Tudi letos je slogan Evrovizije United by music (Združeni v glasbi). Organizatorji so se namreč odločili, da ga ne bodo več spreminjali vsako leto. Foto: EPA
Tudi letos je slogan Evrovizije United by music (Združeni v glasbi). Organizatorji so se namreč odločili, da ga ne bodo več spreminjali vsako leto. Foto: EPA

V drugem polfinalnem izboru so se za uvrstitev v evrovizijski finale borili še predstavniki Malte, Albanije, Češke, Danske, San Marina in Belgije.

Glede na evrovizijske stavnice je bila presenetljiva le uvrstitev Latvije v finale. Tja se je kljub nasprotovanju evropske javnosti (a pričakovano) uvrstila predstavnica Izraela Eden Golan.

Tekmovanje je s pesmijo Loop odprla Maltežanka Sarah Bonnici, sicer tudi trikratna udeleženka otroške Evrovizije (dvakrat kot pevka, enkrat kot plesalka). Sledila je predstavnica Albanije Besa s pesmijo Titan, za njo je na oder stopila Marina Satti iz Grčije, ki se je predstavila s skladbo Zari. Četrti_a je oder zavzel_a Nemo iz Švice s skladbo The Code, sledila je Čehinja Aiko, ki je Evrovizijo postavila na Pedestal.

Druga peterica nastopajočih se je začela s Kaleen, predstavnico Avstrije s skladbo We Will Rave, nato pa smo lahko videli dansko izvajalko Sabo s pesmijo Sand. Armenijo je letos zastopal duet Ladaniva, ki je pel Jako, Latvijo pa Dons, ki se je predstavljala s pesmijo Hollow.

Zasedba Megara je predstavljala San Marino, in sicer s pesmijo 11:11, Nutsa Buzaladze pa je za Gruzijo pela o gasilcu (Firefighter). Še preden se je zabava končala (Before The Party's Over), smo na odru videli še belgijskega predstavnika Mustiija in nato estonsko zasedbo 5miinust X Puuluup s pesmijo (Nendest) Narkootikumidest Ei Tea Me (Küll) Midagi. Sledila je izraelska predstavnica Eden Golan s Hurricane in bila pričakovano deležna precej žvižgov v dvorani, predzadnji so na oder stopili člani norveške zasedbe Gåte s pesmijo Ulveham, zadnji, 16. pa je na oder prišel Joost Klein iz Nizozemske, ki je pel Europapa.

Sorodna novica Od Malte do Nizozemske – katera evrovizijska skladba vam gre najbolj v uho?

Tudi v drugem polfinalnem večeru se je v veliki finale uvrstilo deset držav z največ glasovi gledalk in gledalcev. Na obeh predizborih namreč letos prvič o finalistih odločajo le glasovi gledalcev in poslušalcev, ki jih sporočijo s telefonskim in spletnim glasovanjem. Ker Slovenija nocoj ni sodelovala, iz Slovenije tako danes ni bilo mogoče glasovati.

Letos je EBU uvedel še eno novost – predstavniki t. i. velike peterice in države gostiteljice (Švedske) so svoje skladbe v živo zapeli že v obeh polfinalih. Predstavnike Švedske, Nemčije in Združenega kraljestva smo slišali že v torek, nocoj pa so se predstavili še Francoz Slimane (Mon amour), španska zasedba Nebulossa (Zorra) in Italijanka Angelina Mango (La Noia).

Po torkovem prvem polfinalnem večeru se je v finale uvrstila prva deseterica, med njimi tudi slovenska predstavnica Raiven s skladbo Veronika. Poleg nje je to uspelo še predstavnikom Srbije, Portugalske, Hrvaške, Ukrajine, Litve, Finske, Cipra, Irske in Luksemburga.

Sorodna novica V Malmöju protesti v podporo Palestini, pred areno jih je policija skušala razgnati s solzivcem

Tudi drugi evrovizijski polfinalni izbor sta povezovali švedska komičarka Petra Mede in švedsko-ameriška igralka Malin Akerman.

Drugi polfinale v znamenju protestov

V multikulturnem, tretjem največjem švedskem mestu, v katerem živi tudi velika palestinska skupnost, je bil dan sicer bolj kot v znamenju glasbe v znamenju protestov, na propalestinskih, na katerih nasprotujejo udeležbi Izraela na Evroviziji, se je po podatkih policije zbralo približno 5000 ljudi.

Nekaj sto protestnikov je prišlo tudi v bližino arene Malmö, policija jih je skušala razgnati tudi z uporabo solzivca. Po navedbah policije je bilo pridržanih devet ljudi.