Pirc Musar je opozorila, da mora Varnostni svet ZN-a zaradi razmer v Gazi čim prej ukrepati. Foto: Reuters
Pirc Musar je opozorila, da mora Varnostni svet ZN-a zaradi razmer v Gazi čim prej ukrepati. Foto: Reuters

Predsednica je zapisala, da je zgrožena, ko vidi, kako zelo je mednarodna skupnost padla na izpitu humanitarnosti in humanosti, saj da poboji, ki jih dnevno spremljamo v sliki in besedi v različnih delih sveta, postajajo neka nova normalnost. "Tega Slovenija kot demokratična država, zavezana varstvu temeljnih človekovih pravic in svoboščin, ne more dopustiti," je dodala v pozivu Varnostnemu svetu, da ustavi pobijanje v Gazi.

"Mednarodna skupnost, ki mora ukrepati, da se ta zločin dokončno preneha, ima svoje ime. To sta Organizacija združenih narodov in njen Varnostni svet. To je naše prvo in zadnje zatočišče za ohranjanje mednarodnega miru in varnosti na temelju varstva človekovih pravic," je nadaljevala predsednica v pismu, a opozorila, da je bil Varnostni svet od samega nastanka žal žrtev interesov posameznih držav, še posebej tistih s pravico veta. "Članstvo v Varnostnem svetu ni namenjeno ozkim interesom držav, temveč da tam sedijo in ukrepajo v imenu človeštva. Zaradi te neodgovornosti nas dosežejo slike iz Gaze, ob katerih zatisnemo oči – od groze in od sramu hkrati. Mrtvi, ranjeni, oboleli in celo zaradi lakote umirajoči otroci niso stvar politike in državnih interesov, zavezništev in meddržavne podpore ali samoobrambe. So preprosto zločin in zanikanje kakršne koli človeške humanosti."

Izrael od 7. oktobra lani, ko so njegovo ozemlje napadli pripadniki palestinskega gibanja Hamas, vodi vojaško operacijo na območju Gaze, med katero je bilo doslej ubitih več kot 30.000 Palestincev. Foto: Reuters
Izrael od 7. oktobra lani, ko so njegovo ozemlje napadli pripadniki palestinskega gibanja Hamas, vodi vojaško operacijo na območju Gaze, med katero je bilo doslej ubitih več kot 30.000 Palestincev. Foto: Reuters

"Slovenija si mora prizadevati za dosego premirja"

Pirc Musar je zato pozvala države članice VS-ja, da tem grozotam naredijo konec tako, da ta organ zaukaže premirje v Gazi. "Pozivam države članice VS-ja, ki to moč imajo, da povrnejo vsaj osnovno dostojanstvo ljudem, ki trpijo in umirajo v Gazi. To bi premirje omogočalo, vsaj do neke mere. Kot članica Varnostnega sveta si mora Slovenija še naprej po svojih najboljših močeh in z vsem znanjem in izkušnjami, kar jih premoremo, prizadevati za dosego premirja in takojšnjo humanitarno pomoč civilistom v Gazi. Premirje pred začetkom ramazana zahteva celotna razumna domača in mednarodna javnost. Kot predsednica Slovenije sem se pripravljena kadar koli dejavno vključiti v ta prizadevanja," je dodala.

Zapisala je še, da "ne bomo nikoli pozabili" grozljivega pokola Hamasa in izraelske politike kolektivnega kaznovanja Palestincev. "Toda Gaza je tudi sedanjost in je tudi prihodnost. V času množičnih zločinov zoper civilno prebivalstvo pravica do veta preprosto ni več legitimna! Potrebna je takojšnja akcija VS-ja, z resolucijo, ki bo Izraelu jasno sporočila: to, kar se dogaja v Gazi in tudi na Zahodnem bregu, je v nasprotju z Ustanovno listino ZN-a. Ta daje pravico do samoobrambe, toda narodom, ki so ogroženi. V tej vojni je zdaj ogrožen samo en narod. Palestinski. Ta pa takoj potrebuje mir in humanitarno pomoč," je sklenila poziv.

Pirc Musar pozvala k premirju v Gazi

Borrell: EU nima mehanizma za nadzor izvoza orožja

Evropski poslanec iz Slovenije Matjaž Nemec že dalj časa poziva k uvedbi političnih in gospodarskih sankcij zoper Izrael, vključno s prepovedjo izvoza orožja, zlasti zaradi sumov, da bi bilo to lahko uporabljeno tudi proti civilistom v Gazi. Decembra lani je zato na Svet Evropske unije naslovil nujno poslansko vprašanje glede nadzora izvoza orožja držav članic v Izrael.

Visoki predstavnik Unije za zunanje zadeve in varnostno politiko Josep Borrell mu je zdaj odgovoril, zapisal je: "Svet Evropske unije nima mehanizma za nadzor izvoza orožja držav članic v tretje države, a mora biti ta skladna z nacionalno zakonodajo, Skupnim stališčem Sveta ter Pogodbo o trgovini z orožjem. Pristojni organi držav članic morajo končno odločitev o odobritvi ali zavrnitvi posameznega primera izvoza ali dovoljenja za tranzit vojaške opreme sprejeti samo takrat, ko je ta skladna z navedenimi pravnimi okviri."

Nemec je ob tem pozdravil odločitev Slovenije, ki je decembra lani prenehala izdajati sicer omejena dovoljenja za izvoz orožja v Izrael. "Zavržno in obsojanja vredno je, da temu niso sledile vse države članice Evropske unije. Še več, nekatere so izvoz orožja od začetka vojne celo povečale, s tem pa prevzele tudi svoj del odgovornosti za nedolžne žrtve med civilisti v Gazi," je dodal.

Fajon od izraelskega kolega Kaca zahtevala pojasnila

Slovenska zunanja ministrica Tanja Fajon se je v sredo po telefonu pogovarjala z izraelskim kolegom Izraelom Kacem in mu "prenesla pričakovanja Slovenije" za takojšnje premirje v Gazi, vključno z dogovorom o talcih, opustitev namere za napad na Rafo in zagotovitev humanitarne pomoči ter osnovnih storitev za civiliste v palestinski enklavi. Kot je zunanje ministrstvo zapisalo na omrežju X, je Fajon od Kaca na najvišji diplomatski ravni zahtevala tudi pojasnila.

Protest proti nemški politiki do Izraela. Foto: MMC RTV SLO/Maja Ikanović
Protest proti nemški politiki do Izraela. Foto: MMC RTV SLO/Maja Ikanović

Gibanje: Nemčija mora prenehati neomajno podpirati Izrael

Gibanje za pravice Palestincev je dopoldne pred nemškim veleposlaništvom pripravilo shod, na katerem so opozorili na soodgovornost te države pri "izvrševanju izraelskega genocida v Gazi". V gibanju tudi zahtevajo, da Nemčija takoj preneha s politično in vojaško podporo Izraelu pri njegovih kršitvah mednarodnega prava.

"Ko Izrael pobija na tisoče otrok in žensk, Nemčija Izrael neomajno podpira. Ko izraelski tanki povozijo ranjene ljudi, Nemčija Izrael še vedno neomajno podpira. Ko Izrael strelja na sestradane ljudi, ki čakajo na humanitarno pomoč, Nemčija Izrael še naprej neomajno podpira," so opozorili in dodali, da je "vsak, ki si danes v Nemčiji upa pozivati k prekinitvi napadov na Gazo ali izraziti solidarnost z neizmernim trpljenjem Palestincev in Palestink, cenzuriran ali celo kriminaliziran".

Ob koncu protestne akcije so prisotni pozvali veleposlanika in veleposlanico Nemčije, naj se na vse načine, na katere se lahko, zavzameta za enakopravnost vseh držav, ko pride do odgovornosti za kršitve in do spoštovanja mednarodnega prava, ter za zaščito življenj civilistov in civilistk ne glede na njihovo etnično pripadnost ali veroizpoved.