Množica podpornikov skupnosti LGBTQIA+ skupnosti je danes ob 17. v mavričnih barvah zavzela Trg svobode. Pred mikrofonom se je zvrstila vrsta govornikov, ki so poudarjali predvsem solidarnost.

Po dveh letih ni nič boljše

Parada ponosa, ki ima začetke v uporih proti sistemskemu pregonu, je zgolj eno orodje vidnosti in opolnomočenja. Za korenito spremembo in izgradnjo svobodnejše, bolj enakopravne družbe so potrebna skupna prizadevanja v imenu solidarnosti in medsebojne pomoči. Ključ se skriva tudi v sloganu letošnje parade: “Zate, zame, za nas.” 

Prva Parada ponosa se je v Mariboru zgodila pred dvema letoma, lani pa je zaradi epidemije in ukrepov odpadla. Dve leti kasneje so LGBTQIA+ osebe še vedno podvržene diskriminaciji, predsodkom in izključevanju, mariborska regija in vzhodni del Slovenije pa na področju vidnosti, varnih prostorov in dostopnosti virov še zmeraj zaostajata za prestolnico, menijo organizatorji Parade.

Nad sovraštvo z empatijo

“Naša revolucionarna moč je lahko edino brezkompromisno povezovanje med seboj in skrb drug do drugega. Najboljši odgovor na tradicijo sovraštva je tradicija solidarnosti in empatije do najbolj zatiranih oseb,” je v govoru izpostavila Lee Aymard, aktivistka in programska sodelavka na Zavodu TransAkcija.

“Vsak od nas se lahko odloči, v kakšnem mestu želi živeti. Da želi živeti v mestu, v državi, v skupnosti držav, kjer skupne vrednote spoštovanja človekovega dostojanstva, svobode, demokracije, enakosti, pravne države in spoštovanja človekovih pravic niso samo seznam želja, napisanih v Lizbonski pogodbi,” je k odgovornosti pozvala Marja Guček, direktorica Mladinskega kulturnega centra Maribor.

Kljub dobri podpori javnosti in razmeroma tolerantnemu odzivu večine na drugačnost, se je iz vrst obiskovalcev socialnih omrežij vsulo precej ogorčenja, obtoževanja, kazanja s prstom ter celo izrazi gnusa. Prav to je nemara razlog, da je Parada ponosa še kako potrebna, sprememb na mikronivoju sicer nikoli ne bo.

Podpri parado, izobesi zastavo

S pričetkom meseca ponosa je Mladinski kulturni center Maribor tudi letos pripravil akcijo »Podpri parado, izobesi zastavo«, s katero so pozvali mariborsko javnost, da v juniju izrazi solidarnost do skupnosti LGBTQIA+ v obliki izobešanja mavričnih zastav. Odziv je bil odličen in zastave so izobešene na 19 javnih lokacijah, med drugim n MOM ter sedežu Univerze ter pri podpornikih skupnosti.