Izjemen zaključek teka na Letalnico bratov Gorišek: Avstrijec Christof Hochenwarter (desno) je v tekaškem koraku v zadnjih metrih prehitel Gorenjca Luko Kovačiča. S časom 4 minute in 52 sekund je postavil nov rekord. / Foto: Gorazd Kavčič

Poletni rekord Planice

Na desetem teku na Letalnico bratov Gorišek je v obeh posamičnih konkurencah zmaga šla v tujino. Christof Hochenwarter iz avstrijske Koroške je v Planici tekel prvič in zmagal z novim rekordom.

Rateče – Planiška Letalnica bratov Gorišek je bila v soboto znova tekmovalno obarvana. Gostila je največji poletni dogodek, ki poteka na tej naši lepotici. Če letalci konec zime letijo po njej navzdol, so jo že desetič tekači preskusili navzgor v teku Red Bull 400 Planica. Kdo bo po najtežjih štiristo metrih prvi na vrhu naleta, je bilo glavno vprašanje, naslednje pa, ali lahko pade nov rekord.

Smetana je prišla na koncu. Moški finale je prinesel izjemen obračun za zmago, ki še nikoli ni bil tako tesen. Odločali so zadnji metri, v katerih je Avstrijcu Christofu Hochenwarterju v neverjetnem tekaškem koraku za takšno strmino uspelo prehiteti serijskega zmagovalca in dosedanjega rekorderja, Gorenjca Luko Kovačiča, ki je lovil šesto zaporedno zmago. Nov rekordni čas je izboljšal za sekundo in je sedaj 4 minute in 52 sekund. Kovačič je za njim zaostal za tri sekunde, tretji Klemen Španring pa še za dodatni dve. »Noro težko je bilo. To je moj prvi tek Red Bull 400. Nikoli še nisem tekel na podobni tekmi. Z Luko se poznava že dlje časa in vedel sem, da ni nepremagljiv, nisem pa bil prepričan, da ga lahko premagam jaz. Nisem vedel, kaj pričakovati in sem kar presenečen, da mi je uspelo,« so bile besede novega zmagovalca, turnega smučarja iz Koroške. »Napovedal sem, da bo moral tisti, ki me bo hotel premagati, postaviti rekord, in to se je zgodilo. Chris je zasluženo zmagal in vesel sem zanj. Danes je bil vsekakor boljši. Tudi če mi na koncu ne bi spodrsnilo, ne bi zmagal. Priznam, da sem nekoliko razočaran, a dal sem vse od sebe in tekmecu lahko le čestitam. Je pa to zame dodatna motivacija za naprej,« je povedal Kovačič.

Pri ženskah na startu ni bilo štirikratne zmagovalke in s časom 6 minut in 11 sekund še vedno rekorderke Barbare Trunkelj. Zmaga je šla tokrat v tujino. Najhitrejša je bila prvič Hrvatica Tea Faber (6:52), ki je bila lani tretja. Prihaja iz atletskih vrst. Na stopničkah sta ji družbo delali Slovenki Mojca Koligar (7:01) in Maja Mencingar (7:07).

Nastopile so tudi štafete. Še posebej zanimivo je bilo pri poklicnih ekipah, kjer so v teku 4 x 100 metrov s časom 3 minute in 33 sekund zmagali gasilci iz Štatenberka (Simon Iskra, Roki Dragan, Rok Pugelj in Dejan Povšič). Pri mešanih štafetah je bila najhitrejša ekipa Lepotica in zveri v zasedbi Tomaz Rep, Lina Rotar Paušič, Vito Kolarič in Simon Kmet, pri moških pa Neversecond, za katero so tekli Rok Zupančič, Anže Gros, Miha Jan in Vili Črv.

Vsi tisti, ki ste že kdaj šli na planiško letalnico, veste, kako izjemni so vsi ti časi.