REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Prekratek rep in premalo zob: Zakaj bo ukrajinska »protiofenziva« kolosalen neuspeh zveze NATO

Prekratek rep in premalo zob: Zakaj bo ukrajinska »protiofenziva« kolosalen neuspeh zveze NATOLarry C. Johnson sklene, da bodo ti ukrajinski napadi, zapovedani s strani Zahoda v resnici – samomorilski. Hkrati pa ne bodo spremenili poteka vojne. Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Ukrajinska vojska je včeraj in danes, tudi po napovedih tiskovnih predstavnikov začela s »protiofenzivo.«

Dejstvo je, da v vojnah izčrpavanja kratko potegne stran, ki ima manj vojakov, vojaškega materiala in sredstev. In od kar se je začela vojna, je ta stran ukrajinska.

Ali pa vsaj z določenimi ofenzivnimi operacijami, ki presegajo »simuliranje ofenzive«, kar je ukrajinska vojska počela v zadnjem mesecu.

Zelo verjetno gre za tipanje terena in iskanje slabih točk v ruski obrambi ter za prve udarce v smeri, ki ne bodo glavne.

Tudi ruski analitiki napovedujejo, da ni izključeno, da protiofenziva oziroma v resnici ofenziva ne bi dosegla kakšne uspehe.

Toda to v vojni ne pomeni nič.

Tako kot je Hitler vojno dejansko izgubil že konec leta 1941, čeprav se je to videlo dokončno šele leta 1943, je tudi ukrajinska vojska že prešla zenit svoje največje moči.

Nemška armada je pred napadom na Stalingrad dosegala čudovite uspehe, ko je napadala rusko obrambo, ki se je pred njo v nekaj primerih dobesedno razblinila, a ji je to povzročilo preglavice, ker jo je pričakala drugje...

In je koncu je po več sto kilometrih krožne vožnje celotnih armad po ruskih stepah doživela nepričakovano uničujoč poraz pred Stalingradom.

Na to opozarjajo tudi dokumenti, ki so v javnost pricurljali pred dvema mesecema. Glede na to, da so številke v njih skladne s poročili na fronti kaže, da so bili ti dokumenti avtentični.  

Najpomembnejše sporočilo teh dokumentov pa je bilo preprosta: opozorilo, da je bojna moč Ukrajine znatno zmanjšana in da so zlasti ukrajinske mehanizirane enote in topništvo v zelo slabem stanju.

Dejstvo je, da v vojnah izčrpavanja kratko potegne stran, ki ima manj vojakov, vojaškega materiala in sredstev.

In od kar se je začela vojna, je ta stran ukrajinska.

Dolgoročen rezultat je zato znan. Tako kot je Hitler vojno dejansko izgubil že konec leta 1941, čeprav se je to videlo dokončno šele leta 1943, je tudi ukrajinska vojska že prešla zenit svoje največje moči.

Ukrajinski tanki
Ukrajinski tanki. Vir: Posnetek zaslona, Telegram

Kar danes napada ruske obrambne črte je v resnici ukrajinska tretja armada, saj sta prejšnji dve – boljši – v veliki večini že uničeni.

Da bi razumeli, zakaj se bo ukrajinska ofenziva, celo če doseže kakšne uspehe, zelo kmalu ustavila je dovolj, da pogledano očitno precej natančne dokumente Pentagona, ki so se pred dvema mesecema pojavili na omrežju Discord.

Bo po tretji Zahod zgradil še četrto? To je le malo verjetno.

Da bi razumeli, zakaj se bo ukrajinska ofenziva, celo če doseže kakšne uspehe, zelo kmalu ustavila je dovolj, da pogledano očitno precej natančne dokumente Pentagona, ki so se pred dvema mesecema pojavili na omrežju Discord.

Dokumenti so notranje skladni in čeprav ni jasno, ali je za njihovim »curljanjem« bil kakšen namen so se v zadnjih dveh mesecev izkazali za točne.

Dokument z naslovom »Izgradnja bojne moči zavezniških in partnerskih UAF ZDA« podrobno opisuje sestavo sil, usposabljanje in obroke opreme, ki bodo ustvarili mehanizirani paket, ki ga bo Ukrajina uporabila v sedanji »spomladanski« (poletni?) ofenzivi.

Spodaj pa lahko vidite prvega Leoparda na bojišču v južni smeri.

Načrt predvideva sile dvanajstih nazivnih brigad, od katerih jih bo devet opremil NATO, tri pa bodo ustvarili Ukrajinci.

Dopolnjevanje devetih Natovih brigad je opisano natančneje. Povečanje bojne moči zahteva, da imajo te brigade skupno 253 tankov, 381 bojnih vozil pehote, 480 oklepnih transporterjev in 147 topov.

To pomeni, da bodo to brigade samo po imenu, v resnici pa bodo precej premajhne. Razdelitev teh sistemov na devet brigad bo dala povprečno moč le 28 tankov na brigado, skupaj s približno 95 oklepnimi brezplačnimi vozili in transporterji in 16 topovi.

Ameriška vozila Stryker v Nemčiji Vir: Usmilitary.com
Ameriška vozila Stryker v Nemčiji. Vir: US Military.com, posnetek zaslona

Primerjajte to z bojno skupino oklepne brigade ameriške vojske, ki bi imela skoraj 90 tankov in skoraj 200 IFV/APC.

V smislu bojne moči bodo torej te nove brigade precej premajhne.

Ameriška brigada s Strykerji (lažja formacija, ki jo je mogoče hitro premestiti) bi imela okoli 300 Strykerjev - ukrajinska 82. brigada naj bi jih prejela samo 90.

V smislu bojne moči bodo torej te nove brigade precej premajhne.

Njihova tankovska moč, ki še zdaleč ni popolna raven brigade, je manjša od ameriškega oklepnega bataljona.

Drugi ključni vidik dokumenta o krepitvi sil so urniki usposabljanja.

Ta dokument izvira iz začetka marca, ko je bilo pet od devetih brigad navedenih kot »usposabljanje 0 % dokončano«.

Usposabljanje v tanku Leopard je na primer skrajšano na šest tednov. Samo za primerjavo, ameriški tankisti se usposabljajo tudi 22 tednov za Abramse.

Sedaj so imeli Ukrajinci res še dva meseca časa za usposabljanje, a del teh vojakov je bil že poslan v Bahmut. Večina se jih od tam ni vrnila.

Samo ena od brigad je bila več kot polovično usposobljena, ocenjena je bila kot 60-odstotna.

Kljub temu naj bi jih bilo šest od devetih pripravljenih do konca marca, preostali pa do konca aprila.

To je mogoče doseči le z bistveno skrajšanimi časi usposabljanja, ti pa so podrobno opisani v dokumentu.

Sedaj so imeli Ukrajinci res še dva meseca časa za usposabljanje, a del teh vojakov je bil že poslan v Bahmut. Večina se jih od tam ni vrnila.

Ob tej je potrebno vedeti, na kar opozarja Larry C. Johnson, da so se ti vojaki usposabljalli v različnih državah zveze NATO.

In to usposabljanje je bilo različno, ker so tudi vojske različne.

Ukrajina je šla v vojno s približno 800 svojimi tanki T-64, vendar Natovi dokumenti ugotavljajo, da jih je zdaj na voljo le 43.

Nikoli tudi niso delovali skupaj, v okviru večjih operacij. Vse to bi lahko, skupaj z zelo raznovrstno in tudi zastarelo zahodno opremo povzročilo vrsto težav ukrajinski vojski.

Celotna slika je torej za Ukrajino precej grozljiva.

Dokumenti, ki so pricurljali v javnost, nam ne dajejo vpogleda v tri brigade, ki naj bi jih Ukrajina ustvarila s svojimi domačimi sredstvi, vendar naj bi bilo devet brigad, ki jih je izuril in opremil NATO, znatno premajhne in jih bo sestavljalo osebje, ki je bilo deležno zelo pospešenega tečaja usposabljanja.

Tudi v Sloveniji, kot smo že poročali.

Te brigade bodo skoraj zagotovo morale biti razporejene v skupine, da bodo sposobne izvajati bojne naloge.

Dodatna, a pomembna opomba na tej točki je dejstvo, da je, kot lahko najbolje razberemo iz teh dokumentov, ukrajinskega predvojnega tankovskega parka skoraj popolnoma izginilo. Ukrajina je šla v vojno s približno 800 svojimi tanki T-64, vendar Natovi dokumenti ugotavljajo, da jih je zdaj na voljo le 43.

Seveda obstajajo tudi drugi, ki jih trenutno upravljajo ukrajinske frontne enote, toda načrt gradnje novih enot kaže, da Ukrajina nima skoraj nobene rezerve za opremljanje tega vitalnega paketa napadov, od katerega bodo odvisni vsi ukrajinski in zahodni upi.

Ukrajinski T-64 s svetlimi oznakami
Ukrajinski T-64 s svetlimi oznakami. Vir:  Posnetek zaslona, Twitter

Medtem pa podatki o granatah slikajo podobno žalostno sliko ukrajinskih topniških sistemov.

Za Ukrajino je še bolj zaskrbljujoč podatek, da imajo pri roki le še 9.788 granat.

Na strani z oznako NOFORN - kar pomeni, da ga ne bi smeli videti tuji državljani, niti zavezniki, je zakopana logistična tabela, ki prikazuje dobave in porabo granat 155 mm.

Ta del je precej šokanten.

Da se Ukrajina sooča s kritičnim pomanjkanjem granat, vemo že kar nekaj časa, vendar razkriti dokumenti kažejo, kako pereče je to vprašanje.

Stopnja uporabe v Ukrajini je trenutno zelo nizka - poročilo trdi, da je bilo v zadnjih 24 urah (podatki so iz marca) porabljenih samo 1.104 granat. Primerjajte to s približno 20.000 granatami, ki jih ruska vojska izstreli dnevno.

Za Ukrajino je še bolj zaskrbljujoč podatek, da imajo pri roki le še 9.788 granat.

Tudi z nizko stopnjo streljanja, zaradi katere so sile ukrajinske vojske (AFU) v slabšem položaju, imajo pri roki dovolj, da vzdržujejo boj le nekaj več kot teden dni, in se zanašajo na majhne količine dobav iz ZDA, da ohranijo te zaloge stabilne.

Poročilo je zabeležilo pošiljko 1840 granat, ki naj bi šla na pot v naslednjih 24 urah.

Serije te velikosti so očitno nezadostne za Ukrajino, da bi ustvarila svoje zaloge, in lahko služijo samo za podporo in obnavljanje dnevne porabe.

Ni možnosti, da bi Washington hitro povečal obseg teh dobav, saj ZDA na mesec proizvedejo le 14.000 granat.

Ameriški uradniki upajo, da bodo to številko letos povečali na 20.000, vendar je to še vedno pod trenutno stopnjo porabe v Ukrajini.

Havbica M-777  Vir: Twitter
Havbica M-777. Vir: Twitter, posnetek zaslona

Posledica je precej enostavna.

Ukrajina je na dieti glede granat, zaradi česar ne more ponuditi več kot simbolične napade.

Teh se nato tudi loteva, z različnimi terorističnimi napadi ali napadi na posamezne cilje z britanskimi raketami Storm Shadow, ki pa jih v veliki meri sestreljujejo ruski raketaši.

Ukrajina je na dieti glede granat, zaradi česar ne more ponuditi več kot simbolične napade.

Najpomembnejša posledica, ki izhaja iz dokumentov je preprosta: bojna moč Ukrajine je znatno zmanjšana, zlasti njihove mehanizirane enote in topništvo so v zelo slabem stanju.

Napadi so torej lahko uspešni, a tudi če Ukrajina doseže lokalne in kratkotrajne uspehe s protiofenzivo s silami, ki jih ima – okoli 60.000 mož – ne more doseči bistvenega preboja. Še posebej zato, ker so se ruski vojaki, tudi mobilizirani doslej usposabljali precej dalj časa, imeli boljše pogoje za učenje, uniformno opremo in nimajo težav niti s popravili iste na fronti.

Analitik Larry C. Johnson pa opozarja še na en vidik – razmerje med »repom in zobmi«.

Z drugimi besedami to pomeni, da je treba vedeti, koliko vojakov v zaledju (rep) skrbi za enega vojaka na fronti (zob): »Dejstvo, ki je skupno vsem sodobnim vojaškim silam, je, da je le majhen odstotek celotnega števila vojakov dejansko vključen v boj. Vsaj tako je teorija. Koncept 'Razmerje med zobmi in repi' je vojaško govoreč za opis števila vojaškega osebja, ki je potrebno za oskrbo in podporo ('rep') vsakega bojnega vojaka ('zob').

Za ameriško vojsko v Iraku je bilo to razmerje približno 8 podpornih enot na vsakega bojnega vojaka. Danes sem moral razmišljati o tem (imel sem dolgo vožnjo in dovolj časa za razmišljanje) v zvezi s prihajajočo ofenzivo Ukrajine. Na podlagi zaupnih dokumentov, ki naj bi jih izdal letalec Jack Teixeira, Ukrajina načrtuje napotitev 12 brigad, kar bi lahko pomenilo kar 60.000 vojakov (ena polna brigada ima 5.000 vojakov).

Ali to pomeni, da so vsi bojne enote? Ne vem. Predpostavimo, da je odgovor pritrdilen. Potem to pomeni, da bi ofenzivo podpiralo 480.000 podpornih vojakov. To sem preveril (in pozdravljam vsakogar, ki me lahko popravi), in ugotovil, da Ukrajina nima toliko vojakov – vsaj ne usposobljenega osebja.«

Ukrajinsko pokopališče  Vir: Yandex
Ukrajinsko pokopališče. Vir: Yandex, posnetek zaslona

»Vzemimo nasprotno predpostavko, tj. da 60.000 vojakov, predvidenih za ofenzivo, predstavlja skupno število, namenjeno tej operaciji. Če uporabimo razmerje 8 proti 1, to pomeni, da lahko Ukrajina napoti le 6000 dejanskih bojnih enot.

Tukaj je še en primer za razmislek: Predpostavimo, da Ukrajina začne ofenzivo s 50 tanki, vsak s štiričlansko posadko. To je 200 tankistov. Izračunajte.

To pomeni, da bodo tanki potrebovali najmanj 1600 ljudi za zagotavljanje podpore v smislu zagotavljanja goriva, streliva in popravil. Ali ima Ukrajina dejansko toliko usposobljenega osebja, ki je sposobno zagotoviti to podporo?«

»Če bo Ukrajina začela ofenzivo, se ne more zanašati na statično topništvo, tj. topništvo, angažirano na eni lokaciji, ker če jim uspe napredovati, bodo izven dosega, kjer bi jim to topništvo lahko nudilo podporo pri napadu na ruske položaje.

Larry C. Johnson sklene, da bodo ti ukrajinski napadi, zapovedani s strani Zahoda v resnici – samomorilski. Hkrati pa ne bodo spremenili poteka vojne.

Nasprotno pa ima Rusija ogromno prednost v smislu artilerije – tako mobilne kot stacionarne – in streliva, ki ga je mogoče usmeriti proti napredujočim ukrajinskim enotam. Videli smo že, da so bili ukrajinski poskusi prodora čez rusko mejo v regiji Belgorod premagani s smrtonosno kombinacijo topništva, raket in neposredne zračne podpore bojnih letal in helikopterjev,« opozarja nekdanji analitik ameriške agencije CIA.

In sklene, da bodo ti ukrajinski napadi, zapovedani s strani Zahoda v resnici – samomorilski. Hkrati pa ne bodo spremenili poteka vojne.

Kako ruski Meteorit izvrže dve toni plastičnega eksploziva v obliki dolge cevaste kače, ki nato očisti pot skozi minska polja, pa si lahko ogledate v video posnetku zgoraj...

To sledi zatem, ko bodo ofenzivo začele ruske sile - a šele po koncu zadnjega večjega ukrajinskega napada.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek