Nazaj v prihodnost

Takšni so ukrepi vlade v boju zoper podražitve goriv

G.G.
15. 6. 2022, 14.56
Posodobljeno: 16. 6. 2022, 06.08
Deli članek:

Kako bo vlada krotila draginjo? Ukrepe je na tiskovni konferenci po seji vlade predstavil premier Robert Golob.

Profimedia
Na avtocestah bodo cene goriv za približno 20 odstotkov višje od cen izven avtocest.
Nova pravila za oblikovanje cen na bencinskih servisih bodo začela veljati 21. junija.

Na vladi so obravnavali prvi korak, kako se soočiti z energetsko in prehrambeno draginjo. "S temi dejstvi se moramo spopasti na pravi način," je začel predsednik vlade Robert Golob in predstavil prvi korak na področju naftnih derivatov. 

Nafta se je v letu dni podražila za 75 odstotkov, maloprodajne cene sicer niso temu v celoti sledile, je povedal Golob in dodal, da smo "v Sloveniji imeli več različnih režimov, boljše za trgovce, boljše za potrošnike, z regulacijo maloprodajnih cen, tak režim pa je povsem nevzdržen". Naftni trgovci zaradi tega gorivo prodajajo z izgubo in po pojasnilih pristojnih na gospodarsko ministrstvo pošiljajo večdesetmilijonske zahtevke za povrnitev škode zaradi kontrole cen.

"Šli smo po principu nazaj v prihodnost," je povedal Golob. To pomeni, da bo vlada znova uvedla regulacijo marž trgovcev na bencinskih servisih zunaj avtocest ter sprostila marže in cen na avtocestah. "To pomeni, da bodo regulirane cene izven avtocest in sproščene na avtocestah," je razložil Golob in pojasnil, da so se zato odločili, ker se je izkazalo, da trg izven avtocest ne deluje, saj imajo vsi ponudniki podobne cene, na avtocestah pa je malenkost drugače, ker so tam prisotni tudi tujci.

Cene nekoliko ugodnejše zunaj avtocest

S ponovno liberalizacijo cen na avtocestah in hitrih cestah se želi vlada tako izogniti nadaljevanju situacije, da bi se iz slovenskega proračuna plačevalo cenejše gorivo za tranzitni promet čez Slovenijo. Obenem pa bodo imeli slovenski državljani možnost uporabe bencinskih črpalk po Sloveniji zunaj avtocest in hitrih cest, kjer bodo cene pogonskih goriv predvidoma ugodnejše.

Zunaj avtocest in hitrih cest bodo tako maloprodajne cene 95-oktanskega bencina in dizla spet regulirane po metodi, ki je veljala pred dokončno liberalizacijo cen pogonskih goriv po državi 1. oktobra 2020. Maloprodajna cena bo tako oblikovana vsakih 14 dni po modelu, določenem v uredbi. Ta je pred liberalizacijo vključeval na primer gibanje cen naftnih derivatov na mediteranskih borzah in tečaj evra.

Cene na bencinski servisih izven avtocest bi bile torej po današnjih ocenah približno okoli 1,8 evra za liter bencina, podobno kot na Hrvaškem. Na avtocestah pa bodo cene približno 20 odstotkov višje. 

Šok zaradi podražitev bo nekoliko zamaknjen

Da pa bi bil cenovni šok z naslednjim torkom manjši, se je vlada danes odločila še za začasno odpravo več okoljskih dajatev, ki določajo končno ceno pogonskih goriv. Ta korak bo vplival tudi na nekatere druge energente.

Tako je začasno ukinila obveznost plačila okoljske dajatve za obremenjevanje okolja z emisijo ogljikovega dioksida za dizel, bencin, kurilno olje in zemeljski plin. Ukinitev je začasna in velja do 17. avgusta.

Vlada je še z eno uredbo na nič znižala prispevek za zagotavljanje podpor proizvodnji električne energije v soproizvodnji z visokim izkoristkom in iz obnovljivih virov energije. Znižanje velja najdlje eno leto, torej za čas delne regulacije pogonskih goriv.

Na vrednost nič je za čas regulacije cen pogonskih goriv znižala tudi prispevek za energetsko učinkovitost.