Erdogan je dejal, da bo morala Ukrajina
Erdogan je dejal, da bo morala Ukrajina "omiliti svoj pristop". Foto: Reuters

"Menim, da lahko dosežemo napredek. Turčija verjame, da bomo v kratkem času našli rešitev, ki bo izpolnila pričakovanja," je na skupni novinarski konferenci dejal Erdogan. Turčija si prizadeva oživiti sporazum, ki je omogočal varen prehod žita iz treh ukrajinskih črnomorskih pristanišč, ter upa, da bi ga lahko uporabili kot podlago za vnovični začetek mirovnih pogovorov.

Turškega predsednika, ki se je s Putinom srečal prvič po vnovični izvolitvi maja letos, v Sočiju spremlja številčna delegacija, v kateri so med drugim ministri za obrambo, zunanje zadeve, energetiko in finance.

Erdogan je po srečanju še poudaril, da mora "Ukrajina omiliti svoj pristop, da bo mogoče narediti skupne korake z Rusijo". Dejal je, da mora biti več žita namenjenega Afriki in ne evropskim državam.

Rusija je julija odstopila od dogovora, odtlej pa izvedla več zračnih napadov na ukrajinsko pristaniško infrastrukturo. Le nekaj ur pred srečanjem Putina in Erdogana so Rusi napadli ukrajinsko pristanišče Izmail in uničili več skladišč.

Putin krivi Zahod, da je s sankcijami onemogočil izvoz ruskega žita in gnojil. Foto: Reuters
Putin krivi Zahod, da je s sankcijami onemogočil izvoz ruskega žita in gnojil. Foto: Reuters

Putin zahteva odpravo omejitev za ruski kmetijski izvoz

Putin je po srečanju ponovil zahteve Rusije, ki je pripravljena obuditi sporazum, ko bodo odpravljene omejitve za njen izvoz. "Pripravljeni smo razmisliti o možnosti oživitve sporazuma o izvozu žita, in to takoj, ko bodo vsi sporazumi o odpravi omejitev za ruski kmetijski izvoz v celoti izvedeni," je dejal Putin. Eden izmed ruskih pogojev je tudi vrnitev ruske kmetijske banke v mednarodni sistem SWIFT.

Ob tem je znova dejal, da zahodne sankcije ovirajo izvoz ruskega žita, gnojil in kmetijske tehnologije. Trditve Zahoda, da je Rusija s prekinitvijo sodelovanja v dogovoru o žitu zanetila prehrambeno krizo, so po Putinovih izjavah netočne, saj se cene ob njenem izstopu iz dogovora niso zvišale. "Fizičnega pomanjkanja hrane ni," je dejal Putin in dodal, da so z dogovorom "ogoljufali" Rusijo, saj je 70 odstotkov izvoženega žita šlo v bogate države.

Rusija bo žito v Afriko poslala prek Turčije in Katarja

Rusija letos pričakuje 130 milijonov ton pridelka žita, od tega lahko 60 milijonov ton izvozi. Ruski predsednik je še povedal, da je Rusija blizu sklenitvi sporazumov s šestimi afriškimi državami o dobavi brezplačnega žita. Burkina Fasu, Zimbabveju, Maliju, Somaliji, Srednjeafriški republiki in Eritreji naj bi dobavili do 50.000 ton žita. Prve pošiljke brezplačnega žita iz Rusije naj bi bile po njegovih besedah na voljo že v prihodnjih tednih.

Brezplačna naj bi bila tudi dobava tega žita, ki ga nameravajo v Afriko dobaviti prek Turčije in Katarja. Rusija namerava do enega milijona ton žita dobaviti Turčiji, kjer ga bodo predelali in poslali v države. Putin je poudaril, da to ni alternativa dogovoru o žitu.

Erdogan na srečanju s Putinom