N. V. | 15. 3. 2023, 06:00

Več kot pol Slovencev ne ve, da lahko študenti dobijo povrnjene potne stroške

Profimedia

Študentje, veste, kako dobiti povračilo stroškov prevoza in nočitev?

Potni stroški za študente niso strošek delodajalcev – ti jih niso dolžni plačevati. Kdo jih torej plača, če ne delodajalec?

Uveljavljanje stroškov prevoza in prenočitve

Potni stroški za študente oziroma stroški prevoza in nočitev se urejajo prek znižanja osnove za dohodnino. Zakon o dohodnini v 44. členu določa, da je za dohodke iz drugega pogodbenega razmerja, kamor spada študentsko delo, možno uveljavljanje potnih stroškov in nočitev.

Potni stroški za študente se povrnejo, če študent pravočasno uveljavlja pravico do povračila. Rok za uveljavitev dejanskih stroškov prevoza in nočitve je 5. februar, lahko pa se dejanske stroške uveljavlja naknadno, kot ugovor zoper informativnemu izračunu dohodnine – v 15. dneh od vročitve, pišejo na spletni strani Data. To lahko stori:

  • elektronsko prek storitev elektronskega poslovanja FURS eDavki,
  • osebno ali po pošti pri pristojnem finančnem uradu.

Pogoji

Potni stroški za študente se lahko uveljavljajo le v primeru, da je kraj opravljanja dela od prebivališča zavezanca oddaljen več kot kilometer. Pri tem se upošteva prebivališče, ki je najbližje kraju opravljanja dela

Profimedia

Praviloma se prizna povračilo stroškov, ki niso višji od stroškov javnega prevoza. Če zavezanec iz utemeljenih razlogov ni mogel uporabiti javnega prevoza, mu Finančna uprava Republike Slovenije prizna 0,18 evra na kilometer za vsak polni kilometer razdalje med običajnim prebivališčem in mestom opravljanja dela.

Potrebna dokazila

Da študenti dobijo povrnjene potne stroške, morajo, če za prevoz na delo uporabljajo javno prevozno sredstvo, zahtevku predložiti:

  • vozovnico,
  • delodajalčevo potrdilo o mestu opravljanja dela,
  • poročilo o prisotnosti na delu.
Žiga Živulović j.r./Bobo

V primeru, da se za prevoz uporablja lastno prevozno sredstvo, je potrebno predložiti:

  • delodajalčevo potrdilo o mestu opravljanja dela,
  • poročilo o prisotnosti na delu,
  • pisno izjavo o uporabi lastnega prevoznega sredstva,
  • podatke o številu prevoženih kilometrov med prebivališčem in mestom opravljanja dela.

Izjava mora vsebovati tudi zagotovilo, da so podatki v njej resnični in pravilni. Brez tega povračilo potnih stroškov ni možno.

Več kot pol Slovencev tega ne ve

To olajšavo je po podatkih finančne uprave za leto 2021 uveljavljalo 41.427 dijakov oziroma študentov, kar ni niti 46 odstotkov vseh, ki so opravljali študentsko delo.

Povprečna olajšava oziroma znižanje davčne osnove iz naslova uveljavljanja dejanskih stroškov je znašala 362 evrov. Koliko se je to študentu poznalo, je odvisno od tega, v kateri dohodninski razred se je uvrstil na podlagi svojih prihodkov. Če je bil v razredu s 16-odstotno obdavčitvijo, je prihranil 58 evrov, če v razredu s 26-odstotno obdavčitvijo, pa 94 evrov, poroča Žurnal.

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o tem, zakaj mu je ušel Guinnessov rekord