Španski premier Sanchez na zgodovinskem obisku v Maroku

Maroški kralj Mohamed VI. je v četrtek gostil španskega premiera Pedra Sancheza na obisku, ki je simbolično končal dolgoletno diplomatsko krizo med državama. Uradni Madrid je pred tem spremenil svojo politiko nevtralnosti glede Zahodne Sahare, kar je razjezilo tako mnoge domače politike kot Alžirijo, ki je zato tudi izgnala španskega veleposlanika.

RABAT > Premiera Pedra Sancheza in zunanjega ministra Joseja Manuela Albaresa je na glavnem maroškem letališču v Rabatu pričakala rdeča preproga, nato pa sta se odpravila na pogovore s kraljem, ki jim je sledil iftar, večerni obrok v muslimanskem svetem mesecu ramazanu.

Namen obiska je bil prehod v novo fazo odnosov med državama, ki ju pesti desetletje trajajoč spor glede statusa Zahodne Sahare. Španija je nedavno spremenila svojo politiko do regije in zdaj podpira načrt njene omejene avtonomije pod nadzorom maroških oblasti.

Sanchez je po večernem obedu s kraljem poudaril, da sta se dogovorila o jasnem časovnem okviru vzpostavitve maroške oblasti nad Zahodno Saharo, in dodal, da si bosta državi prizadevali za ponovno vzpostavitev normalnega obmejnega prometa med Marokom in majhno špansko enklavo Ceuta.

Najnovejša zaostritev diplomatske krize med državama se je začela pred letom dni, ko je Madrid dovolil, da se vodja Fronte Polisario, ki si prizadeva za neodvisnost Zahodne Sahare, Brahim Ghali zaradi covida-19 zdravi v španski bolnišnici. Maroko Ghalija obtožuje vojnih zločinov.

Nekaj tednov po Ghalijevi hospitalizaciji je več kot 10.000 migrantov vdrlo v Ceuto. Madrid je takrat obtožil Maroko izsiljevanja, saj naj bi ta namerno sprostil oziroma ukinil mejni nadzor, da bi pritisnili na Madrid v sporu glede Zahodne Sahare.

Maroko vztraja, da je Zahodna Sahara sestavni del kraljevine ter da gre za zelo občutljivo vprašanje varnosti in nacionalnega ponosa. Španska podpora omejene avtonomije pod maroškim nadzorom tako velja za pomembno diplomatsko zmago Maroka.

Je pa ta odločitev razjezila maroško regionalno tekmico Alžirijo, ki že dolgo podpira Fronto Polisario, Španiji pa dobavlja velike količine zemeljskega plina. Alžir je prejšnji mesec v znak protesta odpoklical svojega veleposlanika iz Madrida, državni energetski velikan Sonatrach pa je danes opozoril, da bi lahko zvišal ceno plina, ki ga prodaja Španiji.

Tudi v Španiji je preobrat v politiki do Zahodne Sahare za mnoge sporen, v sredo ga je z jasno večino 168 proti 118 glasovom obsodil celo parlament v Madridu.


Najbolj brano