Tokratni konzistorij je osmi, odkar je bil Frančišek leta 2013 izvoljen za novega papeža. Foto: AP
Tokratni konzistorij je osmi, odkar je bil Frančišek leta 2013 izvoljen za novega papeža. Foto: AP

Frančišek je novim "princem Cerkve" na današnji slovesnosti v vatikanski baziliki svetega Petra izročil škrlatna pokrivala in jim predal kardinalske prstane, novi kardinali pa so obljubili zvestobo papežu in Cerkvi.

16 novih kardinalov je elektorjev, kar pomeni, da lahko na morebitnem konklavu izbirajo papeževega naslednika. Štirje so starejši od 80 let in zato te pravice nimajo.

Nadškof Dilija Virgilio Do Carmo Da Silva je postal prvi kardinal Vzhodnega Timorja, 48-letni italijanski misijonar Giorgio Marengo, ki deluje v Mongoliji, pa je najmlajši kardinal na svetu.

Med odmevnejšimi je imenovanje škofa San Diega v Kaliforniji Roberta McElroya, ki podpira istospolne katoličane.

Med novinci sta tudi škof Peter Okpaleke iz Nigerije in nadškof Manausa v Braziliji Leonardo Ulrich Steiner.

Trije novi kardinali so člani rimske kurije. To so Britanec Arthur Roche, Lazzaro You Heung-sik iz Južne Koreje in Španec Fernando Vergez Alzaga.

Frančišek, ki je pred kratkim omenil možnost, da bi se zaradi vse slabšega zdravja lahko upokojil, bi lahko na njem namignil, kakšno Katoliško cerkev želi pustiti za seboj.

Po današnji umestitvi se bodo novi kardinali pridružili dvodnevnemu srečanju kardinalskega zbora, ki se bo začelo v ponedeljek. Na njem naj bi razpravljali o reformi rimske kurije.

Papež umestil 20 kardinalov