O-STA

Več kot 100 študentov se je udeležilo start-up vikenda, LUI zmagovalcem iDays Health izziva podelil 1000 €

Na Univerzi v Ljubljani je od 5. do 7. aprila 2024 znova potekal že tradicionalni start-up vikend. Sodelovalo je več kot 100 študentk in študentov iz različnih fakultet z Univerze v Ljubljani (ALUO, Biotehniška fakulteta, Ekonomska fakulteta, Fakulteta za kemijo in kemijsko tehnologijo, Fakulteta za strojništvo, FGG, FKKT, Medicinska fakulteta in NFT). Združevanje različnih področij, so tudi študentje prepoznali kot prednost. "Najboljše je povezovanje med faksi, različni tipi ljudi, različni pogledi, kar tebi manjka lahko z njimi nadoknadiš in obratno. To se mi zdi največja prednost," je povedala udeleženka Karin.

Nekateri so že v začetku predstavili idejo, drugi so se v ekipe razporedili glede na osebno preferenco. Mentorji, ki so kalili in pomagali razvijati podjetniški um, doc. dr. Mojca Svetek in asist. dr. Barbara Hvalič Erzetič iz Ekonomske fakultete, Anushka Beltram, podjetnica in ustanoviteljica Kaleo Explore, Janez Gorenc, doktorski študent in zunanji sodelavec na oddelku za podjetništvo na Ekonomski fakulteti, so ob zaključku vikenda zagotovo bili ponosni na svoje mentorirance.

Člani žirije Simona Rataj, vodja oddelka za strateško trženje pravic intelektualne lastnine, Špela Rozman Dolenc, predstavnica Ljubljanskega univerzitetnega inkubatorja, Primož Erjavec, so-ustanovitelj start up podjetja Deltahub, in dr. Aleš Pustovrh, investitor, ustanovitelj in raziskovalec, so imeli zelo zahtevno nalogo: med 31 skupinami izbrati štiri najboljše podjetniške ideje.

Na 'iDays Health' izzivu, ki ga je podprl Ljubljanski univerzitetni inkubator znotraj projekta EIT Health, so med osmimi izbrali skupino, ki je predstavila aplikacijo "Me and my OCD", ter jo nagradili s 1000 euri.

"Inovacije v zdravstvu so ključnega pomena, saj omogočajo izboljšanje zdravstvenih storitev in dostopnosti do njih. Tehnološke inovacije igrajo pomembno vlogo ne le pri telesnem, ampak tudi pri duševnem zdravju, in vesela sem, da so se študentje odločili lotiti tudi te tematike, saj je zaradi večanja pomena duševnega zdravja v družbi ta problematika tudi vedno bolj tržno zanimiva. Inovacije na tem področju omogočajo razvoj novih metod zdravljenja, boljše spremljanje bolnikovega stanja in personalizirano oskrbo, kar vodi do učinkovitejšega in hitrejšega okrevanja. S tem ne le izboljšujemo dostop do psihološke pomoči, ampak tudi destigmatiziramo duševne bolezni in spodbujamo kulture odprtosti in podpore v skupnosti." je povedala Špela Rozman Dolenc, ki je v imenu Ljubljanskega univerzitetnega inkubatorja podelila nagrado.

Najboljše ekipe v splošni kategoriji pa so razvijale mehčalec v obliki tablet "Purelix" z namenom zmanjšanja odpadne embalaže, personalizirano tipkovnico "TailoredTech", kjer so našli način za učinkovito znižanje stroškov, personalizirano miško "Key Craft", kjer so preko 3D printanja združili zahteve strank, ki jih do sedaj obstoječi konkurenti še niso uspeli združiti in "Fejst knedli", paket sestavin za izdelavo domačih knedlov z novimi in nenavadnimi nadevi.

Dobra udeležba na letošnjem start-up vikendu je odličen pokazatelj rasti podjetniškega duha med mladimi. Tovrstni dogodki so pomembni za razvoj podjetništva, saj študentom nudijo praktične izkušnje z zagonom podjetij in inovacijami. Tako spodbujajo ustvarjalnost, sodelovanje in mreženje med ambicioznimi podjetniki, kar postavlja temelje za prihodnje podjetniške uspehe.