev izvedeli iz medijev. Nekdanji guverner Jeriha Džihad Abu Al Asal je dejal, da so s kolegi sicer zaradi vse večjih zahtev po spremembah že leta pričakovali politične menjave, vendar jih je odlok vseeno presenetil. Dejal je, da ne vedo uradnih razlogov za razrešitev, vendar bodo odločitev spoštovali.

Skrajno desna Netanjahujeva vlada vse bolj agresivna

Mednarodno priznane palestinske oblasti imajo sicer po poročanju Al Džazire vse več težav. Skrajno desna vlada izraelskega premierja Benjamina Netanjahuja je uvedla številne sankcije proti stranki, razširila naselbine na palestinskih ozemljih in okrepila vojaške napade na okupirana mesta na Zahodnem bregu. V petek je bil v novem izraelskem napadu na palestinsko begunsko taborišče Tulkarem ubit 23-letni moški.

Vplivni ministri v Netanjahujevi vladi odkrito pozivajo k razpadu palestinskih oblasti in priključitvi okupiranega Zahodnega brega. Njihove pozive spremlja porast nasilja naseljencev nad Palestinci.

Izraelske okupacijske sile so po navedbah palestinskih uradnikov od začetka leta 2023 ubile najmanj 220 Palestincev, kar je bilo po mnenju Združenih narodov najbolj smrtonosno leto, odkar so začeli popisovati smrtne žrtve ob koncu druge intifade leta 2005. V istem obdobju je bilo v ločenih napadih ubitih najmanj 27 Izraelcev.