Foto: EPA
Foto: EPA

Študent informacijskih tehnologij Jack Sweeney je ustvaril računalniški program (angl. bot), ki analizira javno dostopne baze podatkov o letalskih poletih in med njimi identificira zasebna letala bogatašev.

Čeprav so informacije, na katere se Sweeney zanaša, javne, pa njegov program zahteva sofisticirano znanje za uskladitev frekvenc transponderjev letal z ločeno razpoložljivimi anonimnimi načrti letenja, delovanje njegovega programa opisuje tehnološki portal Protocol.

Njegov sistem zahteva poglobljeno poznavanje delovanja letalskega sistema, kar je Sweeney pridobil od očeta, ki dela v letalski industriji. Sledenje letal pa je njegov konjiček že od otroštva, poroča britanski Daily Mail.

Na Twitter profilu @ElonJet Sweeney od junija 2020 objavi vsak vzlet in pristanek zasebnega letala Elona Muska. Na različnih profilih na Twitterju sledi tudi letalom drugih 15 bogatašev, denimo Jeffa Bezosa in Billa Gatesa, vendar ima Muskov profil daleč največ sledilcev, v času pisanja prispevka okoli 166.000.

Muska zaskrbelo za varnost: Nočem, da me nek norec sestreli

Najbogatejši človek na svetu, čigar skupno premoženje je ocenjeno na okoli 220 milijard dolarjev, je novembra lani kontaktiral Sweeneyja in ga v zasebni komunikaciji pozval, naj ukine račun na Twitterju, saj predstavlja "varnostno tveganje".

Elon Musk je sprva študentu sam ponudil 5000 dolarjev. Ko je ta zahteval 50.000 dolarjev, se Musku več
Elon Musk je sprva študentu sam ponudil 5000 dolarjev. Ko je ta zahteval 50.000 dolarjev, se Musku več "ni zdelo prav plačati za umik profila". Foto: EPA

Sweeney je odpisal, da ne želi ogrožati njegove varnosti in na pol v šali dodal, da si v zameno želi nov avtomobil Tesla Model 3. Musk se na zahtevo ni odzval, je pa mladeniča povprašal o njegovem programu in varnostnih sistemih letalske kontrole, je razvidno iz posnetkov zasebnih sporočil, ki jih je objavil Daily Mail.

"Ni mi všeč ideja, da me nek norec sestreli," je pozneje Musk znova pozval Sweeneyja, naj izbriše račun, in mu v zameno za umik računa in nekaj varnostne pomoči ponudil 5000 dolarjev (4485 evrov). Študent univerze v Kaliforniji je na to odgovoril, da bi raje prejel 50.000 dolarjev, ki bi mu pomagali financirati študij in kupiti Teslo.

Musk mu je sporočil, da mora o tem razmisliti. Po premisleku je ugotovil, da se mu "ne zdi prav, da bi plačal za umik profila", kot je njegove besede povzel Protocol.

Sweeney želi pripravništvo, epilog še ni znan

Sweeney je nato spremenil svoje zahteve in Muska pozval, naj ga sprejme na pripravništvo v svoji podjetji Tesla ali SpaceX. Javnosti odgovor Muska ni znan.

Milijarder naj bi sicer po navedbah Daily Maila v zadnjem času začel igrati igro "mačke z mišjo", saj svoje zasebno letalo – mimogrede, po poročanju portala Autblog ni električno ali okolju prijazno – večkrat pošlje na pot, medtem ko je sam nekje drugje. Sweeney je na Twitterju v četrtek zgolj odgovoril, da "sledi letalom in ne ljudem na njih".