REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Hersh razkril, zakaj in kako naj bi Putin ubil Prigožina in kaj se zares dogaja na ukrajinski fronti

Hersh razkril, zakaj in kako naj bi Putin ubil Prigožina in kaj se zares dogaja na ukrajinski frontiPrigožin in Putin. Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Ameriški novinar Seymour Hersh, ki je lani razkril strogo varovano skrivnost razstrelitve plinovodov Severni tok 1 in 2 v Baltskem morju (uničili so jih ameriški in norveški diverzanti) se je na svojem kanalu na Substacku oglasil z novimi razkritji.

Tokrat na podlagi svojega pogovora z visokim virom v ameriški obveščevalni skupnosti razkriva, kdo in zakaj naj bi ubil šefa zasebne vojaške organizacije Wagner.

Jevgenij Prigožin je 23. avgusta bil med žrtvami skrivnostne letalske nesreče v Rusiji, o kateri še vedno ni znanega skorajda nič.

Medtem so se oglasili številni analitiki. Zanimivo je, da nekdanji obveščevalec ameriške vohunske agencije CIA Larrry C. Johnson ni prepričan, da je uboj Prigožina zahteval Vladimir Putin.

Navaja tudi vrsto argumentov v tej smeri. Putin naj bi Prigožinu njegov »upor« medtem namreč že odpustil, z njim in ostalimi iz skupine Wagner se je tudi srečal, ob tem pa gre za bivše vojake, ki so bili na svojo pot usmerjeni preko ruskih tajnih služb, opozarja ameriški obveščevalec.

Prigožin in njegovo delo - sestreljen ruski helikopter
Prigožin in njegovo delo - sestreljen ruski helikopter. Vir: Posnetek zaslona, Telegram

Ob tem bi lahko ruske tajne službe Prigožina kadarkoli ubile tudi v tujini, kjer bi lahko dogodek prikazali tudi kot veliko manj povezan z Rusijo.

Predvsem pa Putin ne bi želel, da ob odstranitvi Prigožina življenja izgubijo nedolžni, kar se je tokrat zgodilo. Podobne argumente navaja tudi avstralski dopisnik iz Moskve John Helmer. Njegovi viri pravijo, da Putin atentata ni zaukazal, res pa je, da ga potem, ko je bil izveden, ni ostro obsodil.

John Helmer, tuji dopisnik z najdaljšim stažem v Rusiji navaja vrsto dokazov, ki naj bi kazali na to, da so v ozadju verjetnega atentata na Prigožina stare zamere in spori z drugimi oligarhi ter spopadi s konkurenti v Afriki.

Toda po drugi strani bi bil uboj v Rusiji lažje izvedljiv, hkrati pa bi ruske službe imele nadzor nad vsemi dokazi, kar bi bilo v tujini težje doseči.

In če bi Wagnerjevci lahko sprovocirali celo vojno z zvezo NATO, potem ruskemu predsedniku realno morda ni več preostala nobena druga opcija, kot likvidacija Prigožina.

Hersh ima o tem tokrat drugačno zgodbo od razlag Helmerja in Johnsona: »Začnimo s posledicami smrti Jevgenija Prigožina, vodje skupine Wagner, prejšnji mesec. Plačanec je obogatel z izposojo svojih najemniških vojakov, večinoma v osrednji Afriki, skupina pa je utrpela ogromne izgube v brutalnem in uspešnem boju od hiše do hiše v začetku tega leta v mestu Bahmut proti prav tako pogumni ukrajinski vojski. Ruski predsednik Vladimir Putin je konec junija priznal, da je Kremelj med majem 2022 in majem 2023 Prigožnovi vojski, v kateri je bilo veliko rekrutiranih iz državnih zaporov, plačal skoraj milijardo dolarjev.

Prigožin je provociral NATO in je zato moral oditi... Prigožin je postal prenevaren.

V prejšnjih kolumnah sem poročal, da je bil upor, ki ga je Prigožin sprožil junija, daleč od grožnje Putinovemu položaju, kot so zahodni mediji nenehno poročali. Namesto tega je bil to zgodovinsko ruski način, kako se rešiti pogosto težavnega voditelja plačancev.

Prigožin in njegova zmanjšana Wagnerjeva sila so po prekinjenem uporu ostali v negotovosti in številni člani Wagnerja so bili sprejeti v rusko vojsko. Putin je poskrbel, da so Prigožina in tisto, kar je ostalo od njegovih plačancev, odpeljali v izgnanstvo v Belorusijo

»A Prigožin se tu ni ustavil. Do začetka avgusta so se pojavila poročila o napetostih na mejah, ko je ostanek Wagnerjeve skupine izvedel vrsto vdorov v zračni prostor Poljske, in o grožnjah na mejah Litve, Latvije, Estonije in Finske. Za Putina je bila poplava pritožb držav Nata neodpustljiva kršitev.

'To je bilo to,' mi je povedal dobro obveščen uradnik ameriške obveščevalne službe…

'Prigožin je provociral NATO in je zato moral oditi,' je dejal uradnik ameriške obveščevalne službe. 'Zadnje, kar si je želel narediti Putin, je bilo, da bi Natu dal dodaten razlog, da se odvrne od vse večjih dvomov v smiselnost neskončnega financiranja [ukrajinskega predsednika Vladimirja] Zelenskega.' Uradnik je dejal: 'Putin je to naredil.' Prigožin je postal prenevaren,« navaja Hersh.

Bil je heroj, sedaj je izdajalec - šef Wagnerja
Bil je heroj, sedaj je izdajalec - šef Wagnerja. Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Letalo skupine Wagner, na katerem je bil Prigožin, je eksplodiralo kmalu po vzletu iz Moskve 23. avgusta. Skupaj s Prigožinom naj bi umrlo šest njegovih podrejenih in trije člani posadke. Letalo so dan prej nenadoma umaknili s piste in ga servisirali.

Bombe so bile nastavljene tako, da eksplodirajo, ko se kolesa povlečejo nazaj v trup letala, poroča Hersh.

Obveščevalni uradnik je dejal, da so bile takrat v kolesa letala nameščene bombe s časovnim zakasnitvenim mehanizmom. Bombe so bile nastavljene tako, da eksplodirajo, ko se kolesa povlečejo nazaj v trup letala, poroča Hersh.

Isti uradnik je komentiral tudi nekatere druge dogodke v zvezi z vojno v Ukrajini. Predvsem se je posmehnil trditvam, da je ukrajinska protiofenziva, ki se je začela v začetku junija, v zadnjih nekaj tednih začela znatno napredovati pri prodiranju v tri ruske obrambne plasti.

»Kje novinarji dobijo te stvari?« je vprašal. »Obstajajo zgodbe, ki govorijo o pijanih ruskih poveljnikih, medtem ko Ukrajinci prodirajo skozi tri črte ruske obrambe in se bodo lahko vrnili v Mariupol,« se je ponorčeval iz poročanja zahodnih medijev.

»Cilj ruske prve obrambne črte ni bil zaustaviti ukrajinski napad,« je Hershu povedal njegov vir, »ampak ga upočasniti, tako da bi lahko ruski poveljniki v primeru napredovanja Ukrajine pripeljali rezerve, da bi utrdili linijo.«

»Ni dokazov, da so ukrajinske sile prešle prvo črto. Ameriški tisk vse prej kot pošteno poroča o dosedanjem neuspehu protiofenzive,« navaja Hersh.

Ponorčeval se je tudi s trditvami Zelenskega, da ima Ukrajina sedaj hiperzvočne izstrelke in opozoril, da ga čaka slab konec.

Zelenski in Putin  Vir: Telegram
Zelenski in Putin. Vir: Telegram, posnetek zaslona

»Zelenski nikoli ne bo dobil nazaj 'svojega' ozemlja,« je ocenil ameriški obveščevalni uradnik, navaja Hersh.

Ukrajinski voditelj je sicer pred kratkim odpustil obrambnega ministra Aleksija Reznikova zaradi ponavljajočih se obtožb o korupciji. Zamenjal ga je z Rustemom Umerovom, članom opozicijske stranke, ki bo kot krimski Tatar prvi ukrajinski musliman, ki bo služil kot vladni minister.

Ta teden je Washington Post v novici na prvi strani to potezo označil za pomemben korak v boju proti korupciji.

Obveščevalni uradnik ZDA s katerim se je pogovarjal Hersh pa ima precej drugačen pogled na novega ukrajinskega obrambnega ministra.

»Novi tip,« mi je rekel, »je še bolj pokvarjen. Vodil je prodajo državnega premoženja in obogatel. Ima ogromno vilo na Majorki,« navaja Hersh besede svojega sogovornika.

»Novi tip,« mi je rekel, »je še bolj pokvarjen. Vodil je prodajo državnega premoženja in obogatel. Ima ogromno vilo na Majorki,« navaja Hersh besede svojega sogovornika.

Umerov ni bil na seznamu petintridesetih skorumpiranih ukrajinskih uradnikov, ki jih je direktor Cie William Burns predstavil Zelenskemu na tajnem srečanju januarja, a zgolj zato, ker so bil na njem tisti, ki so oškodovali ameriška vojaška ali gospodarska sredstva.

Medtem pa Putin, je dejal uradnik, ne mobilizira svojih sil na podlagi »naših političnih ciljev.«

»Vodi 'veliko domovinsko vojno' in ga ne zanima, ali ga javnomnenjske ankete v Ameriki vidijo kot drugega Adolfa Hitlerja,« je sklenil v pogovoru s Pulitzerjevim nagrajencem in najbolj znanim ameriškim raziskovalnim novinarjem.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek