Porota je za nekdanjo medicinsko sestro v petek odločila, da je kriva sedmih umorov in šestih poskusov umora, v dveh točkah jo je oprostila, v dveh pa ni odločila. Foto: Reuters
Porota je za nekdanjo medicinsko sestro v petek odločila, da je kriva sedmih umorov in šestih poskusov umora, v dveh točkah jo je oprostila, v dveh pa ni odločila. Foto: Reuters

"Ravnali ste na način, ki popolnoma nasprotuje normalnim človeškim nagonom, da se dojenčke neguje in zanje skrbi," je dejal sodnik. Poudaril je, da je šlo za ogromno zlorabo zaupanja.

Letby je s tem postala četrta ženska v Veliki Britaniji, ki bo morala preostanek svojega življenja preživeti za zapahi in je bila obsojena na najvišjo mogočo zaporno kazen.

Letby je bolnim ali prezgodaj rojenim novorojenčkom med drugim vbrizgavala zrak, jih čezmerno hranila z mlekom in jih zastrupljala z inzulinom. Med junijem 2015 in julijem 2016 se je na neonatalnem oddelku bolnišnice v Chesterju na severu Anglije znatno povečalo število novorojenčkov, ki so doživeli hude in nepričakovane kolapse. Vsakič ko se je to zgodilo, je bila Letby, ki je obtožbe zanikala, edina v službi.

Zdaj 33-letno medicinsko sestro so po nizu smrti trikrat aretirali, nazadnje leta 2020, ko so jo tudi obtožili. Tožilstvo jo je označilo za preračunljivo žensko, ki je izkoristila ranljivost nedonošenčkov, da bi prikrila svoja dejanja, pri čemer je uporabljala metode, ki "niso pustile veliko sledi".

Zapisi, ki so jih našli na njenem domu. Foto: Reuters
Zapisi, ki so jih našli na njenem domu. Foto: Reuters

"V njenih rokah so nedolžne snovi, kot so zrak, mleko, tekočine, ali zdravila, kot je inzulin, postale smrtonosne. Svoje znanje je izkrivila in uporabila svoje veščine, da bi povzročila poškodbe, žalost in smrt," je dejal tožilec Pascale Jones.

V zapisih priznala krivdo

Med preiskavo njenega doma je policija našla bolnišnično dokumentacijo in več zapisov. "Zlobna sem, to sem naredila," naj bi pisalo na enem od njih. "Ne zaslužim si živeti. Namenoma sem jih ubila, ker nisem dovolj dobra, da bi skrbela zanje," pa na drugem. Prvi zapis je poskušala Letby pozneje pojasniti z besedami, da ga je napisala po tem, ko so jo po smrti trojčkov na oddelku premestili na pisarniške dolžnosti.

Posnetek aretacije leta 2018. Foto: Reuters
Posnetek aretacije leta 2018. Foto: Reuters

Kot je dejala, se je zaradi tega počutila, kot da je "nekaj naredila narobe". Ob tem je namignila, da naj bi nadrejeni krivdo pripisali njej in tako prikrili napake bolnišnice.

Primer Lucy Letby je na Otoku obudil spomine na dva zloglasna britanska morilca, zdravnika Harolda Shipmana in medicinsko sestro Beverly Allitt. Prvi je bil obsojen za umor 15 bolnikov, poznejša preiskava pa je pokazala, da je med letoma 1971 in 1998 z morfijem ubil okoli 250 ljudi.

Allitt pa je bila leta 1993 zaradi umora štirih otrok, za katere je skrbela, poskusa umora treh drugih in drugih kaznivih dejanj obsojena na dosmrtni zapor.

Dosmrtni zapor za britansko medicinsko sestro